E-Ticarette Başarılı Mı Olmak İstiyorsunuz? İşte Bilmeniz Gereken Temel Şeyler

Son güncelleme:

E-Ticaret Pazarlama Uzmanı Nedir?

E-Ticaret, çevrimiçi olarak gerçekleştirilen ticari işlemleri ifade eder. Esasen, ne zaman çevrimiçi bir şey satın alırsanız veya satarsanız, e-ticarete katılıyorsunuz. Çoğu durumda, bu tür bir uzman, bir kuruluş için veya bir ajans içindeki e-ticaret girişimlerinin planlanmasından ve yürütülmesinden sorumlu olacaktır.

E-ticaret metni yazmak, benzersiz bir yazı stili ve normalde diğer yazı türlerinden farklı bir bakış açısı gerektirir.

E-Ticaret Pazarlama Uzmanları, genellikle çevrimiçi mağazaların geliştirme ve bakımını yönetmekten sorumludur ve ayrıca iş analitiğinin incelenmesine dayalı yeni pazarlama stratejileri bulmakla görevlidir.

Kârlı bir e-ticaret sitesini başarılı bir şekilde yürütmek için Bill Gates olmanız gerekmez.

Bir E-Ticaret Pazarlama Uzmanı Genellikle Ne Yapar?

Bir e-Ticaret Pazarlama Uzmanı, satılan temel ürün ve hizmetlerin sunumu, içeriği, SEO, bakımı, kataloğu ve genel iş sağlığı konusunda sorumluluk alabilmelidir. Günlük sorumlulukları şunları da içerebilir:

 • E-Ticaret web sitelerinde / portallarında bulunan ürün içeriğini geliştirmek, izlemek, yazmak ve güncellemek.
 • Atanmış ürün kategorilerinde konu uzmanlığı geliştirme ve atanan hesaplarda günlük iş yönetiminin sahipliğini alma.
 • İçerik oluşturma, dağıtım, bakım ve yeni ürün listelemeleri için standartları, sistemleri ve en iyi uygulamaları geliştirme.
 • E-Ticaret platformlarında paylaşılacak atanmış hesaplar için güncellenmiş içerik sağlamak üzere ürün yönetimi, satış, grafikler ve diğer ilgili departmanlarla çalışmak.
E-ticaret, ticaret yapmanın en etkili yollarından biridir, çünkü hızla en etkili iş modellerinden biri haline gelmiştir.
 • Hesaba özgü en iyi SEO uygulamaları, fiyatlandırma politikaları, medya varlıkları, envanter ve / veya ön siparişler hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip olmak.
 • Ayrıntılara dikkat ederken aynı anda birden çok görev, öncelik verme ve başarılı bir şekilde birkaç son teslim tarihini karşılama becerisine sahip olmak.
 • Rekabet stratejileri, pazarlama stratejileri, ürün geliştirme, tüketici araştırması, en iyi kullanılabilirlik uygulamaları ve endüstri eğilimleri dâhil olmak üzere e-ticaret alanı hakkında güçlü bir bilgiye sahip olmak.
 • Düzenli kalmak, ürün satışlarındaki değişiklikleri izlemek ve iyileştirme fırsatlarını belirlemek için web analitiğine ek olarak Elektronik Tablolar veya Excel (pivot tablolar, vlookup’lar vb.) kullanma.
Sektörde mükemmelleşmek ve yerinde en verimli iş modellerinden birine sahip olmak için, e-ticaret süreçlerini ve prosedürlerini tam olarak anlamanız ve konunun uzmanı olmanız çok önemlidir.

Bir e-Ticaret Pazarlama Uzmanının Farkı

Bir Ücretli Medya Uzmanı

Bu rollerin her ikisi de harcama ve bütçeye odaklanırken, e-Ticaret Pazarlama Uzmanları daha ürün odaklıdır ve bu ürünün satışına yardımcı olmaya çalışırken, ücretli medya uzmanları ücretli medya promosyonları yoluyla şirket görünürlüğünü artırmaya odaklanır.

Uzman bir e-ticaret uzmanı olmak için, oluşturmanız ve geliştirmeniz gereken bazı temel beceriler vardır.

Bir PPC Stratejisti

Ücretli medya uzmanlarına çok benzer şekilde, PPC stratejistleri, görünürlüğü artırmak ve daha fazla insanı bir web sitesine veya web sayfasına çekmek için tıklama başına ödeme reklamlarıyla ilgilenir. E-Ticaret Pazarlama Uzmanlarının benzer hedefleri vardır, ancak daha çok ürün veya hizmet satmaya yöneliktir.

