E-Ticaret Yapmak İsteyenler İçin Öneriler

E-ticaret son zamanların en popüler yatırım araçlarından. Girişimciler e-ticaret yaparak büyük paralar kazanıyor. Üstelik e-ticaret başlarda zaman ve emek harcansa da işler rayına oturunca kolay para kazanma olarak görülüyor. Bu açıdan da oldukça çekici olan e-ticaret oldukça popüler. Ancak e-ticaret yapmak istiyorsanız ancak ne satacağınızı bulamıyorsanız bu öneriler işinize yarayabilir.

Peki e-ticaret için öneriler neler? E-ticaret tavsiyeleri neler? E-ticaret alanları nasıl seçilir? E-ticaret fikirleri neler?

Öncelikle e-ticaret nasıl yapılır?

e-ticaret nasıl yapılır?

e-ticarete adım atmadan önce yapmanız gereken hesaplar ve analizler olmalıdır. Bu analizler başarılı olmanız adına önemlidir. e-ticaret yapmadan önce satacağınız ürünün büyük kitlelere hitap etmesine önem vermelisiniz. Sattığınız ürün ihtiyaç giderici, merak uyandırıcı ve büyük kitlelere hitap edici olmalıdır. Herkes tarafından önerilebilen bir ürün seçmelisiniz. Böylece fazla sayıda satış yapabilirsiniz. Pahalı olan ürünler için büyük kitlelere ulaşmak zordur. Uygun fiyatlı ürünlerle daha büyük bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Rekabeti analiz edin

Rekabeti analiz edin

Potansiyeli yüksek olan, uygun fiyatlı ve büyük kitlelerin dikkatini çekecek bir ürün buldunuz. Bu durumda yapmanız gereken rakiplerinizi araştırmaktır. Rakipleriniz aynı ürünü satıyorsa bu durumda yeni stratejiler geliştirmelisiniz. Sizi rakiplerin önüne taşıyacak fikirler bulmalı ve uygulamalısınız.

Örnedğin Luxy Hair firması online postiş satışı yapmak istiyordu. Ancak rakipleri oldukça fazlaydı. Ancak Luxy Hair bir strateji buldu. Youtube üzerinden eğitici videolar paylaşan şirket pazar için farklı bir strateji uyguladı ve öne geçti. İki yıl içerisinde 700.000’in üzerinde Youtube abonesi olan ve dünyadaki en büyük postiş satıcısı olan Luxy Hair, rakiplerinin önne geçecek iyi bir strateji uyguladı.

Trend mi yoksa geçici bir heves mi

Trend mi yoksa geçici bir heves mi

Popüler ürünleri satmak istiyorsanız uzun vadeli düşünmelisiniz. Popüler ürünler elbette satış olasılığı yüksek olan ürünlerdir. Ancak bu trendin bitme olasılığı varsa gelecek zamanda satışlarınız azalacaktır.Bu durumda ürünü iyi analiz etmeli ve geleceğinin olup olmadığını tespit etmelisiniz.

Hedef Kitlesi

Hedef Kitlesi

Hedef kitleniz ne kadar genişse o kadar fazla satış yaparsınız. Örneğin çocuklar için oyuncak satmak istiyorsunuz. Eğer 1-5 yaş arası için oyuncak satarsanız kitleniz oldukça az olacaktır. Bu durumda hedef kitlesini genişletmeli ve daha fazla yaş grubundaki çocuğa ürün satmalısınız. Örneğin oyuncak çeşidini 1-10 yaş grubu olarak arttırabilirsiniz. Ya da 1-15 yaş grubuna uygun eğitici set ve oyuncak satabilirsiniz. Hatta kitleyi daha da büyütüp büyük yaştaki insanlara da hitap eden oyunlar satabilirsiniz.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.