En İyi Anime Filmi Önerileri !

Japon çizgi teknikleri ile yaratılmış eğlenceli ve oldukça sürükleyici bilim kurgu yapımları animeler toplumda çok fazla popüler olmasa da yıllardır kaliteli yapımları ile pek çoğumuzu bağımlısı yapmıştır..

İşte anime hayranları ve anime izlemek isteyenler için gelmiş geçmiş en iyi anime filmleri önerisi bu listede !

1.Code geass

Tipik bir ”ırkçılık” siyasetini irdeleyen bir temaya sahip animedir. İngiltere’de bir zamanlar halkının büyük çoğunluğuna hakim olan anglosakson üstünlüğü inancını temel alarak yaratılmış kurgusal bir hikaye anlatılmaktadır. Karakterler dengeli bir biçimde işlenmiş, düzgün bir dille ve akıcılıkla sunulmaktadır. Eğer evrensel temalı hikayelerden hoşlanıyorsanız ve bilim kurguyu seviyorsanız bu seri aynı zamanda çarpıcı hikayesiyle tam size göre !


2.Death note

Anime dünyasının en meşhur serilerinden biri olan Death Note, Postmodern – Fantastik bir temayla karşımıza çıkmaktadır. Bu dünyanın içinde 2 ana karakteri gözlemleriz. İki karakterin de idealaştırılmış ”adalet” anlayışlarının üstün olduğunu kabul ettirmeye çalıştıkları bu yapımda kendinizi iki tarafta da bulabilirsiniz. Çünkü karakterler tamamen zıt anlayışlarını son derece büyük bir titizlik ile sunmaktadır. Bugün bile bu konular felsefe çevreleri tarafından çokça tartışılan ancak kesin sonuçlara ulaşamayan konulardır.

3.Full metal alchemist

Çocukluğumuzda işlediğimiz günahları ve çocuk aklıyla bunun günah olduğunu ayırt edip edemediğimiz ince çizgiler halindeki düşünceleri hatırladınız mı? Daha sonrasında ise acı veya çarpıcı bir tecrübe ile doğrusunu keşfettiğimizi… İşte bu yapım bu düşünceyle başlıyor. Ve daha sonra hikaye ana kahramanlarımızı ve bizi dünyada görebileceğimiz bütün aşırı uçlar ile karşılaştırıyor.Ve ”Yaşamın sırrı nedir?” sorusunu dünyanın bütünlüğü felsefeleri üzerinden açıklamaya çalışıyor.Sempatik karakterler, çarpıcı küçük öyküler, ve dram seviyorsanız bu sizin seriniz.


4.Boku no hero academia

Ana karakterimiz doğuştan farklı olmak zorunda kalan bir çocuk. Ancak buradaki terslik tüm dünya insanlarının süper güçleri olması. Herkes normal insan iken süper gücünüz olması çok farklı olurdu. Peki ya herkesin süper gücü varken sizin olmaması? Ve bu durumun huzursuz ettiği başrolümüz bir şekilde bir çıkış yolu buluyor… Azim ile neler başarılabileceğini gözlemleyeceğiniz, soluksuz aksiyona sahip ve bu aksiyonu son derece seyirciyi içine çeken bir estetikle aktaran taş gibi bir yapım karşınızda.


5.Hellsing

Vampir hikayelerini sever misiniz? Bu son derece kanlı ve çarpıcı olanlarından biri. Kendine has bir anlatım dili bulunmakta ve bu dil gerçek anlamda kötücüllüğü size tüm şekilleriyle anlatacak kadar da kapsamlı. İlk seri 2001 yılında yapıldıktan sonra remake olarak 2006 da yenilenmiştir. Karizmatik baş karakterimiz diğer karizmatik yan karakterler ve düşmanlarıyla girdiği mücadeleler ile gerçek bir psikopatlık hikayesi izlemekten hoşlanıyorsanız bu yapıma şu ana kadar bakmamış olmanız büyük bir hata.


6.Bleach

Bu dünya ve öbür dünya arasında bir geçiş olsaydı bu nasıl olurdu? Bir inanç sistemi üzerine kurulmuş bu uzun soluklu yapımın öne çıkan tarafı felsefesinden çok karakter tasarımları ve onların öyküleri. Tabi ki içinde küçük büyük felsefi ya da psikolojik esintiler barındırıyor. Ancak daha çok aksiyon severler için biçilmiş kaftan bir seri olduğunu belirtmeliyim.