Pazarlama konusunda uzman olmanız gerekmese de, pazarlama konseptleri hakkında sağlam bir anlayışa sahip olmanız, müşterilerinizi, ne istediklerini vb. iyi anlamanız önemlidir.

Bir e-Ticaret Pazarlama Uzmanı için önemli ölçümler

 • Müşteri edinme maliyeti
 • Satış dönüşüm oranı
 • Ziyaret edilen sayfa sayısı
 • Çıkma oranı
 • Trafik kaynağına göre gelir
İşletmenizin her zaman karlı olmasını sağlayın.

Mesleki Beceriler Neler?

E-ticaret alanında geçimini sağlayan herkesin emrinde çeşitli özel becerilere sahip olması gerekecektir. Bunlar:

Biraz Pazarlama Bilgisine Sahip Olun

Bir e-ticaret sitesini doğru şekilde pazarlamak için dünyanın önde gelen pazarlama uzmanı olmanıza gerek yok. Bununla birlikte, en azından pazarlama kavramları ve müşterilerinizi neyin harekete geçirdiği konusunda temel bir anlayışa sahip olmak yararlıdır. Birkaç iyi not kitabı okumak genellikle başlamak için harika bir yerdir.

İyi bir arama motoru optimizasyonuna sahip olmak kesinlikle gereklidir.

Arama Motoru Optimizasyonunu Anlayın

Pazarlama uzmanı olmanız gerekmese de yeni e-ticaret sitenizin başarılı olmasını istiyorsanız muhtemelen bir SEO uzmanı olmanız (veya en azından biriyle çalışmanız) gerekecektir. Kelimenin tam anlamıyla milyarlarca web sayfası var. Kendinizi diğerlerinden nasıl ayıracağınızı bilmiyorsanız ve sitenizin bulunmasına izin veriyorsanız, zaten suda ölüsünüz demektir. Arama motoru optimizasyonu hakkında bir sürü bilgi var (bazıları iyi ve bazıları kötü). Çoğu insan için SEO, uzun süren bir deneme yanılma oyunudur. E-ticaret konusunda da uzman olan bir SEO uzmanıyla ortaklık yapmak, hem kısa hem de uzun vadede satışlarınızı artırmak için uzun bir yol kat edebilir.

SEO hakkında fazla bir şey bilmiyorsanız, web sitenizi benzersiz hale getirmeye ve müşterileri çekecek birçok içerikle doldurmaya yardımcı olabilecek bir SEO uzmanı ile yakın çalışmanız önerilir.

E-Ticaret için Metin Yazarlığının Nasıl Farklı Olduğunu Anlayın

E-ticaret metni yazmak, benzersiz bir yazı stili ve normalde diğer yazı türlerinden farklı bir bakış açısı gerektirir.

Bir SEO uzmanıyla ortaklık yapmak, hem kısa hem de uzun vadede satışlarınızı büyük ölçüde artırabilir.

Biraz Teknik Bilgi

Kârlı bir e-ticaret sitesini başarılı bir şekilde yürütmek için Bill Gates olmanız gerekmez. Yine de temel teknik bilgiye sahipseniz (veya bu alanda biraz uzmanlığa sahip biriyle ortaksanız) yardımcı olur. Analitiğin ne olduğunu biliyor musunuz? Web’de kullanmak için bir görseli yeniden boyutlandırabilir misiniz? Temel bir çevrimiçi metin düzenleyici kullanmakta ve ürün açıklamalarında kullanmak için bazı çok temel HTML’yi öğrenmek konusunda rahat mısınız? Farklı hosting firmaları arasındaki farkı biliyor musunuz? Bunlar, yeni e-ticaret sitenizle uygulamalı bir yaklaşım sergilemeyi planlıyorsanız, en azından bilmeniz gereken bazı temel teknik konulardır.

SEO uzmanınızı yerinde tutacak ve organik aramalarda çok daha fazlasını gösterecek olsanız da, muhtemelen hala bazı ücretli reklamlara ihtiyacınız olacak.

