En Hızlı Büyüyen Sosyal Medya Uygulaması: TikTok

Son güncelleme:

Musical.ly, Ağustos 2018’e kadar 100 milyondan fazla kullanıcısı olan popüler bir kısa biçimli (15 saniye) video akışı ve paylaşım uygulamasıydı. Uygulama, kullanıcılara dudak senkronizasyonu yapabilecekleri çok sayıda müzik ve diyalog seçeneği sağladı. Uygulama, komik veya eğlenceli videolar üretmeyi destekliyordu.

TikTok uygulaması kısa biçimli video konseptine dayanıyor.

Uygulama, Musical.ly’deki ilgi çekici içeriklerine dayanarak bazı içerik oluşturucular arasında büyük beğeni topladı. Kullanıcılar, Instagram gibi sosyal medya platformlarında Musical.ly videolarını paylaşarak uygulamanın popülerliğini daha da artırdı .

Ancak Ağustos 2018’de uygulama Çinli bir şirket ByteDance tarafından devralındı ​​ve kullanıcıları Tik Tok’a taşındı. Musical.ly’de bulunan tüm içerik ve hesaplar otomatik olarak yeni Tik Tok uygulamasına aktarıldı.

Musical.ly’de bulunan tüm içerik ve hesaplar otomatik olarak yeni Tik Tok uygulamasına aktarıldı.

Peki, TikTok Nedir?

TikTok, kullanıcıların herhangi bir konuda 15 saniyelik videolar oluşturmasına ve paylaşmasına olanak tanıyan kısa biçimli bir video paylaşım uygulamasıdır.

TikTok, 300 milyondan fazla aktif aylık kullanıcısı olan Duyin olarak bilinen Çin pazarı için ayrı bir uygulama sürdürmektedir. Bu yeni uygulamanın logosu, Musical.ly ve Duyin logolarının birleşiminden oluşuyor.

• TikTok’un küresel izleyicisinin neredeyse %50’si 34 yaşın altında.

Musical.ly’den Ne Kadar Farklı?

TikTok uygulaması aynı kısa biçimli video konseptine dayanıyor, ancak kapsamı çok daha geniş ve Musical.ly’den farklı olarak yalnızca müzikle dudak senkronizasyonuna odaklanmıyor.

TikTok uygulaması, kullanıcılara özel efektler ve filtreler ekleme seçeneğinin yanı sıra çok çeşitli sesler ve şarkı parçacıkları sunar. Telefonunuzda oluşturulan videoları doğrudan ekleme seçeneği de vardır.

• 2019’un sonlarından itibaren TikTok kullanıcılarının kullanıcı tabanı 800 milyona ulaştı.

Eylül ayında TikTok, kullanıcıların tepkilerini videolara kaydetmelerine ve paylaşmalarına olanak tanıyan reaksiyonlar özelliğini ekledi. TikTok ayrıca, kullanıcıları uygulamada iki saatten fazla geçirdiklerinde uyaran bir dijital refah özelliği ekledi.

Yeni uygulama, video paylaşımlı bir sosyal ağ olarak tanıtılıyor. TikTok kullanıcıları, zorluklar, dans videoları, sihir numaraları ve komik videolardan çeşitli videolar oluşturabilir. Musical.ly ile Tik Tok arasındaki en önemli ayırt edici faktör, ikincisinin video oluşturma için çok daha geniş bir kapsama sahip olmasıdır.

Tiktok’un 2020 yılında bir milyardan fazla kullanıcıya ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Popülerliğe Nasıl Yükseldi?

Lansmanından bu yana, TikTok uygulamasının popülaritesi muazzam bir şekilde artıyor. Ekim 2018’de, dünya genelinde Apple mağazasında en çok indirilen fotoğraf ve video uygulaması oldu. Uygulamanın aylık 500 milyondan fazla aktif kullanıcıya ulaştığı ve 80 milyondan fazla kez indirildiği ABD’nin en popüler ülke olduğu bildirildi.

TikTok uygulamasının popülaritesinin artmasının arkasındaki temel nedenlerden bazıları şunlardır:

Tüm TikTok kullanıcılarının %26’sı 18 ile 24 yaş arasındadır.

