Erp Uygulamalarının İşletmelere Faydaları

ERP sistemleri işletmelerin veya kurumların verilerini saklar ve bütünleşik bir veritabanı üzerinden çalışır. Elbette her işletme için bu değerler kendine özgüdür.

ERP Yazılımlarının işletmelerde uygulanması kolay değildir ve uygulama sonuçlarının faydaya dönüştüğünün hissedilmesi için belli bir süre gereklidir. Ayrıca bu sistem her ne kadar karmaşık ve pahalı bir yapıya sahip olsa da işletmeler verimliliklerini arttırmak için kullanmak istemektedirler. ERP sistemi ile beraber işletmenin daha etkin ve güçlü bir şekilde yönetilmesini sağlayan bir yapı ortaya çıkacaktır. Bu sistem ile işletme iç ve dış çevre ile sürekli iletişim halinde olacaktır. Aşırı stok ve gereksiz harcamalar ortadan kalkacak ve arz talep dengesi kusursuz bir şekilde kurulacaktır.

ERP sisteminin işletmelere olan faydalarından bir kaçını sizler için derledik;

İş Sürecini ve İş Yükünü Azaltır

ERP uygulama sistemi ile sağlanan uyum sayesinde ürün sevkiyatların da çok büyük hızlanma gerçekleştirilebilir. Normalde ürünler için hazırlanan finansal raporlar 5 veya 10 gün arasında tamamlanırken bu süre ERP yazılımıyla kurulan sistemden sonra bir güne indirilebilir.

Daha Hızlı Bilgi İletişimi Sağlar

ERP Sisteminin faydalarından biri de şirketlerin depolama birimlerin de hazırlanan fiyat listelerinin süresini yaklaşık olarak bir haftadan beş altı dakikaya kadar düşürebilir. ERP sisteminin uygulanmasından sonra müşteri kredi kontrolü günlerce sürerken kontrol hemen gerçekleştirilebilir ve ürün yükleme süreleri haftalar sürerken 24 saate kadar düşürülebilir.

Elektronik Ticaret için Zemin Hazırlar

Ürün siparişi, ürün takibi ve ürün teslimatı gibi işletmenin tüm iş süreçlerini tek tabanlı bir erişime açar. Tek veritabanında bütün verileri toplayıp işleyerek işletmelerin yapacakları yatırımlarda büyük tasarruflar sağlayabilir. Bu yatırımlar için harcanan miktarlar çok fazla olsa da elde edilecek tasarruf miktarı 2 katına çıkacaktır.

Kaynakların Verimli Olarak Kullanılmasına Yardımcı Olur

ERP sisteminin faydaları arasında makine,işçi,takım,malzeme gibi kaynakların en verimli şekilde kullanılmasını sağlar.

Kaliteyi güçlendirir ve İzlenebilirliği Kolaylaştırır

Bir işletmenin süreçleri uygun ise ERP Sisteminde malzemeler, satın alma, üretim, depo transferleri ve sevk süreçlerin de belgelerin birbirlerine bağlanması ile izlenebilir. Bu sayede üretilen malzemelerde ortaya çıkan problemlerin sebeplerinin bulunması ve problemi ortadan kaldıracak işlemlerin yapılması sağlanır. Hatalı üretilen bir malzemenin ham maddeden mi, işçilikten mi veya üretim cihazlarından mı kaynaklandığı bulunarak, problemi çözecek önlemler alınır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.