En iyi Hindistan Yapımı Filmler

Son güncelleme:

En İyi Hindistan filmleri, günümüz sinema filmlerinden farklı konularıyla, eğlenceli müzik ve danslarıyla, izleyicilerine verdikleri güzel ve anlamlı mesajlarıyla severek ve ilgiyle izlediğimiz filmlerdir. Çok sevilen başrol oyuncuları, filmlerde oynadıkları roller başroller arsındaki uyum, mesafe nedeni ile gözde filmler arasında yer almaktadır. Bollywood yapıtlarının en iyisini olan Hint filmlerinin birçoğu severek ilgiyle izlenmiş ve hala akıllarda yer edinmektedir. En çok izlenen yapıtlardan bazıları şu şekildedir;

Fanaa

Filmin başrol oyuncularından biri olan Zooni kör bir kızı canlandırırken, Rehan ise tur rehberi ve aynı zamanda terör olaylarıyla alakalı bir genci canlandırır. Cumhuriyet kutlamaları sebebiyle turla birlikte Delhi’ye giden Zooni, orada tur rehberi olan Reyhan’a âşık olur. Gezi boyunca birlikte çok güzel vakit geçirirler. Zooni göz ameliyatı olacağı gün Rehan birden ortalıklardan kaybolur.

O sıralar ülkede terörü olayları yaşanmakta ve ortalık karışıktır bu olaylarla birlikte Rehan kendisine ölü süsü vermiştir. Zooni gözleri açıldığı gün bu haberi almış ve yıkılmıştır. Zaman geçtikçe hayatını yavaş yavaş düzene koymuş ve bu süre zarfında bir erkek çocukları olmuştur. Aradan geçen tam 7 yıl sonra Rehan birden ortaya çıkmış ve bir şekilde Zooni’nin yaşadığı köye gelmiş onunla karşılaşmıştır. Bundan sonrası film hiç tahmin edilmeyecek kadar aksiyonlu ve heyecan dolu şekilde ilerlemektedir.

Özellikle filmin ikinci bölümün de izleyici şaşkınlık içerisin de kalıp hiç tahmin edemeyeceği bir son izleyecektir. Filmin bir diğer önemli konusu Pakistan ve Hindistan arasında büyük sorunlara yol açan Müslüman yoğunlukta Keşmir bölgesi kurtuluşu için çabalayan bir örgütün konuya dâhil edilmesidir. Film de aşk, dram, siyasi, aksiyon öğeleri yer almıştır.

Sende Rabbimi Gördüm (Rab Ne Bana Di Jodi)

2008 yılında vizyona girip en sevilen ve başarı filmler arasında yer alan bu filmde başrollerini en sevilen oyuncular olan Shahrukh Khan ve Anushka Sharma üstlenmiştir. Dansa fazlaca ilgisi olan, sevimli, cana yakın ve güzel bir genç kadın olup evleneceği gün nişanlısının ölmesiyle hayata küsen Taani ile Surinder’in birlikteliğini konu almaktadır. Taani’nin hayatta olan tek yakını babası da düğünün olacağı günün ardından vefat etmiştir. Ölmeden önce kızını Surinder’e emanet etmiş ve evlendirmiştir. Surinder dinine düşkün bir memur sessiz sakin hayat sürmektedir. Taani hayatına girdikten sonra ona âşık olmuş ve karısının ilgisini çekmek için Raj Kapoor’a dönüşmüştür. Âşık bir adamın yaşadıklarına yer verilmiştir.

 3 İdiots

Film, kısaca anlatmak gerekirse Hindistan da en iyi mühendislik okulunu okuyan üç öğrencinin hayatını konu almaktadır. Bu filmde eğitim sistemi üzerin de birçok eleştiri yapılmış ve izleyicisine fikrin doğruluğu gösterilmeye çalışılmıştır. Filmde tüm bu kuralları türlü akıl oyunlarıyla yenmeye çalışan bir öğrenci ve onun yakın iki arkadaşı başrollerde yer almıştır. Okumuş oldukları bölümü aslında isteyip istemedikleri, hayattan ne bekledikleri konu edinmiştir. Dram, komedi türünün en iyi filmleri arasında yer almış bir yapıttır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.