Ünlü Onayları

Uygulama, popülerliğini artırmaya yardımcı olan Jimmy Fallon gibi birkaç ünlü tarafından beğenildi ve kullanıldı. Uygulama, çeşitli bölgelerde, uygulamayı yerel kitlelere tanıtan çeşitli ünlülerle ortaklıklar kurdu.

Jimmy Fallon’un uygulamaya olan ilgisi doğal olarak başladı, ancak daha sonra uygulama tarafından ücretli bir ortaklık yoluyla aktifleştirildi. Kasım 2018’de Jimmy Fallon şovunda bir “meydan okuma” bölümü başlattı ve TikTok’u meydan okuma için bir platform olarak kullandı.

• Ortalama bir kullanıcı, TikTok uygulamasında günde 52 dakika geçiriyor.

Görüntüleyenlerini #Tumbleweed Challenge’ı üstlenmeye ve TikTok’ta bir tumbleweed gibi yuvarlanan videolar yayınlamaya çağırdı. TV sunucusu bu eğilimi başlatmak için meydan okumayı kendisi üstlendi. Meydan okuma viral oldu ve bir hafta içinde 8.000’den fazla giriş ve 10.4 milyon etkileşim topladı.

Tik Tok uygulamasının diğer bölgelerde de ünlü ortaklıkları var. Japonya‘da kullanıma sunulduğunda, uygulama Kinoshita Yukina, Kyary Pamyu Pamyu ve Watanabe Naomi gibi ünlülere bağlandı. Tayland‘da TikTok, sosyal medya ünlüsü Kaykai Salaider ile ve Hindistan‘da Aashika Bhatia ile işbirliği yaptı.

Tiktok ile anlaşma yapan ünlüler, ticari ortaklık sağlıyor.

Ünlü ortaklıkları, TikTok’un coğrafi genişleme stratejisinde kilit bir taktik olmuştur. Uygulama, platformda az ses getirmek ve viral içerik oluşturmak için ünlüleri ve etkileyicileri kullanıyor.

Bu ünlüler sadece TikTok’ta içerik yayınlamakla kalmıyor, aynı zamanda diğer sosyal medya kanallarında da TikTok’u tanıtıyor. Örneğin, Hintli ünlü Aashika Bhatia, Instagram’da TikTok uygulamasını tanıttı.

Ücretli ortaklıkların yanı sıra marka, platformu kullanan popüler sosyal etkileyicilerden ve ünlülerden de yararlanıyor. Bu ünlüler, takipçilerini TikTok uygulamasına getirmeye yardımcı oluyor.

• TikTok uygulaması dünya çapında 1,5 milyardan fazla indirildi.

Yerelleştirilmiş İçerik

TikTok uygulamasının popülaritesindeki bir diğer önemli faktör, küresel bir uygulama olmasına rağmen, yerelleştirilmiş içeriğe güçlü bir şekilde odaklanmasıdır. Uygulama, yerelleştirilmiş hashtag’lerin kullanımıyla genellikle yerel yarışmalar ve zorluklar düzenler ve yerel eğilimleri yakalar.

TikTok, çeşitli ülkelerde ayrı ayrı “1 milyon seçme” yarışması düzenliyor. Her yarışma için katılımcılara videolar oluşturmaları için temalar verilir ve ardından en iyi video yaratıcıları ödüllendirilir. Bu yarışma sadece düzenlendiği her ülke için binlerce yerel videonun oluşturulmasına yol açmakla kalmıyor, aynı zamanda TikTok yaratıcılarının tanınırlık ve takipçi kazanmasına da yardımcı oluyor.

• TikTok uygulaması dünya çapında: 466 milyonu Hindistan’dan, 173 milyonu Çin’den ve 123 milyonu ABD’den

Eylül 2018’de Rusya‘da düzenlenen böyle bir yarışma, TikTok kullanıcılarından 31.000 video girişi ve milyonlarca görüntüleme kazandı. Böylece uygulamanın ülkede tanıtımına yardımcı oldu. Uygulama ayrıca, kullanıcılarına içerik oluşturmaya yönelik konular önermek için yerel trend etiketleri kullanır. Bu, uygulamanın yerel trendlerden yararlanmasına ve platform için viral içerik oluşturmasına yardımcı olur. Örneğin, “Yosun Dansı” Çin’de viral olan eğlenceli bir video türüdür. On binlerce TikTok kullanıcısı bu tema üzerine bir video oluşturdu.