7.Hunter x hunter

Rekabetin her türlüsünün gözlemlenebileceği yapımda bir animedir. Alışılmışın dışında karakter tasarımları olsa da size izlediğiniz diğer dizi ve filmlerden bir şeyler hatırlatacağı kesin karakterler yer alıyor. Çizimlere baktığınızda size daha çok çocuklar için olduğunu düşündürebilir fakat sürükleyici bir hikaye istiyorsanız  mutlaka bakmanız gereken animedir.

 


8.Elfen lied

Bu seriyle alakalı söylenecek tek bir şey varsa o da sizi hüngür hüngür ağlatacak olmasıdır. Aklınıza hemen aşk veya romantizm gelmesin çünkü bu hikaye bir bilim kurgu hikayesi. Birtakım deneyler sonucunda korkutucu özelliklere sahip olan ancak dışarıdan bakılınca son derece güzel ve masum gözüken pembe saçlı karakterlerimiz, kendi bilinçlerini kazandıkları andan itibaren birtakım deneylere tabi tutulmuş ve normal hayatla alakalı hiçbir şey bilmemektedirler. Ve onların ”aile nedir?” , ”sevgi nasıl hissediliyor?” , ” duyduğum şey pişmanlık mı?” gibi soruların cevaplarını keşfetmelerinden bahsedilmektedir.


9.Darling in the franxx

Cinsellik ve ilişkilerin son derece enteresan bir stilize ile anlatıldığı bir yapımdır. Burada bu stilizenin üstünde fazlasıyla durmak istiyorum, çünkü bu yapım ilişkileri daha önce gerçekten hiç görülmemiş bir biçimde betimlemektedir. Ve bu özelliğinden dolayı da kamyonla ödül almıştır. Kısaca açıklamak gerekirse bir korku ütopyası olarak düşünülmüş bir dünyada kontrollü üreme sistemiyle meydana getirilmiş çocuklardan oluşan, hiç bir sosyal tecrübeye sahip olmayan, hatta ve hatta kendileri ve birkaç büyüklerinden başka hiçbir insan ile tanışmamış bir grubun birbirleriyle olan ilişkilerini gözlemlemekte ve bunların günümüz ilişki anlayışlarına ne kadar benzeyebileceklerini açıklamaya çalışmaktadır. Romantizm sevmeyenleri bile bu yapımın bir noktada yakalayabileceğini düşünüyorum.


10.Ghost in the shell (1995)

Bu yapım çıktığı anda bütün dünyanın bilimkurgu altyapısını oluşturan bir başyapıt olarak tüm dünyada kabul edilmiştir.
Yıl olarak eskide kalsa da bugün bile izlenildiğinde insanı koltuğuna çivileyecek kadar sağlam bir altyapı ve estetik ile hazırlanmıştır. Bu yapımın hangi dünyaca ünlü seriye ilham olduğunu bilmiyorsanız, duyduğunuzda çok şaşıracaksınız. Ghost in the shell(1995) , herkesin bildiği ”Matrix” isimli serinin babası olarak kabul edilir. Sadece bu da değil dünyadaki bilimkurgu anlayışını oluşturmakta büyük bir yüzdeye sahip olduğu çok geniş çevrelerce kabul edilmektedir.


11.Naruto

Naruto, dünyanın en ünlü animelerinden biridir ve muhtemelen bu yazıyı okuyan herkes ismini mutlaka bir yerde duymuştur. o yüzden çok açıklamada bulunmayacağım. Naruto isimli yapım temel olarak; sıradan bir insanın zor bir çocukluk geçirdikten sonra hayata sarılmasını ve yetenekli olmamasına rağmen insanüstü bir gayret ortaya koyduğunda ulaşabileceği muhteşem sonuçları örneklendiren bir yapımdır. Japonların çocukları için yarattıkları bu serilerin hemen hemen hepsine dikkat edildiğinde; çocuklara bir şekilde azmetmeyi, iyi bir insan olma yollarını, kendi zayıflıkları ile nasıl başa çıkacaklarını öğretme kaygısıyla yapıldıklarını görürüz. Naruto ve Naruto Shippuuden serileri de bu mantığı sürekli koruyan uzun soluklu yapımlardır.


