Deep Blue Club

Elon Musk’ın Çılgın Projesi: Starlink

Son güncelleme:

Dünyanın en zengin ve en yaratıcı kişisi olan Elon Musk, heyecanlandırıcı projeleriyle adından söz ettirmeyi başarıyor. Ve her geçen gün bu projelere bir yenisini daha ekliyor. Şimdilerde heyecanlandıran yeni projesi ise Starlink.

Starlink, Amerikan Uydu Şirketi SpaceX ve Tesla‘ nın kurucusu Elon Musk tarafından uydu internetine erişimi sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir uydu takımyıldızıdır.

Dünyanın en hızlı internetini sunmayı amaçlayan Starlink projesi için 2020 yılı Eylül ayından itibaren uyduları ateşlemeye başlamışlardır. Bu kadar hızlı ve ekonomik bir internet sunmak için dünyanın yörüngesine konuşlandırılması planlanan binlerce uydu var. Her ay 60 ile 120 arasında uydu gönderilmesi planlanıyor. Toplamda 42 bine çıkarılmasına planlanan bu uydular bize şu ana kadar kullandığımız en hızlı ve en ergonomik interneti kullanmayı vadediyor. Uzaydan sağlanacak bu internet için ön siparişler alınmaya başlandı. Starlink projesinin vadettiği uzaydan gelen internetten yararlanmak için bir ön ödeme yapılması gerekiyor. Hizmet sağlanamadığı takdirde ise ücret iadesi yapma garantisini de sunuyor.

Starlink Uyduları

Starlink uydularının her biri 260 kg ağırlığında. Ve yaklaşık olarak dikdörtgen bir masa büyüklüğündeler. Üzerinde 4 tane güçlü anten bulunmakta. Bu antenler sayesinde hem kendi aralarında hem de dünyayla haberleşebiliyorlar. Enerjisini üzerinde akordiyon şeklinde açılan güneş panellerinden elde ediyor. Bu uydular iyon motorlarının itki gücüyle hareket ediyorlar ve bu güçle manevra yapıyorlar. Yörüngede yükseliyor, alçalıyor. Eğer bir çarpışma durumu olursa yönünü değiştiriyor. Ve görev süresi bittikten sonra ki normal uydulara göre daha kısa bir süre bu, kendisini atmosfere sokarak yakarak imha edebiliyor.

Starlink, iyon motorlarında kripton yakıtı kullanan ilk uzay aracı olarak tarihe geçti. Bunlar dışında uydu cihazında hassas bir navigasyon cihazı da yer alıyor.

Tüm bu donanımın sebebi sadece internet hızını arttırmak ya da haberleşmeyi daha iyi bir hale getirmek değil, sayıları giderek artan diğer uydular ve Uluslararası Uzay İstasyonu gibi araçlarla çarpışmayı engellemektir. Çok düşük olasılıkla da olsa gerçekleşebilecek bu durum için her uyduya çarpışma önleyici bir sistem yerleştirilmiş. Bu uydulardan 60 tanesi üst üste bir zincir gibi dizilerek fırlatılıyor. Starlink uyduları, aynı kapsülün içerisinde çok katlı bir bina gibi üst üste diziliyor. Fırlatıldıktan sonra kapsülün dış kapakları açılıyor ve Starlink uyduları uzaya bırakılıyor.

Bu mükemmel projenin oldukça maliyetli olduğu da bir diğer konu aslında. Her ay uzaya fırlatılan 60 uydudan sadece birinin maliyeti 300 bin dolar. Her ay uzaya fırlatılan 18 milyon dolarlık bir yükten bahsediyoruz.

Neden Böylesine Çılgın Bir Projeye Girişiliyor?

100 yılı aşkın bir süredir okyanusların altına bin bir güçlükle neden kablo döşeniyorsa ondan aslında. Okyanusların altındaki o kablolar bilgiyi bize her zamankinden daha hızlı iletiyorlar. Ve iletmeye devam ettikçe de tüm dünyadaki insanların hayatını derinden etkiliyor ve dönüştürüyorlar. Bilgi, günümüzün en önemli ham maddesi, en önemli para birimi. Ve gelecekte bugünkünden çok daha önemli hale gelecek.

Şu an dünyadaki en hızlı altyapısı fiber optik kablolarla sağlanabiliyor. Buna rağmen dünyanın en önemli hattı olarak kabul edilen ve Londra’yı New York’a bağlayan 12.800 km’lik fiber optik kablo hattında bile 62.7 milisaniyelik bir gecikme yaşanıyor. Daha hızlı olabilmesi için milyarca dolarlık yatırım yapılarak yeni kablo hatları döşenmeye devam ediyor. Çünkü özellikle bazı şirketler ve bazı borsa yatırımcıları için hızın her milisaniyesi çok büyük finansal değerler taşıyor. İletişimin hızı finansal olarak bu kadar önemli olduğu için bu hız uzaya gönderilen Starlink uydularıyla sağlanmaya çalışılacak.

Starlink Uyduları Görmek Mümkün Mü?

Starlink uydu trenleri aslında birçok yerde birçok kişi tarafından dünyadan gökyüzüne baktıklarında görülebilir haldeler. Göremeyenler için ise bulunduğunuz yerden ne zaman geçeceğini öğrenebileceğimiz bir sitesi bile mevcut.

Bulunduğunuz ülkeyi ve şehri girince size hangi tarihte, hangi saatte ve ne kadar süre gözükeceğini gösteriyor. Siz de Starlink uydularını görmek ister ve onların uzaya gidişlerine tanıklık etmek isterseniz https://findstarlink.com/ buradan ne zaman görebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.