TikTok ayrıca her kullanıcısına kişiselleştirilmiş öneriler gönderir. Bu, TikTok kullanıcılarının her zaman en son trend videolardan haberdar olmalarını ve video oluşturma fikirlerinden asla çıkmamalarını sağlar. Bu teknikleri kullanarak, TikTok yerelleştirmeyi küresel ölçekte çekebildi.

• TikTok, Amerika Birleşik Devletleri’nde aylık 60 milyondan fazla aktif kullanıcısı olduğunu bildirdi.

Kolay İçerik Oluşturma, Paylaşma ve Görüntüleme

TikTop uygulaması, video oluşturma ve paylaşımını basitleştirdi ve bir sonraki seviyeye taşıdı. Kullanıcıların yapması gereken tek şey, günlük rutinlerinden her şeyi ve her şeyi kaydetmek ve anında yayınlamaktır. Kısa format nedeniyle, ne video oluşturma ne de izleme süreci fazla zaman veya çaba gerektirmez.

Ek olarak, bu kısa biçimli video içeriği, bir kullanıcı uygulamayı açar açmaz oynatılır. Videolar birer birer oynatılmaya başlar ve bir izleyici, eğlenceli, eğlenceli, bağımlılık yapan video içeriği denizinde kaybolur. İçerik türünün bu bağımlılık yapıcı yapısı nedeniyle, insanların saatlerce rastgele videolar izlemeye devam etmeleri çok kolaydır.

TikTok’un geleneksel görüntülü reklamlar için yeri yoktur.

Markalar TikTok’tan Nasıl Yararlanabilir?

TikTok’un geleneksel görüntülü reklamlar için yeri yoktur ve bir pazarlama kanalı olması açısından diğer sosyal medya platformları ile rekabet halinde bile değildir. Bununla birlikte, hızlı büyümesi ve artan popülaritesi nedeniyle, birçok marka artık bir pazarlama kanalı olarak TikTok’un potansiyelini fark ediyor.

Bazı markalar, kullanıcıların markayla ilgili içerik oluşturmalarını sağlamak için TikTok zorlukları ve yarışmaları gibi teknikler kullandı. Markalar ayrıca, TikTok pazarlama kampanyalarını tanıtmak için diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi aşağı yukarı benzer şekilde hashtag’lerden yararlanıyor.

Bazı markalar, kullanıcıların markayla ilgili içerik oluşturmalarını sağlamak için TikTok zorlukları ve yarışmaları gibi teknikler kullandı.

Örneğin, Guess markasının #InMyDenim kampanyasını ele alalım. 1 Eylül 2018’de Guess markası TikTok’u devraldı ve ABD merkezli tüm TikTok kullanıcılarını #InMyDenim hashtag yarışmasına davet etti. Yarışma, kullanıcıları kot giyen (tabii ki) ve hashtag kullanarak video içeriği oluşturmaya çağırdı. Bu, TikTok’un ABD’deki marka ortaklıklarının başlangıcıydı.

Markaların TikTok’u kullanabilmesinin bir başka yolu, markaya özgü tanıtım içeriği oluşturmak için TikTok ünlüleriyle işbirliği yapmaktır. Bu, 15 saniyelik TikTok video formatı ile diğer influencer işbirliğine benzer olacaktır.

Markalar, TikTok pazarlama kampanyalarını tanıtmak için diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi aşağı yukarı benzer şekilde hashtag’lerden yararlanıyor.

TikTok’un Geleceği

TikTok uygulamasının şu anki popülaritesi şaşırtıcı, ancak yine de Instagram ve YouTube gibi diğer sosyal ağlar tarafından elde edilen seviyelere ulaşacağını garanti etmiyor. Vine, o zamanlar son derece popüler bir video paylaşım platformuydu, ancak şu anda tamamen görünmüyor. Ve hızla ün kazanan ve sonra ortadan kaybolan birçok başka uygulama var.