12.One piece

Eğlence ve absürt komedi… One piece i anlatan ifadeler bunlar. Serseri korsanlar, enteresan güçler, kötü adamlar veya iyi mi kötü mü olup olmadıkları anlaşılmayan ana karakterler. One piece bu listedeki en uzun soluklu seridir. Bu yüzden başlayacaksanız ciddi anlamda boş bir zaman yaratmalısınız çünkü aynı zamanda seriden kopamayacaksınız. Konusu korsanlık ancak ne anlattığı tamamen sizin algınıza kalmış bir yapımdır.


13.Sword art online

Çarpıcı hikaye dendiğinde akla gelicek bir diğer seri de sword art online. Aslında online oyun bağımlılığı için bir sosyal sorumluluk projesi olarak planlanmış bir yapımdır kendileri. Online oyunların çok gelişmiş bir versiyonlarının olduğu bir dünyada geçmektedir. Karakter tasarımları güzel, hikayesi akışkan ve dengeli, yer yer üzen ve yer yer mutlu hissettiren bir hikaye anlatımı bulunmaktadır.


14.Nanatsu no taizai

Türkçesi ”7 ölümcül günah” olan yapımda, 7 ölümcül günahın adını alan 7 farklı karakterin macerası anlatılmaktadır. Her karakterin ismini aldığı günahla alakalı bir özelliği olmasının yanında bu karakterler sanılanın aksine iyi taraftadır. Ve odaklanılan nokta genellikle aralarındaki dostluğun yapısıdır. Bu yapımın en dikkat çeken yanı ise karakter tasarımları ve müzikleri… Karakter tasarımları yaparken kötücüllükten çok uzak bir uslup benimserken, her bir karakterin temsil ettiği günahın özelliğinden de kopmamasını sağlamışlar. Müzikler ise ciddi anlamda yükselmenizi sağlıyor.  Hikayeye gelirsek, sürekli sizi süprizlerle karşılaştıran dinamik bir hikayeye sahip. Anlatım sizi sıkmıyor hatta çoğu zaman eğleneceğinizi söyleyebilirim. Çarpıcı hikayeli bir aksiyon arıyorsanız tam size göre bir yapım.


15.Akame ga kill

Ters köşe hikayeleri sever misiniz? Japonların bu konuda iyi oldukları zaten bilinen bir gerçek . Ancak bu seride özel olarak bunun üstüne çalışmış gibiler. İşler asla beklenilen ya da tahmin edilen gibi gelişmiyor bu hikayede. Karakter tasarımları ve aksiyonun son derece akıcı olduğunu söyleyip burada bu yapımla ilgili tanıtımı sonlandıracağım. Çünkü bu tecrübeyi izleyerek edinmeniz gerektiğini şiddetle tavsiye ediyorum.


16.Devil may cry

Bir bilgisayar oyunu olarak bilinen efsane Devil May Cry serisini duymuşsunuzdur. Duymadıysanız bile bu bir problem değil seriyi yine de izlemenizi önerebilirim. Hikayeler paralel olmasına rağmen oyunu duymamış ya da oynamamış olmanız sizi etkilemeyecektir. Kısaca konudan bahsetmek gerekirse, mitolojik bir olguyu günümüz dünyasında geçirmektedir. ”Nefiller” bir melek ve şeytanın çocuğu veya bir insan ile şeytanın çocuğu olarak bilinen melezlerdir. Hikayemizde ise söz konusu nefil Dante’nin dünyaya musallat olan iblisleri avladığı ve bu işten geçimini sağlamaya çalıştığı bir hikaye izliyoruz.


17.One punch man

Bildiğiniz veya bilmediğiniz, animelerin tamamıyla dalga geçen ve bunu son derece eğlenceli bir şekilde yapan bir anime. Şu ana kadar bir çok başarılı anime yapıma imza atmış olan bir firma tarafından yapılan yapım, o zamana kadar kendilerinin de yapmış olduğu serilerin tümüyle de dalga geçiyor ve kendilerine de bir öz eleştiri yapıyorlar.  Canınız sıkıldıysa ve eğlenceli bir şeyler izlemek istiyorsanız. Biraz da animelere aşinaysanız bu seriyi şiddetle izlemenizi tavsiye ederim.

 

 

En İyi Komedi Filmleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.