Eski Döneme Kıyasla Şu an Para Kazanmak Kolay Mı ?

Bugünkü yazımızda ‘Eski döneme kıyasla şu an para kazanmak kolay mı ?’ sorusuna cevap arayacağız.Başlangıç olarak eski dönemlerde insanlar nasıl para kazanıyordu onu inceleyelim.

Eski Dönemlerde Para Kazanmak

Eski dönemlerde para kazanmak şimdiki döneme kıyasla  zordu.Teknolojinin yetersiz oluşu,iletişim ve haberleşme eksikliği,ulaşım ve eğitim gibi aksaklıklar insanların maddi kazançlarını kısıtlıyordu.

  O dönemde okumak ve bu şekilde meslek sahibi olmak günümüzdeki kadar kolay değildi.Yetersiz sayıda okul ve imkan vardı.Özellikle kırsal kesimlerde okumak büyük bir lükstü.Bu durum da insanları tarıma,hayvancılığa ve ticarete yönlendirdi.Çiftçiye destek ve kredi imkanı tabi ki o dönemde popüler değildi.İstisnalar dışında insanlar kendi yağında kavrulmak zorundaydı.

 Ticarete gelirsek,esnaflık büyük bir önem teşkil ediyordu.Lakin günümüzdeki şartlarla kıyaslama yaparsak ne bir reklam imkanları vardı ne de online satış.Yine de ticaret,tarım ve hayvancılıktan bir tık kazançlıydı.

  Ulaşımın yetersizliği insanların bu sektörden kazanç sağlamasını da engelledi.Maalesef ki ulaşımın kısıtlılığı bu sektörde  kazanç sağlayacak insan kısıtlılığını da beraberinde getirdi.

Günümüzde Para Kazanmak

  Günümüz modern dünyasında artık her şey bir tık uzağımızda.Gelişmiş teknoloji ve sunulan imkanlarla tek tıkla bile para kazanabiliyoruz artık.Şu an bir websitesinde yazdığımız yazı bile bize bir kazanç sağlıyor.Eski döneme kıyasla artık fiziksel gücümüzü değil,daha çok beynimizi pazarlıyoruz.Sadece bununla da kalmıyoruz tabii.Yeteneklerimizi,ilgi alanlarımızı ve hatta sohbetimizi bile pazarlıyoruz.Ne kadar kazanç sağlayacağınız ise tamamen reklamcılığınıza kalmış.

   İmkanların artması insanların hayat kalitesini de arttırmış bulunmakta.Bu da çoğu sektörün önünü açtı veya yepyeni sektörler ortaya çıkardı.Özellikle sanat,müzik,spor vb.alanlarda yepyeni kazanç kapıları meydana geldi.Tabi sanat olsun müzik olsun eski dönemlerde de vardı lakin her kesimin ulaşabileceği şekilde değildi.

  Hayat kalitesinin artışı insanları ev-iş döngüsünden çıkardı.Böylelikle hizmet ve turizm sektörü eskiye oranla büyük bir patlama yaşadı.Şu an neredeyse her yaştan insan bu sektörlerde rol oynuyor.Turizm sektörünün gelişmesiyle yaygınlaşan seyahat acentaları,kültür turları,tatil otelleri,camping alanları gibi kazanç kaynakları yine insanların gelir kapılarına ışık tuttu.Aynı şekilde kafeler,fast-food zincirleri,publar,lokantalar ve daha birçok sayamayacağımız iş imkanları meydana çıktı.

Sosyal medyaya gelirsek yukarıda az buçuk bahsetmiştik.Şu an reklamcılığınızla kendinize yepyeni gelir kapıları açabilirsiniz.Çiziminiz güzel mi ? El beceriniz var mı ? Yaratıcılığınızla özgün tasarımlar tasarlayabiliyor musunuz ? En basitinden bir Instagram sayfası açarak yeteneklerinizi pazarlayabilirsiniz.Müşterilerinizi çekecek ilgi çekici bir reklam ve iletişimle hepsi mümkün.

Yine bir diğer örneğimize bakalım.Güzel enstrüman çalabiliyor musun ? Herhangi bir dansı profesyonel bir şekilde yapabiliyor musun ? Hangi sporda ders verebilecek kadar yeteneklisin ? Özel ders vererek ve hatta sermayene göre özel kurs merkezi dahi açarak bu yeteneğinizle para kazanabilirsiniz.

Dijital dünya ile birlikte hiç duymadığımız meslekler yani bir başka diyişle kazanç kapıları karşımıza çıkıyor.Eski dönemden çok daha avantajlı durumdayız.Tabi bu avantajı ne kadar iyi kullanabiliriz o tamamen bize kalmış.Bir bakıma da çağımız sürekli kendini yeniliyor ve bu ivmeye yetişenler gerçekten iyi kazançlar elde edebiliyor.Kazanç beklentiniz size kalmış lakin eskisine nazaran para kazanma konusunda daha şanslıyız.

 Şu an öğren-geliştir-kazan politikasını uygulayarak para kazanmamız çok kolay.Yukarıda bahsettiğimiz eski dönemlerdeki aksaklıklar bu politikanın uygulamasını zorlaştırıyordu.Şimdi elimizdeki çeşitli imkanlarla önce kendimize yatırım yapıyor,ardından finansal yatırımlara hoş geldin diyebiliyoruz.

Umarım yazımızda, ‘’Eski döneme kıyasla şu an para kazanmak kolay mı ?’’ sorusuna cevaplar bulabilmişsinizdir.Konumuzu toparlayacak olursak evet eski döneme kıyasla şu an para kazanmak daha kolay.Tek yapmamız gereken fırsatları iyi değerlendirmek.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.