E-İhracat Nedir? Avantajı Nedir?

E-ihracat, son yıllarda alıcı kitlesini hızla arttırıyor ve gelişiyor. Bu durum sonucunda ise satıcılar açısından ülkemizde ve dünyada oldukça trend hale geldi ve ticareti şekillendiren bir etken oldu. Teknolojinin de gelişmesi ile beraber gönderim maliyetleri düşürülmeye çalışıyor ve tarafların korunması için yasalar düzenleniyor. Bu durumda E-ihracat çok sayıda kolaylık sağlıyor. E-ihracat nedir? Sorusu ise sıkça merak edilen konular arasında yer almakta.

E-ihracat nedir?

E-ihracat nedir?

E-ihracat aslında sınırötesi e-ticaret olarak adlandırılabilir. İletişim çağında yaşadığımız için dijitalleşmenin de desteğiyle ülkeler arası iletişim son derece hızlı. Bu durum göz önüne alınırsa artık dünya üzerinde bulunan ülkeler hem kültürel anlamda hem de tüketici alışkanlıkları anlamında yakınlaşmaya başladı. ABD üzerinde trend olan bir konu tüm dünyaya çok kısa bir sürede yayılabiliyor ve tüm dünyada trend olabiliyor.

E-ihracat, Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) tarafından yapılan ve ihracat kurallarının bulunduğu bir sınırötesi e-ticaret olarak bilinmektedir. ETGB kapsamındaki ihracatların belirl kuralları bulunmaktadır. Gönderi ağırlığının 150 kg olması ve değer olarak 7.500 EURO altında bulunması gerekmektedir. İnternet üzerinden alınan ürünler nasıl ki İstanbul’dan ya da başka bir bölgeden Türkiye’de bulunan başka şehirlere gönderiliyorsa, ETGB ie dünya üzerindeki farklı ülke ve şehirlere gönderilebiliyor.

E-ihracatın avantajı nedir?

E-ihracatın avantajı nedir?

E-ihracatın avantajı nedir? E-ihracat, günümüzdeki online alışveriş trendleri arasındaki en önemli olanıdır diyebiliriz. Devlet teşvikleri E-ihracat için artıyor ve E-ihracat popüler bir hale geliyor. E-ihracat ile markalar kısa bir zaman içinde kar elde edebiliyor ve değer sağlayabiliyor.

  • En önemli E-ihracat avantajı ise döviz cinsinden para kazanmak diyebiliriz.
  • E-ihracatin maliyeti geleneksel ihracata oranla çok daha az oluyor.
  • E-ihracat için banka teminatına gerek kalmıyor. Eğer ödeme almak istiyorsanız online ödeme kuruluşlarına başvurmanız mümkün oluyor.
  • E-ihracat riskin düşğk olduğu bir ticaret türüdür.
  • Hedef pazara ulaşmak geleneksel ihracata oranla çok daha hızlı ve kolay olacaktır. Bu durumda dijital pazarlama tekniklerinin çok iyi araştırılması ve derinlemesine pazar araştırması yapılmalıdır.
  • E-ihracat, mikro bir ihracat türü olduğu için sertifika ya da uyumluluk belgesi gibi prosedürler uygulanmamaktadır.
  • Döviz kurundaki farklar dolayısıyla gelirlerinizi çok daha yüksek hale getirebilir. 2 Dolara sattığınız bir ürünün günümüzdeki size dönüşü 15,67 Türk lirası etmektedir.
  • E-ihracat, ekonomik dalgalanmalardan en alt seviyede etkilenecektir.
  • Devlet E-ihracat yapmak isteyen firmalra destek ve teşvik göstermektedir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.