Eğer Bunları Yaşıyorsanız Sonucu: Alerji

Son güncelleme:

Alerji belirtileri; peşimizi bir türlü bırakmayan alerjiler, vücudun bağışıklık sisteminin normalde vücuda zararsız olan maddelere karşı aşırı reaksiyon göstermesinden kaynaklanır. Alerjiye genellikle ağaç ve çiçek polenleri, ev tozları, hayvan tüyleri, kolye küpe tarzı takılar, deniz ürünleri, yumurta ve süt gibi yiyecekler, arı, eşek arısı veya yaban arısı gibi böcek sokmaları neden olmaktadır. Ancak her insanın her maddeye gösterdiği alerjik tepki farklıdır. Alerji bir enfeksiyon hastalığı değildir ve kişiler arasında bulaşmamaktadır. Solunum yollarını, gözleri, sindirim sistemini ve cildi etkileyebilmektedir. Açık tenliler ile deniz kenarı ya da nemli ortamlarda yaşayan insanlarda daha fazla görülür.

Alerji belirtileri

Alerji belirtileri nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi bu da kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kaşınma, hapşırma, boğazda gıcık, öksürük, geniz akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı olarak belirti gösterebilir. Alerjik kişilerde, normal kişilere göre daha çok burunda et büyümesi, cilt reaksiyonu, astım ve sinüzit görülmektedir.

Kaşıntı ve kızarıklık en sık görülen alerjilerdendir.

Alerji çeşitleri nelerdir?

Alerjik Rinit: Halk arasında saman nezlesi olarak adlandırılır. Hapşırma, burunda, gözlerde veya damakta akıntı, tıkalı burun ve konjonktivit adı verilen sulu, kırmızı veya şişmiş gözler şeklinde semptom ve belirtilere sahiptir.

Besin Alerjisi: Ağızda karıncalanma, mide krampları, kusma, kurdeşen, tekrarlayan öksürük, boğazda şişme, dilin şişmesi, düşük nabız, baş dönmesi, baygınlık gibi semptomlara ve belirtilere sahiptir.

İlaç Alerjisi: Az sayıda kişide görülür kaşıntı, kurdeşen, deri döküntüsü, yüzün şişmesi, hırıltı gibi semptom ve belirtilere sahiptir.

Böcek Alerjisi: Kaşıntı, kızarıklık, acı, şişlik, kusma, mide krampları gibi semptom ve belirtilere sahiptir.

Lateks Alerjisi: Bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde ortaya çıkar. Tıkalı burun, burun akıntısı, hırıltı, göğüste sıkışma, nefes almada güçlük çekme gibi astım semptomlarına da neden olabilir.

Evcil Hayvan Alerjisi: Hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanması, öksürük, deri döküntüsü, kaşınan gözler şeklinde semptom ve belirti gösterebilir.

Toz Alerjisi: En yaygını iç mekan alerjilerindendir. Hapşırma, burun akıntısı, kırmızı, sulanan ve kaşınan gözler, hırıltı, nefes darlığı gibi semptom ve belirtilere sahiptir.

Küf-Mantar Alerjisi: Genelde mutfak, banyo ve bodrumlarda üreme alanı bulan mantarlardır. Hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kaşıntı, kızarıklık gibi semptom ve belirtilere sahiptir.

Alerji tanısı ve tedavisi

Benzer özelliklere sahip olan bu alerji çeşitlerini daha net ayırt edebilmek için alerji uzmanları tarafından yapılan cilt ya da kan testleri ile alerji nedeniniz bulunabilir ve tedaviye başlayabilirsiniz.

Tedavide en önemli adım alerjiden kaçınmaktır. Doktorunuzun verdiği ilaçları, alerji haplarını, şurubu, burun spreyini veya göz damlalarını düzenli olarak kullanmak çok önemlidir. Diğer tedavilerle de tamamen rahatlamayan kişiler içinse doktor tarafından verilen dilin altına yerleştirilen dil altı tableti kullanımı da önemlidir.

Alerji tanısı ve tedavisi

Evde alerjiden kurtulabilir miyiz?

Hafif olan bazı alerji belirtileri için evde önlem alabilirsiniz. Sinüs tıkanıklığı ve saman nezlesi tuzlu su çözeltisi ile hafifleyebilir. Yatakları ve peluş oyuncakları sık sık sıcak suda yıkayarak, mekan içinde düşük nem olmasına dikkat ederek, ince filtreli elektrikli süpürge kullanarak, halı yerine çıplak zeminde yaşamayı tercih ederek alerji belirtilerinden korunmak mümkündür.

Alerjiden korunmamızı sağlayacak şifalı bitkiler

Soğan: Alerjinin neden olduğu kimyasal üretimini yok eder.

Papatya: Kişilerin vücut direncini güçlendirerek alerjiye karşı koruma sağlar.

Maydanoz: C vitamini barındırır alerjinin ortadan kalkmasını ve vücuttan atılmasını sağlar.

Yulaf Ezmesi: Metabolizmanın düzenli çalışmasına yardımcı olarak alerji oluşumunu engeller.

Kırlangıç Otu: Kaşıntı ve döküntü sorunlarına karşı iyi gelen bir bitkidir.

Civan Perçemi: Alerjik rahatsızlıklara iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Sinameki Otu: Nezle, kaşıntı gibi durumlara iyi gelir.

Isırgan Otu: Saman nezlesine oldukça iyi gelir.

Soya Fasulyesi: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve alerjilerden korunmamızı sağlar.

Evde alerjiden korunmak mümkündür.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.