Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Faydaları

Son güncelleme:

Ruh Sağlığınızı Desteklerler

Neler yaşarsanız yaşayın, size yardımcı olmak için yanınızda bir evcil hayvan olacak. COVID-19’un yayılmasıyla, evcil hayvanlarımızın duygusal desteği her zamankinden daha önemli hale geldi. Hepimiz bilinmeyenle yüzleşirken, sosyal mesafeden yalnızlık yaşarken ve doğrulanmış vakaların ve ölümlerin yükselişini izledikçe artan korku, endişe ve depresyon var. Evcil hayvanlarımız tüm bu kargaşa karşısında gerçek ve kritik destek sağlayabilir.

Evcil hayvanlar, ruh sağlığınızı destekler.

Evcil hayvanların zihinsel sağlığınıza yardımcı olmasının bazı özel yolları şunlardır:

Arkadaşlık

Hayatınızda kendinizi yalnız hissedeceğiniz birçok zaman vardır. Belki sosyal mesafelisiniz, yeni bir şehre yeni taşındınız, bir ayrılık yaşıyorsunuz veya yakın zamanda bir aile üyesini kaybettiniz. Bir evcil hayvan sizin için orada olacak ve diğer ilişkiler istikrarsız olduğunda bile istikrarlı bir ilişki sağlayabilir.

Stres Azaltma

Hayat zorlaşıyor. Ev ödevleri birikebilir, projeler işte gerginlik yaratabilir veya son teslim tarihleri ​​başınızın üzerinde belirebilir. Böyle şeyler olduğunda, eve gelmek için bir evcil hayvanın olması güzel. Evcil hayvanlar kaygısızdır ve onlarla yürümek veya oynamak, uzun ve o kadar da kaygısız olmayan bir günün ardından yükünü azaltabilir.

Evcil hayvanlar stres azaltıcıdır.

İlgilenecek Bir Şeye Sahip Olmak

Evcil hayvanların sürekli ilgiye ihtiyacı var. Örneğin, köpeklerin her zaman yürümesi, beslenmesi ve onlarla oynanması gerekir. Bir kertenkele gibi daha küçük evcil hayvanların bile sürekli bakıma ihtiyacı vardır: yiyecek, su, tank temizliği, tank sıcaklığı kontrolleri ve kullanım sırasında büyük özen gerektirir.

Bakacak birine sahip olmak, size başka bir yaşam için sorumluluk duygusu vererek ve kendinizi gerekli ve önemli hissettirerek zihinsel durumunuza yardımcı olur. Gerçekten, evcil hayvanlar her şey için bize güvenir ve bu, hayatınıza ek bir anlam ve amaç duygusu verebilir.

Evcil hayvanlar aynı zamanda fiziksel sağlığınızı da desteklemektedir.

Fiziksel Sağlığınızı Desteklerler

Evcil hayvanlar, ruh sağlığımızı desteklemenin yanı sıra fiziksel sağlığımızı da destekleyerek pozitif enerji sağlar. Ulusal Sağlık Araştırmaları Merkezi’ne göre, işte köpeklerin fiziksel sağlığını iyileştirme yollarından bazıları:

Egzersiz ve Fitness

Fiziksel sağlık denilince akla ilk olarak egzersiz ve zindelik gelir. Köpekler yüksek enerjili olduğu için bu fayda en çok köpek sahiplerinde görülür. Sık sık yürüyüşe veya koşmaya gitmeleri gerekir ve eğer köpeğiniz yürüyorsa, o zaman siz de öylesiniz.

Köpek sahibi olmayanlar için rutin egzersiz yapmak zor olabilir. Ancak, bir köpeği evlat edinir edinmez, bu rutini kurmak ve sürdürmek için size bağlı olan başka bir hayatınız olur.

Alerji Bağışıklığı

İster inanın ister inanmayın, araştırmalar, hayvanların etrafında büyüyen çocukların bakteri ve evcil hayvan alerjenlerine karşı bağışıklık geliştirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu, özellikle köpek, kedi, inek, at ve tavuk gibi hayvanlarla birlikte çiftliklerde büyüyen çocuklar için geçerlidir.

Evcil hayvanlar, arkadaş edinmenize de yardımcı olabilir.

Azaltılmış Kardiyovasküler Risk ve Düşük Kan Basıncı

Evcil hayvan sahiplerinin kardiyovasküler sorunları daha az ve tansiyonu daha düşük. Bu, daha fazla egzersizin, stres karşısında daha yüksek duygusal desteğin veya her ikisinin bir kombinasyonunun bir sonucu olabilir.

Ağrıyı Azaltmak

Migren gibi kronik ağrı yaşayan kişiler, evcil hayvan sahibi olmanın bu ağrıyla başa çıkmalarına yardımcı olduğunu bildirmişlerdir. Evcil hayvanların sağladığı duygusal destek ve düşük stres bunun olası bir açıklamasıdır. Daha az aktif, sessiz bir hayvan, kronik ağrıyla uğraşanlar için daha rahatlatıcı olabilir.

Evcil hayvanların sağladığı fiziksel faydaların ek bir avantajı da var: Dışarıda kendinizi iyi hissettiğinizde, içinizde de iyi hissetme eğilimindesiniz! Bu nedenle, evcil hayvanların sağladığı fiziksel faydalar, ruh halinize ve zihinsel sağlığınıza fayda sağlayabilir.

Evcil hayvanlar, sosyal destek sağlar.

Sosyal Destek Sağlarlar

Evcil hayvanlar, en iyi arkadaşımız olarak sosyal destek sağlar. Pek çok insan evcil hayvanlarıyla ilişki kurabileceklerini ve hatta benzer kişiliklere sahip olabileceklerini düşünüyor. Örneğin, daha aktif insanlar enerjik köpekleri benimseyebilir ve aralarındaki bağ genellikle oldukça güçlüdür. Evcil hayvanlar ayrıca yeni arkadaşlarla tanışmanıza yardımcı olarak sosyal destek sağlar. Örneğin, evcil hayvanınız hakkında konuşmak, yeni komşularla, sınıf arkadaşlarınızla veya iş arkadaşlarınızla tanışırken harika bir buz kırıcı olabilir.

Köpekler, aktif yapıları nedeniyle ek bir sosyal destek sağlar. Sadece köpeğinizi yürüyüşe çıkararak veya köpek parkına getirerek yeni insanlarla tanışabilir veya komşularınızla sohbet edebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.