Mevcut popülaritesini korumak için, TikTok’un yenilik yapmaya devam etmesi ve kullanıcı tabanını meşgul etmek için yeni yollar bulması gerekecek. Ayrıca uygulamayı kalacak bir sosyal ağ olarak kurmak için platformu markalar için daha pazarlama dostu hale getirmek zorunda kalacaklar.

Sosyal medya pazarlama erişimini daha da genişletmek için TikTok’a bakan daha fazla marka ile TikTok doğru yoldadır. Marka etkileşimlerinden yararlanabiliyorsa, daha da büyüyeceği ve hatta diğer sosyal medya platformlarıyla rekabet edebileceği kesindir.

Markaların TikTok’u kullanabilmesinin bir başka yolu, markaya özgü tanıtım içeriği oluşturmak için TikTok ünlüleriyle işbirliği yapmaktır.

TikTok İstatistikleri 2020

  • 2019’un sonlarından itibaren TikTok kullanıcılarının kullanıcı tabanı 800 milyona ulaştı. 2020 yılında bir milyardan fazla kullanıcıya ulaşacağı tahmin edilmektedir.
  • TikTok’un küresel izleyicisinin neredeyse %50’si 34 yaşın altında. Tüm TikTok kullanıcılarının %26’sı 18 ile 24 yaş arasındadır.
  • TikTok uygulaması dünya çapında 1,5 milyardan fazla indirildi.
  • TikTok uygulaması dünya çapında: 466 milyonu Hindistan’dan, 173 milyonu Çin’den ve 123 milyonu ABD’den
  • Ortalama bir kullanıcı, TikTok uygulamasında günde 52 dakika geçiriyor
  • Bytedance, TikTok’un sahibi olan şirketin 75 milyon dolar değerinde olması onu dünyanın en değerli başlangıcı yapıyor.
  • TikTok, Amerika Birleşik Devletleri’nde aylık 60 milyondan fazla aktif kullanıcısı olduğunu bildirdi. % 60 kadın,% 40 erkek.
TikTok uygulamasının şu anki popülaritesi şaşırtıcıdır.

TikTok’ta Ünlü Olabilir Misin?

Evet, ancak tutarlılık anahtardır: Takipçilerinize hitap eden yeterince video yapın ve internet şöhreti parmaklarınızın ucunda. TikTok sadece yaklaşık iki yaşında ve A listesindeki kişiler neredeyse YouTube sansasyonlarına sahip değil, ancak multimilyon takipçi işaretini aşan hesap sahipleri arasında ilk olduğu günden beri varlığını büyüten 18 yaşındaki Bebek Ariel var. Musical.ly’de 20 milyon takipçiye ve 32 milyondan fazla takipçiye sahip lider Loren Gray’e ulaştı. Daha 17 yaşında olan Gray, kendi Snapchat şovuna ev sahipliği yaptı, Teen Choice Ödülleri ve Halkın Seçimi Ödülleri’nde sosyal medya tanınmasını engelledi ve kısa süre önce ” Can’t Do It ” single’ını yayınladı.

Mevcut popülaritesini korumak için, TikTok’un yenilik yapmaya devam etmesi gerekmektedir.

TikTok’tan Para Kazanabilir Misin?

Evet. Aynı şekilde olmasa da, Instagram influencer’ları büyük paralar kazanıyor diyelim. TikTok’tan para kazanmak için, canlı yayınlarından para kazanmak gerekir. Kullanıcılar, kredi kartlarını ekleyebilir ve en sevdikleri canlı yayıncılar için emoji satın alabilir, ardından bu emoji ödüllerini paraya dönüştürebilir.

15 saniyelik TikTok video formatı ile influencer bireyler ile işbirliği sağlanabilmektedir.

Bir Ebeveyn Olarak Tiktok’a Dikkat Etmeli Miyim?

Vine, Snapchat ve karaokenin bir karmaşası olan TikTok’un tek bir önceliği var: eğlence. Ancak uygulamaya akın eden milyonlarca çocukla, ebeveynlerin bilmesi gereken gizlilik endişeleri var. Spesifik olarak, açık sözler kullanan müzik derlemeleri, olumsuz yorumlara ve geri bildirimlere izin veren potansiyel olarak toksik bir ortam açar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.