En Çok Kiraya ve Gıdaya Para Harcıyoruz!

Ekonomik kriz, işsizlik, az maaş ve bunun gibi birçok şikâyet olsa da harcamaların kontrol edilmesi, biraz da olsa geçimi kolaylaştırır belki de. Maalesef ki herkes baba tarafından miras sahibi olamıyor. Bu yüzden geçim sıkıntısı çok kişinin belini büküyor.

Sürekli çalışma ve yorgunluk ve birde bunun üzerine az para almaktan şikâyet eden insanlar, emeğinin de karşılığını alamadığı için kendisini daha kötü hissediyor. Harcamalara ve ihtiyaçlara yetmeden para, ekstra bir birikime kapı açamıyor. Bu yüzden gelecek kaygısı da eklenince geçim sıkıntısı ve stresi oldukça rahatsız eder bir hale  geliyor.

Ev Almanın Zorluğu 

Ekstra bir geliri olmayıp sadece az gelirli bir işte çalışan kişinin ev alması pek de mümkün değil.  Hâli hazırda kirada otururken kenara para atmak da imkânsız bir haldedir. Ev sahipleri bir bahane ile kiraların fiyatını yılda iki kere fahiş fiyatlarla arttırdıklarında ise, kiracı olan kişi kendisini mazlum konumunda görüyor ve oldukça zarar ediyor.

O evden çıkıp başka bir ev kiralamak istese, aynı olmayacağı ne malum. Hal böyle olunca kira ödemekten beli bükülen kiracılar, ev alma imkânı da bulamayınca hepten sıkıntıya giriyor. Her şeyin fiyatının tavan yaptığı gibi kiralarda fahiş fiyatlarla arttığı için, alınan maaşın çeyreği, yarısı veya çoğu kira ödemelerine giriyor.

Çılgınca Gıda Alışverişi 

Alınan maaşın nereye gittiği hesaplandığı vakitte kiradan sonra gıda üzerine yapılan alışveriş geliyor. Gıda ürünlerinin pahalı olması tabi ki bunun için büyük etken. Fakat bunun yanı sıra reklamlar ve bir çok uyaranlar sebebiyle çılgınca gıda alışveriş yapmakta ona dahil oluyor. Çocukluğunu rahat yaşamayan şuan ki ebeveynler, benim yaşadığımı çocuğum yaşamasın düşüncesiyle aşırıya kaçabiliyor.

Zaten her marketin hatta bazı mağazaların dahi önlerine konan şekerler, çikolatalar, çipler çocukları tahrik ediyor. Reklamların tasarlama şekli ve onu izleyen herkes her yeni çıkan şeyi tatma yarışına giriyor. Hal böyle olduğunda gıda için yapılan harcamanın farkına, ancak para bittiğinde varılıyor. Sonuç olarak da maalesef maaşın kira kadar kısmının gıdaya verildiği görülüyor.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.