Etkili Pazarlama İçin Vazgeçilmezler

Kendinizi aslında hiç ihtiyacınız olmayan bir ürünü alırken buldunuz mu? Ya da aldıktan sonra “Ben bununla şimdi ne yapacağım?” dediğiniz. Bence bu soruya bir çoğunuzun cevabı evet olacaktır. Bu durumun nedenine ve nasıl olduğuna bu yazıda hep birlikte bakalım.

etkili pazarlamada kullabileceğiniz yöntemler

 Pazarlama biz fark etmesekte hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkmaktadır.  Sokakta, televizyonda, kullandığımız tüm sosyal ağlarda pazarlama teknikleri kullanılarak bizi bir ürünü almaya ikna etmeye çalışırlar. Pazarlama tekniklerinin kullanıldığı bazı alanlar şu şekilde;

Vazgeçilmez Pazarlama Teknik Listesi

  • Dijital pazarlama
  • Viral pazarlama
  • E-posta pazarlaması

  Peki pazarlama nedir öncelikle buna bakalım. Pazarlama kısaca satış potansiyelini arttırmak için insanların ürünleri hizmetleri satın almasına ikna etmektir. Aslında pazarlama bir ikna sürecidir diyebiliriz.

  Peki pazarlamanın etkili olması için neler yapılıyor ve bizler nasıl ikna oluyoruz. Hangi pazarlama teknikleri kullanılıyor.

  İkna nedir buradan başlayalım. İkna kimseyi zorlama olmadan etkilemeyi amaçlar. Düşündüğümüzün aksine birini kandırmak değil kendi isteğiyle bir şeyi yapmasını sağlamaktır.

Pazarlamanın Adımları

Pazarlamada öncelikle kendinize bir amaç belirlemelisiniz ve belirlediğiniz amaç için en uygun zamanı seçmelisiniz. Yazın kullanılabilecek bir ürünü kışın pazarlamak elbette ki zor olacaktır. Ürünü kime satmak istiyorsanız o kitle hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ürünü pazarlama yönteminizi buna göre seçmelisiniz. Ürünü pazarladıktan sonra hedef kitlenin geri bildirimleri üzerinden pazarlama tekniğinizi gerekirse yeniden düzenlemelisiniz. Umarım pazarlamanız bu adımlarla başarılı olacaktır. Bu adımları izlerken hangi pazarlama stratejileri kullanılıyor bakalım.

Etkili Pazarlama Yöntemleri

Bu kullanılan tekniklerde insanların öncelikle kendilerini suçlu veya eksik hissetmesi sağlanıp daha sonra pazarlanan ürün kullanıldığında bu eksiklerin tamamlanması yönünde ikna edilmesidir.

Grup prestijinin kaybı: Bizi rahatsız hissettirmenin bir yolu da bulunduğumuz grubun eksik hissettirilmesidir. Örnek olarak bir kadın derneğinin güçlü kadın fikrini pazarlaması için kadınların eksik görüldüğünü bazı meslekleri yapamayacağı görüşü ön plana çıkarılarak kadınlar eksik hissettirilebilir. Ardından kadınların duyduğu rahatsızlık üzerinden güçlü kadın fikri pazarlanır.

Ekonomik kayıp: Bir örnekle başlayalım izlediğimiz bulaşık deterjanları reklamlarını düşünelim. A ürününde bulaşıkları temizlemek için 3 şişe deterjan kullanılırken B ürününde aynı bulaşıkları temizlemek için bir şişe deterjan yeterli olmaktadır. Ya da bulaşıkları makinede yıkadığımızda sudan tasarruf ettiğimiz reklamlarda bize gösterilir. Buda su faturamıza doğrudan yansır. Ekonomik olarak kimse kayıp yaşamak istemez. Boşuna harcadığımız paralar yüzünden kendimizi kandırılmış hissederiz.

Kişisel saygınlığın yitirilmesi: Kişisel saygınlığımızı yitirmemiz bizi mutsuz eder ve kendimize karşı bir suçluluk duygusu hissederiz. Deodorant reklamlarında terlemek kötü kokmak insanları rahatsız eder ve bize olan bakış açılarını değiştirir. Saygınlığımızı yitirir ve utanmış hissederiz. Bunun için en iyi koruyan ve en güzel kokan deodorantı kullanırız.

Bilinmezlik kuşkusu: İnsanlar genellikle bilmedikleri durumlardan korkarlar ve çekingen yaklaşırlar. Belirsizlik bizi strese sokar. Kendimizi her an tehlikede hissederiz. Yaşadığımız pandemi sürecinde hastalığın bizi ne zaman ve nasıl bulacağını bilemeyiz. Her an korkuyla yaklaşırız. Takviye edici ve bağışıklık güçlendirici ilaçlar pazarlama tekniği olarak bunu kullanırlar. Hastalık bize ne zaman gelecek bilemeyiz ancak artık korkmamıza gerek yoktur. İlaçlar sayesinde güvende olabiliriz.

