Ev Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi nasıl alınır; Her insan geleceğe yatırım yapmak ister. Gerek yeni evlenecek çiftler gerekse anne ve babalar için ilk ve en önemli yatırım evdir. Tabi buna atılmadan önce belli bir birikimin olması önemlidir. Birikimin yetmediği durumlarda da devreye krediler girer.

Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Ev Kredisi Nedir?

Ev kredisi, insanların ev sahibi olmak için ihtiyaç duyduğu kredi çeşididir. Fakat tamamını karşılayacak şekilde olmayabilir.

Bankalardan alabileceğiniz ev kredisi ,istediğiniz değerin en fazla %80’ini karşılıyordu. Bu rakamlar ,2020’nin Mart ayında 500.000 TL’ye kadar olan konutlar için %90 oranında güncellendi.

Kredi Miktarı Ne Gibi Durumlarda Değişiklik Gösterir?

Evin değeri, ev bedelinin yüzde kaçını kredi olarak alabileceğiniz konusunda belirleyici olabiliyor. Ev kredisi hakkında bilinmesi gereken diğer nokta ise bankaların ,verdikleri kredinin geri ödenmesinde sorun yaşanması halinde borcunuz bitene kadar evi ipotekli tutmaları. Tabi borcunuz tamamen bittiği takdirde evinizin üzerindeki ipotek kalkıyor.

Ev Kredisi Faiz Oranları Nelerdir?

Ev Kredisi Şartları Nelerdir?

  • Kredi alacak bireyin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
  • Bankanın kredi alabilmek için istediği belli başlı belgeler var. Bu belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir.
  • Kredi notu önemli bir detaydır. Kredi notunuz düşük olduğu takdirde talebiniz olumsuz dönüş alabilir. Kredi notunuzun düşük olmaması da daha önce aldığınız kredileri düzenli ödemeniz veya kredi kartı borcunuzla alakalıdır.
  • Aylık geliriniz harcamalar çıkarıldığında kredi ödeyebilecek durumda olmalıdır.

Kredi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

İstenen belgeler, kredi çekeceğiniz bankaya ve çalışma durumunuza göre değişiklik gösterebilir. Ücretli bir çalışansanız maaş bordrosunu ,emekliyseniz maaş cüzdanı fotokopisini ,kredi çekmek için hazırlamanız gerekiyor.

Başlıca belgeler; başvuru formu ,nüfus cüzdanı ,ikamet belgesi ,gelir belgesi ,satın alınacak konutun tapu fotokopisi ve iskan belgesi.

Gerekli belgeleri hazırladıktan sonra satın almak istenilen ev için ekspertiz işlemleri gerçekleştirilir. Daha sonra kredi isteğinizin sonucu size bildirilir.

Ev Kredisi Hangi Bankalardan Alınır?

Ev Kredisi Faiz Oranları Nelerdir?

Ev kredilerinin faiz oranlarının yüksek olması ,ev sahibi olmak isteyenlerin biraz daha beklemesine neden oldu.

2020 yılında kamu bankalarının belirttiği konut kredisi destek paketinin bu durumu bir nebze hafiflettiğini gördük. Ziraat Bankası ,Vakıfbank ve Halkbank tarafından verilen bu ev kredisi ,12 ay ertelemeli olabilecek şekilde 15 yıla varabilecek vade imkanı sunuyor. Ayrıca avantajlı konut kredisinden yararlanmak için evlerin değerinin üst limitinin İstanbul ,Ankara ve İzmir için 750.000 TL ,diğer şehirler için ise 500.000 TL olması gerekiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.