Elazığ’da Korkutan Deprem

Son güncelleme:

24 Ocak 2019 tarihinde Elazığ’da meydana gelen 6.5 kuvvetindeki deprem herkesi korkuttu. Kilis, Samsun ve Irak ile Suriye’de de hissedilen deprem yıkımların ortaya çıkmasına neden oldu. Özellikle 201’’de gerçekleşen depremde binaların hasara uğraması ve hasarların üzerinin kapatılmasından dolayı bu depremde binaların yıkıldığı elde edilen veriler arasında yer aldı. Hasarlı binaların çökmesinden dolayı da elde edilen bilgilere göre 23 kişi öldü ve 1031 kişi yaralandı. Deprem üzerine göçük altında kalan insanların AFAD tarafından çıkarılmaya çalışılması da devam etmekte.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da olay yerine giden bakanlar arasındaydı. Bakanın yapmış olduğu açıklamaya göre çalışmaların devam edeceği ve göçük altında kalan herkesin titiz bir şekilde kurtarılmaya çalışılacağı da belirtildi. Dün sabah saatlerinde bir kadının gözük altından çıkarıldığı da elde edilen bilgiler arasında yer alıyor.

Depremlerin son günlerde daha da artmasından dolayı vatandaşın da bilgilendirilmesi gerekliliği aşikar. Deprem sırasında merdivenlerden aşağı inmeye çalışmak da deprem alanında uzman olan kişiler tarafından önerilmeyen durumlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Merdivenlerin olabildiğince tehlikeli olduğunu bildiren uzmanlar, kitaplık gibi devrilebilecek olan eşyaların yanından da kaçmak gerektiğini belirtiyorlar. Deprem çantasının hazırlığı da bu aşamada büyük önem taşımakta. Deprem çantasında bulunması gereken eşyalar önceden hazır edilmeli ve deprem anında kolayca ulaşılabilecek olan bir yerde bulundurulmalı. Ayrıca evdeki tüm eşyaların da duvara sabitlenmesi gerekiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.