Etkili Pazarlama Stratejisi

Suçluluk Hissi Yaratmak: Bunu etkili bir pazarlama stratejisi olarak bebek bezi reklamlarında sıkça görürüz. Ebeveynin kullandığı A marka bezin bebekte pişik yapması onu mutsuz edecek çocuğuna iyi bakmadığını düşünmesini sağlayacaktır. Bu ebeveynde suçluluk duygusu yaratır. Bu sırada B marka bez devreye girecek çocuğun altını uzun süre kuru tutacak ve pişik olmasını engelleyecektir. Ebeveyn suçluluk duygusundan bu sayede kurtulacaktır.

etkili pazarlamada kullabileceğiniz yöntemler

Hedef kitleyi rahatsız ederek ürünü pazarlamada kullandığımız stratejiler bunlardı. Bizi rahatsız etmeden bizi harekete geçirecek teknikler de var bunlardan ilki,

Güven yaratma: Güven yaratma birçok alanda karşımıza çıkabilecek çok sık kullanılan pazarlama tekniklerinden biridir. Böcek ilacı pazarlaması üzerinden gidersek evimizde böceklerin olması bizim için ürkütücü olabilir. Satılan ürünü kullandığımızda böceklerden kurtulur ve güvende hissederiz.

Öngörü: Güvenlikle bağlantılıdır. Önceden olacakları bilmek bizi güvende hissettirir. Örnek olarak kuraklık üzerinden gidebiliriz. Evde bulaşık makinası kullanmıyorsak su israfı yapıyorsak kuraklığa sebep olanlardan biri de biz olabiliriz. Bu yüzden şimdiden kuraklığa engel olmak için pazarlanan makinayı almalı ve gelecek kuşakların güvenliğini sağlamalıyız.

Ödül kullanımı: Ödüllendirilmek kimi mutlu etmez ki. Kullanılan bu pazarlama taktiğinde de yaptıklarımızdan dolayı ödüllendiriliriz. Bu sayede yaptığımız davranış pekişir ve tekrar ederiz. Örnek olarak kullandığımız cilt ürünü sonrası cildimizin bebek gibi pürüzsüz olması bizim için bir ödüldür. Bu sayede bu ödülü kaybetmemek için ürünü sürekli kullanmaya devam ederiz.

etkili pazarlamada kullabileceğiniz yöntemler

Pazarlama Stratejileri İçinde Kullanılan Teknikler

İnsanları ikna etmek için kullandığımız ve pazarlama stratejileri içinde kullanılan tekniklere geldi sıra.

Evet-evet taktiği: Pazarlama sürecinde belirlediğimiz hedef kitleye yanıtlarının evet olmasını tahmin ettiğiniz sorular sorarız. Pazarladığımız ürünü en sona bırakırız ve ürün içinde evet yanıtının vermesini bekleriz. Örnek olarak kitleye pazarlamak istediğimiz ürün inceltici etkiye sahip tayt olsun. Kitleye “kilolarınızdan şikayetçi misiniz?”, “Çaba sarf etmeden bir beden daha ince olmak istemez misin?” gibi cevabı evet olan soruları sorarız ve en sonunda ürünümüzü alması için alıcıyı teşvik ederiz.

Acaba yerine hangisi taktiği: İnsanlara pazarlanan ürünü ihtiyacı olup olmadığını anlamaya fırsat bırakmadan seçenekleri sunarak almaya ikna etmektir. Örnek verecek olursak bir tezgahtarın ürünleri tanıtırken “Bir eteğe ihtiyacınız var mı?” demesi yerine “Hangi etek modelini tercih edersiniz?” demesi gibi.

Önce küçük sonra büyük ricalar taktiği: Eminim ki günlük hayatımızda herkesin başına gelen bir pazarlama tekniğidir. Sokakta yürürken ürünlerini tanıtmak için bekleyen insanlar yolumuzu keser ve biz bakmak istemesek bile öncelikle 1 dakikanızı alacaklarını söylerler. Daha sonra sizi birkaç dakika daha tutarlar ve belki de sizi mağazalarınıza davet ederler ve artan ricalarla sizi ikna etmeye çalışırlar.

Giderek artan ricalar taktiği: Bir önceki taktiğe çok benzeyen bir taktiktir. Farkı artan ricalar taktiğinde bir sonraki isteğin giderek büyümemesidir. Bir araba almayı düşündüğünüzde satıcı size cazip bir fiyat sunar ancak daha sonra arabanın özellikleriyle ilgili size birçok öneri verir ve arabayı daha pahalıya satın almış olursunuz.

Dijital Pazarlama Farkı Nedir?

Önce büyük sonra küçük ricalar taktiği: Öncelikle size kabul edemeyeceğiniz şekilde öneri sunarlar. Mesela dijital pazarlama da bir influencer size öneri olarak bütçenizin çok üzerinde bir krem önerir. Daha sonra muadil olarak daha uygun fiyatlı bir krem önerir ve siz bunu cazip bularak muadili satın alırsınız. Burada asıl pazarlanmak istenen ürün zaten muadil üründür.

Önce ver sonra al taktiği: Pazarlamacı burada hedef kitleye önce fırsatlar sunar daha sonra bu fırsatları sizden daha fazla şekilde alırlar. Örnek olarak bankanız yeni bir kredi kartı almanız için size hediye olarak belli bir miktar verir. Ancak bunu daha sonra sizden farklı yollarla alır.

Bunun gibi birçok pazarlama teknikleri kullanılmaktadır. Çoğu günlük hayatımızda farkında olmadan bize viral pazarlamada, e-posta pazarlamasında reklamlarda sunarlar. Pazarlamak istediğimiz ürünlerimiz varsa bizlerde bu taktikleri uygulayarak etkili pazarlama stratejilerimizi geliştirebiliriz.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.