En Çok Kullanılan Diyet Türleri

Son güncelleme:

Diyet listelerin arasında; Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek için sağlıklı bir yaşam tarzını ve beslenme düzenini devam ettirmek gerekiyor. Ama bazen acil durumlar için kısa süreli etkide bulunan şok diyetlere de başvuruluyor. Bunlar arasından en yaygın olanları ve diyetlerin temel özellikleri hakkında bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz. Bugünlerde çok rağbet gören if diyeti ile başlayalım.

İf Diyeti

İngilizce kısaltması if olan aralıklı oruç diyeti şu an oldukça gündemde. Bu diyetin temel felsefesi yemek yediğiniz süreyi aç kalma süresinden kısa tutmak. Daha doğrusu yaklaşık sekiz saat içerisinde yemek yiyip, 16 saat boyunca aç kalmak. Diyeti yapanlar genel olarak öğle yemeği saatinde kahvaltı yapıyor. Güne kahve ile başlayın, 11 ya da 12 gibi kahvaltı yapmak, ardından yaklaşık 6 saat aç kalmaya çalışmak gerekiyor. Süre uzun gelenler için bir içecekli ve bir porsiyon meyveli bir ara öğün öneriliyor. Karpuz peynir, ya da düşük şekerli bir meyve ile bir bardak ayran veya bir kahvenin yanına iki hurma ve cevizli bir ara öğün olabiliyor. Akşam yemeği altıdan önce yenmemeli ve de çok ağır olmamalı. Bazı uzmanlar bu yemek biçimini tavsiye etse de genel olarak uzun bir süre aç kalmanın vücuda yararı olup olmadığı ise ciddi bir tartışma konusu.

Paleo Diyeti

Son günlerde revaçta olan bir diğer konu ise çiğ ve pişmemiş sebzelere ağırlık vermek, lif ve protein oranını arttırarak tahıl, karbonhidrat, meyve ve sebze hatta süt ve süt ürünlerini azaltmak. Paleo diyeti felsefesi eski çağlara geri dönmek ve lifli sebzeler ve protein oranını yüksek tutarken diğer besin gruplarını azaltmak hatta beslenme düzeninde tamamen çıkarmak. Ama bu diyetin ne kadar etkili olduğu da ayrı bir tartışma konusu. Sağlıklı olup olmadığı da halen tartışılıyor.

Ketojenik Diyet

Son günlerde addı en çok duyulan diyetlerden birisi de ketojenik diyet. Bu diyette de protein hatta yağ oranı yüksek tutuluyor. Vücudun bu şekilde sürekli tetikte tutularak kilo verme süreci hızlandırılıyor. Ama tabi ki özellikle kolesterol sorunu olanlar mümkün olduğunca bu diyetten uzak durmalı. Herhangi bir diyeti uygulamadan önce doktora danışmak, gerekli tahlilleri yaptırmak gerekiyor. Ayrıca kısa sürede başarıya ulaşmak yerine uzun sürede sağlıklı bir şekilde kilo vermeye ve size uygun bir kiloda sabit kalmaya çalışmak da en iyisi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.