En Güzel Cuma Mesajlarını Sizin İçin Ele Aldık!

Son güncelleme:

En Anlamlı Ve Güzel Cuma Mesajları Burada!

Cuma Gününün Önemi Nedir?

En güzel cuma mesajlarını kısa ve öz olarak sevdiklerinizi mutlu etmek için bu mübarek günde yollayabilirsiniz. Cuma günü neden önemlidir? Cuma günü ile ilgili ayet ve hadisler nedir? Cuma günü için en anlamlı sözler hangileridir? Birbirinden güzel dualı ve ayetli cuma mesajlarını sizler için derledik.

Cuma Günü Neden Önemlidir?

En Anlamlı Cuma Günü Mesajları Nedir?

İslamiyet dinine göre en faziletli gün Cuma günüdür. Cuma günü yapılan duaların, kılınan namazların ve okunan Kur’an-ı Kerim’in daha fazla sevabı vardır. Peki, Cuma gününü diğer günlerden ayıran nedir; Cuma günü neden daha mübarektir?

Cuma günü Müslümanların bayramıdır. Çünkü Adem o gün yaratılmış, o gün cennete yerleştirilmiş ve o günde cennetten çıkartılmıştır. Cuma günü, insanlığın ilk yaratıldığı, cennete yerleştirildiği ve yeryüzü halifesi olduğu bir gün olduğu için insanların bayramı olmuştur.

Çeşitli hadiselere göre cuma, haftalık ibadet olarak öncelikle Yahudi ve Hristiyanlara taktir edilmiş ancak onlar bu konuda kanaat getirmemişlerdir. Yahudiler için cumartesi, Hristiyanlar için de pazar günü dini bayram olarak bilinir. Cuma günü ise Müslümanların önemli bir bayramıdır. Cuma günü Müslüman’ın bayramıdır. Bugün mümin heyecan içinde uyanmalı, kişisel temizliklerini yapmalı ve camiye gitmelidir. Öğle ezanı öncesi hutbe dinleyen ve namaz kılan kimse önceden işlemiş olduğu günahların affedilir (Buhari, Cuma 19). Bu günü önemsemeden üç cuma art arda terk eden kimsenin kalbi mühürlenir. Müslümanların kalabalık bir şekilde birleştiren bu mübarek gün hacc-ı ekber  (büyük hac) olarak adlandırılır. Bu gün yapılan dualar, kılınan namazlar ve okunan Kuranı- Kerim daha hayırlı olmaktadır. Müminlerin yaptığı iyi niyetli dualar hayırlara ulaşmaktadır.

Cuma Günü Yapılması Gereken Kişisel Temizlikler Nedir?

Temiz Olmanın Din Açısından Önemi Nedir?

Boy abdesti almak (bazı alimlere göre farzdır), tırnak kesmek, dişi fırçalamak ya da misvakla temizlemek, güzel ve temiz elbiseler giyinmek, güzel kokular sürmek her zaman olduğu gibi cuma günü için de temizlik açısından önemli olmaktadır.

Cuma Günü İle İlgili Ayetler Nedir?

Cuma Günü İle İlgili Ayetler Nedir?

– Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır. (cum’a suresi / 9)

– Cuma namazı kılınınca yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan isteyin. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.”(Cum’a sûresi (62), 10 )

Cuma Günü İle İlgili Hadisler Nedir?

Cuma Günü İle İlgili Hadislerin Önemi Nedir?

– Allah indinde günlerin seyyidi Cumadır. O, kurban ve Ramazan bayramı gününden de kıymetlidir.) (Buhari)

– Ebu Hüreyre (r.a)’den rivayete göre, Peygamber Efendimiz ( s.a.v) şöyle buyurdu: Cuma günü melekler mescidin kapılarına oturur, insanları geliş sırasına göre yazarlar. İnsanlar o gelişlerine göre; deve bağışlamış, sığır bağışlamış, koyun bağışlamış, tavuk bağışlamış, serçe bağışlamış ve yumurta bağışlamış kimselerin sevabı gibi sevap kazanırlar. (Buhari, Cuma: 31; Müslim, Cuma: 7)

– Ümmetinin bayramları içinde Cumadan daha kıymetli bayram yoktur ve o günkü iki rekat namaz, Cuma günü dışındaki bin rekattan efdaldir.) (Deylemi)

– Semure (r.a)’den rivayete göre, şöyle demiştir: Peygamberimiz ( s.a.v) şöyle buyurmuştur: Kim, Cuma günü abdest alırsa; ne güzel yapmıştır. Kim de guslederse, daha değerli bir iş işlemiş olur. (Müslim, Cuma: 1; Tirmizi, Cuma: 356)

Allah c.c, bugünden itibaren kıyamete kadar size Cumayı farz kıldı. Adil veya zalim bir imam, başkan zamanında küçümseyerek veya inkâr ederek Cumayı terk edenin iki yakası bir araya gelmesin! Böyle bir kimse tevbe etmezse, onun namazı, zekatı, haccı, orucu ve hiçbir ibadeti kabul olmaz.) (İbni Mace)

Allah kullarına armağan ettiği bu bayram sayesinde bu günün anlam ve öneminin farkında olup bu faziletleri yerine getiren Müslümanlara günahlarından kurtulmak için önemli bir şans ihsan etmiştir.

Cuma Günü Sözleri Nedir?

Cuma Günü İçin En Anlamlı Ve Güzel Sözler Hangileridir?

-Yüzümüzü güzelleştirdiğin gibi, Ahlakımızı da güzelleştir. İmanımızı tazele ve bizleri senin yolundan ayırma..! Amin. Hayırlı Cumalar.

– Dünyada bir olan sende bin olsun, kainatta damla olan sende okyanus olsun. El açıp dua etiğin her şey bugün kabul olsun, amin! “Hayırlı Cumalar” dilerim.

– Nefret olan yere sevgi, ümitsizlik olan yere ümit, üzüntü olan yere sevinçler dolsun taşsın inşallah. Hayırlı Nurlu Cumalar.

– “Dilinizden doğru, gönlünüzden merhamet, aklınızdan adalet eksik olmasın. Hayırlı cumalar”

– “Kalp kırmayı bıraktığımız, birlik olduğumuz bir cuma günü olması dileğiyle”

–  “Kalbinizin kapılarını sonuna kadar iyiliğe açtığınız bir cuma olması dileğiyle”

Sizde bu şekilde mesajlar atarak sevdiklerinize en güzel cuma mesajlarını yollayabilirsiniz.E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.