Sonuçları Analiz Etme Yeteneğine Sahip Olun

Yapmanız gereken tek analizin, işletmenizin ne kadar para kazandığını görmek için her haftanın sonunda banka hesabınızı kontrol etmek olduğunu düşünebilirsiniz, ancak muhtemelen işin içinde olmayacaksınız bu zihniyetle çok uzun. Sitenizin ne kadar trafik aldığını, bu trafiğin nereden geldiğini ve bu trafiğin ne kadarının satışa dönüştürüldüğünü anlamak için e-ticaret web sitenizin yanında bir tür analiz yazılımını nasıl çalıştıracağınızı ve kullanacağınızı öğrenmelisiniz. İyi bir e-ticaret uzmanı, işinizi değiştirmek ve büyütmek için yukarıda listelenen becerilerin yanı sıra analitik bilgilerini kullanabilecektir.

Bir e-ticaret uzmanı olarak, Google AdWords gibi ücretli reklam platformlarında biraz deneyim sahibi olmalısınız.

Nasıl e-Ticaret Uzmanı Olunur?

Elektronik ticaret olarak da bilinen e-ticaret, elektronik fon transferi, mobil ticaret, internet pazarlaması, çevrimiçi işlem işleme, tedarik zinciri yönetimi ve elektronik gibi teknolojileri kullanarak internet üzerinden çevrimiçi işletmelerin ve web sitelerinin ürün ve / veya hizmet alım satım işlemidir. E-ticaret, ticaret yapmanın en etkili yollarından biridir, çünkü hızla en etkili iş modellerinden biri haline gelmiştir.

E-Ticaret, çevrimiçi olarak gerçekleştirilen ticari işlemleri ifade eder.

Sektörde mükemmelleşmek ve yerinde en verimli iş modellerinden birine sahip olmak için, e-ticaret süreçlerini ve prosedürlerini tam olarak anlamanız ve konunun uzmanı olmanız çok önemlidir. Uzman bir e-ticaret uzmanı olmak için, oluşturmanız ve geliştirmeniz gereken bazı temel beceriler vardır, bu beceriler çeşitlidir ve hepsi eşit olduğu için ihtiyacınız olan tüm becerileri geliştirmenizi sağlamanız önemlidir. İşte ihtiyaç duyacağınız en önemli becerilerden bazıları:

E-Ticaret Pazarlama Uzmanları, genellikle çevrimiçi mağazaların geliştirme ve bakımını yönetmekten sorumludur.

Pazarlama ve Satış Bilgisi: Pazarlama konusunda uzman olmanız gerekmese de, pazarlama konseptleri hakkında sağlam bir anlayışa sahip olmanız, müşterilerinizi, ne istediklerini vb. iyi anlamanız önemlidir. Yapabilmeniz için marjları anlamanız gerekecektir. İşletmenizin her zaman karlı olmasını sağlayın ve asıl rolünüz satış görevlisinin rolü olduğundan, mallarınızı ve / veya hizmetlerinizi nasıl satacağınız konusunda sağlam bir anlayışa ihtiyacınız olacak.

Bir e-Ticaret Pazarlama Uzmanı, satılan temel ürün ve hizmetlerin sunumu, içeriği, SEO, bakımı, kataloğu ve genel iş sağlığı konusunda sorumluluk alabilmelidir.

Arama Motoru Optimizasyonu: İyi bir arama motoru optimizasyonuna sahip olmak kesinlikle gereklidir (veya SEO). Bu olmadan hiçbir çevrimiçi işletme, özellikle bir e-ticaret sitesi gelişemez. SEO hakkında fazla bir şey bilmiyorsanız, web sitenizi benzersiz hale getirmeye ve müşterileri çekecek birçok içerikle doldurmaya yardımcı olabilecek bir SEO uzmanı ile yakın çalışmanız önerilir. Web sitenizde mükemmel SEO içeriği bulundurarak, Google gibi arama motorlarının organik arama sonuçlarında göstererek sitenize daha fazla müşteri çekiyorsunuz. Bu yalnızca web sitenizin hedef kitlesini artırmakla kalmaz, aynı zamanda daha alakalı müşterileri çektiğinden müşterilere daha fazla izleyici aktarır, böylece web sitenizin ve işletmenizin ne kadar iyi performans gösterdiğini iyileştirir. Bir SEO uzmanıyla ortaklık yapmak, hem kısa hem de uzun vadede satışlarınızı büyük ölçüde artırabilir.

Ne zaman çevrimiçi bir şey satın alırsanız veya satarsanız, e-ticarete katılıyorsunuz.

