Exercise

Düzenli Egzersiz Yapmanız İçin Nedenler

Düzenli egzersizin vücudunuza ve beyninize fayda sağlayan faydaları şunlardır:

Kendinizi Daha Mutlu Hissettirir

Egzersizin ruh halinizi iyileştirdiği ve depresyon, anksiyete ve stres duygularını azalttığı gösterilmiştir. Beynin stres ve kaygıyı düzenleyen bölümlerinde değişiklikler üretir. Ayrıca depresyon duygularını hafifleten serotonin ve norepinefrin hormonları için beyin duyarlılığını artırabilir. Ek olarak egzersiz, pozitif duygular üretmeye yardımcı olduğu ve ağrı algısını azalttığı bilinen endorfin üretimini artırabilir.

Düzenli egzersiz, kendinizi mutlu hissettirir.

Ayrıca bireylerin zihinsel durumlarının daha fazla farkına varmalarına ve korkularından dikkatlerini dağıtmalarına yardımcı olabilir. Antrenmanınızın ne kadar yoğun olduğu önemli değildir. Fiziksel aktivitenin yoğunluğu ne olursa olsun, ruh haliniz egzersizden fayda sağlayabilir.

Depresyon teşhisi konan 24 kadında yapılan bir araştırmada, herhangi bir yoğunluktaki egzersizin depresyon duygularını önemli ölçüde azalttığını gösterdi. Başka bir çalışma, normalde düzenli olarak egzersiz yapan 26 sağlıklı erkek ve kadından iki hafta boyunca egzersiz yapmaya devam etmelerini veya egzersiz yapmayı bırakmalarını istedi. Egzersiz yapmayı bırakanlar, olumsuz ruh halinde artışlar yaşadılar.

Depresyon duygularından arınmanızı sağlar

Kaslarınız ve Kemikleriniz İçin İyidir

Egzersiz, güçlü kasların ve kemiklerin oluşturulmasında ve korunmasında hayati bir rol oynar.

İnsanlar yaşlandıkça, kas kütlesini ve işlevini kaybetme eğilimindedirler, bu da yaralanmalara ve sakatlıklara yol açabilir. Düzenli bir şekilde yapılan fiziksel aktivite, kas kaybını azaltmak, yaşlandıkça gücü korumak adına oldukça önemlidir. Ayrıca egzersiz , yaşamın ilerleyen dönemlerinde osteoporozu önlemeye yardımcı olmanın yanı sıra, gençken kemik yoğunluğu oluşturmaya yardımcı olur.

Kas ve kemik sağlığınız için önemlidir.

Cilt Sağlığınıza Yardımcı Olur

Cildiniz, vücudunuzdaki mevcut olan oksidatif stresten etkilenebilir. Oksidatif stresin ortaya çıkışı, vücudun antioksidan savunması, serbest radikallerin hücrelere verdiği zararı tamamen onaramadığında meydana gelir. Bu durum ise vücudunuzda iç yapılarına zarar verebilir ve cildinizi bozabilir. Yoğun ve yorucu fiziksel aktivite oksidatif hasarı ortaya çıkarabilse de düzenli ılımlı egzersiz vücudunuzun hücrelerin korunmasına yardımcı olan doğal antioksidan üretimini artırabilir.

Düzenli egzersiz, cilt sağlığına yararlıdır.

Rahatlama ve Uyku Kalitesine Yardımcı Olur

Düzenli yapacağınız egzersiz, rahatlamanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olmaktadır. Uyku kalitesi ile ilgili olarak, egzersiz sırasında ortaya çıkan enerji tükenişi, uyku sırasında iyileşme süreçlerini uyarır. Yapılan egzersiz sırasında vücut ısısındaki artışın uyku sırasında düşmesine yardımcı olarak uyku kalitesini artırdığı düşünülmektedir. Egzersizin uyku üzerinde olan etkisi açısından yapılan birçok çalışmada benzer sonuçlara ulaşılmıştır. Bir çalışma, haftada 150 dakikalık orta-şiddetli aktivitenin uyku kalitesinde %65’e kadar iyileşme sağlayabildiğini bulmuştur.

Düzenli egzersiz, daha iyi uyumanızı sağlar.

Hareketsiz Yaşam Tarzları

Hareketsizlik, bazı hekimler tarafından “sessiz katil” olarak tanımlanmaktadır. Uzun süre oturmak veya uzanmak gibi hareketsiz davranışların sağlığınız için kötü olduğuna dair kanıtlar ortaya çıkıyor. Sadece aktivite seviyenizi yükseltmeye çalışmakla kalmamalı, aynı zamanda sizin ve ailenizin oturarak geçirdiği zamanı da azaltmalısınız.

Hareketsiz davranışların yaygın örnekleri arasında TV izlemek, bilgisayar kullanmak, arabayı kısa yolculuklar için kullanmak ve okumak, konuşmak veya müzik dinlemek için oturmak sayılabilir. Bu tür davranışların, kalp hastalığı, felç ve tip 2 diyabet gibi birçok kronik hastalığın yanı sıra kilo alma ve obezite geliştirme riskinizi artırdığı düşünülmektedir .

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.