Ev Hayatında Stres Ve Kafa Dağıtmaya İyi Gelecek Hobi Ve Uğraşlar !

Ev hayatını daha verimli geçirmek, günlük yaşamın stresinden uzaklaşmak, motivasyonunuzu artırıp iyi hissetmek için hobi yada aktivite ararız. İşte sizler için hazırladığım bu listede illa ki kendinize yakın hissedeceğiniz aktivite  bulacaksınız !

Resim Yapmak

Profesyonel bir resim hayatınız olması gerekmez. Aklınızda canlandırdığınız herhangi birşeyi, gördüğünüz birşeyi veya bir fotoğrafı kendinize göre yorumlayıp çizebilirsiniz. Bunu yaparken sevdiğiniz müzikleri dinlerseniz, o müzikten o zamana kadar almadığınız tat aldığınızı göreceksiniz.

Müzik Aleti Çalmak

Bir müzik aleti öğrenmeye başlamak ruh halinizi ciddi anlamda değiştiren bir etkinliktir. Bunu yaparken keyif almayı önemseyin. Özellikle notaları doğru basmaya başladığınızda daha çok deşarj olduğunuzu hissedeceksiniz. Ayrıca bir müzik aletini tam olarak çalabilmeyi öğrenmenin Iq puanını 3 ila 4 puan arttırmakta olduğu bilinmektedir.

Yoga, Meditasyon, Pilates..

Bu tarz aktiviteler vücutta seratonin salgılanmasını arttırmaktadır. Sağlıklı ve güçlü olmak hayatınızdaki bütün alanları pozitif açıdan etkilemektedir. Bu sebeplerle daha mutlu ve aktif bir insan olmaya başladığınızı göreceksiniz.

Yabancı Dil Öğrenmek

Yabancı dil günümüz dünyasının olmazsa olmazı haline geldiği için bir dil öğrenmek yada bildiğimiz bir dilin üzerine gidin geliştirmek oldukça önemlidir. Bunu evde gramer çalışmaları ve internetten video izleyerek yapabilirsiniz. Dil öğrenmek hem size fayda sağlayacak hem de kafanızı dağıtıp kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Film İzlemek

Daha önce hiç izlemediğiniz bir tarz keşfedebilir ya da sevdiğiniz tarzların bilmediğiniz filmlerini araştırabilirsiniz. Bu etkinlik hemen hemen herkesin aklına zaten geldiği için ben şuan biraz çeşitlendirmek istedim.

Kitap Okumak

Kitap okumak sanıldığının aksine başlaması çok zor bir etkinlik değil. Hatta şöyle bir deneme yapabilirsiniz. Örneğin; çok sıkıldınız ve hiçbir şey yapmak istemiyorsunuz. Kendinizi zorlayıp sadece 10 sayfa kitap okumayı deneyin. Hemen yapmak istediğiniz başka bir şey fark edebilir ya da kitaba devam etme arzusuna kapılıp gidebilirsiniz. Ayrıca şunu unutmayın ki bilgi edinmenin en sağlıklı yolu kitap okumaktır.

Yemek Yapmak

Dünyadaki farklı mutfaklara merak salabilir ve buradaki karmaşık yemekleri yapmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde arkadaşlarınız arasında havalı meziyetleriniz olabilir.

Temizlik Yapmak

Evdeki bütün rafları indirip kıyı köşe temizlik yapmak, herkese hitap eden bir etkinlik olmayabilir. Ancak bunu yaparsanız ruh halinizin inanılmaz derecede ferahladığını fark edeceksiniz.

Oyun Oynamak

Satranç, tavla gibi oyunları online şekillerde oynamanın yanı sıra, günümüz dünyasında oyun sektörü inanılmaz gelişmiş ve çeşitlenmiştir. Hiç bu alanla alakalı bir hayatınız olmasa bile illaki kendinize göre bir oyun bulabilirsiniz.

Heykel veya Maket yapmak

Herkes heykel yapabilecek imkanlara veya cesarete sahip olmayabilir ancak başlamaya niyetlenirseniz çok kolay olduğunu göreceksiniz. Yine de çekiniyorsanız maket yapmak buna iyi bir alternatif olabilir. Yaptığınız maketleri evinizin çeşitli yerlerinde sergileyebilir ve evinizi güzel dekorlarla donata bilirsiniz.

Bitki Bakımı

Bir bitki yetiştirip onun bakımı ile ilgilenmek en eski hobi ve iyi hissettiren uğraşlardan biridir. Özellikle esti toprak anneanne ve dedelerimiz nesillerdir bahçe yada ev bitkisi ile uğraşarak hem deşarj olur hem de kendilerine tatlı bir hobi edinmiş olurlar. Siz de evinizde bitkiler yetiştirip bakımına ayırdığınız süre içinde modunuzu yükseltebilirsiniz.

Origami Yapmak

Japon ve Çin kaynaklı kağıt katlama sanatı origami yaparak hem eğlenceli vakit geçirip hem de hoş şekiller yaratarak kendinize mükemmel bir hobi edinmiş olursunuz. Origami sanatı ile ilgilenmek aynı zamanda oldukça faydalıdır; konsantrasyonu arttırır, stresi azaltır, estetik algınızı artırarak dünyaya bakış açınızı değiştirir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.