Tıklama Başına Ödeme: SEO uzmanınızı yerinde tutacak ve organik aramalarda çok daha fazlasını gösterecek olsanız da, muhtemelen hala bazı ücretli reklamlara ihtiyacınız olacak. Bir e-ticaret uzmanı olarak, Google AdWords gibi ücretli reklam platformlarında biraz deneyim sahibi olmalısınız.

E-Ticaret Pazarlama Uzmanları ürün odaklıdır.

Teknik Beceriler: Bir e-ticaret sitesini etkin bir şekilde çalıştırabilmek için teknik bir dahi olmanıza gerek yoktur, ancak, özellikle Magento, Shopify ve WooCommerce gibi büyük e-ticaret platformlarını anlamak için aşina olmanız gereken bazı temel şeyler vardır. Web sitenizin etkinliğini analiz etmek için analitiği kullanma, çevrimiçi metin düzenleyiciyi kullanma ve temel HTML bilgisine sahip olma, sitenizde basit değişiklikler yapabilme, farklı barındırma türleri arasındaki farkı anlama gibi şeylere de aşina olmalısınız. Fotoğrafları sitenize eklemek için yeniden boyutlandırabilirsiniz, bunlar potansiyel olarak karşılaşabileceğiniz birçok teknik sorundan sadece birkaçıdır ve bu nedenle bir anlayış kazanmanız gerekir.

E-ticaret uzmanlarının sahip olacağı beceriler vardır.

Metin Yazarlığı Becerileri: E-ticaret metin yazarlığı becerileri standarttan biraz farklıdır, farklı bir bakış açısı ve benzersiz bir yazı stili gerektirir. Bu nedenle, son derece etkili ve daha fazla müşteri çeken ürün açıklamaları oluşturabilmek için, e-ticaret siteniz için nasıl etkili bir şekilde yazılacağını anlamaya çalışmalısınız. Elbette, e-ticaret konusunda uzman bir SEO yazarı tutabilirsiniz, ancak bunu yaparsanız, özellikle e-ticaret için içerik yazma konusunda sağlam bir bilgi düzeyine ve ayrıntılı bir anlayış seviyesine sahip olduğundan emin olun.

E-ticaret alanında geçimini sağlayan herkesin emrinde çeşitli özel becerilere sahip olması gerekecektir.

Mağazacılık: Bu iş modeline özgü yeni becerilerin yanı sıra, geleneksel perakende becerilerini de iyi anlamanız gerekir, çünkü bunların çoğu e-ticaret için geçerli olacaktır.

Dağıtım Ağlarını Anlamak:

Mal / hizmetlerinizin müşteriye hızlı ve ucuz bir şekilde teslim edilmesini sağlamanız gerekeceğinden, bu bir e-ticaret sitesi için gereklidir. Bu nedenle, e-ticaret işinize başlamadan önce, dağıtım ağını ve işletmeniz için nasıl çalışacağını ayrıntılı olarak anlayın.

Bir e-ticaret sitesini doğru şekilde pazarlamak için dünyanın önde gelen pazarlama uzmanı olmanıza gerek yoktur.

Analitik: E-ticaret web sitenizi kurduktan sonra, verimli çalıştığından emin olmak için analiz edebilmeniz gerekir, bunu yapmak için Google Analytics gibi analiz yazılımlarına aşina olmanız gerekir. Bunu yaparak sitenizin nerede etkili bir şekilde çalıştığını ve iyileştirilmesi gereken alanları görebileceksiniz, bu da sitenize gelen ziyaretçi sayısını ve dolayısıyla müşteriye dönüştüğünüz kitle sayısını artırmaya devam etmenize olanak tanıyacaktır.

Pazarlama kavramları ve müşterilerinizi neyin harekete geçirdiği konusunda temel bir anlayışa sahip olmak yararlıdır.

E-ticaret hakkında her şeyi öğrenmek için zamanınız veya eğiliminiz yoksa, rolü dış kaynak olarak kullanabilir ve sitenizde sizin için çalışması için uzman bir e-ticaret uzmanı çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmaya karar verirseniz, önce biraz araştırma yapın ve bir profesyonel, önceki müşterilerden iyi geri bildirim alan ve e-ticaret konusunda zengin bilgi sahibi birini işe aldığınızdan emin olun. Bulabileceğiniz en ucuz e-ticaret uzmanını işe almaktan kaçının, “ödediğinizin karşılığını alırsınız” ifadesi burada özellikle doğrudur, işinizin başarısı elinizde bir e-ticaret uzmanına sahip olmaktan geçer, bu nedenle en iyisini işe almak çok önemlidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.