Evde Çamaşır Kurutmak Akciğer Hastalığına Neden Oluyor!

Son güncelleme:

Birçok insan evde çamaşırlarını kuruturyor ama farkında olmadan büyük bir tehlikeyle karşı karşya kalıyor. Çamaşır kurutulan odada nemin artması ile birlikte ortaya çıkan ‘küf’ denilen mantarlar akciğer hastalıklarına neden oluyor.

Özellikle kış ayında havaların soğuması ile beraber, çamaşırlar evlerde kurutulmaya başlandı. Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Nihal Başay, kış aylarında kalorifer üzerinde ya da evin içinde çamaşır kurutmanın, solunum yolları hastalıklarına neden olabileceğini söyleyerek vatandaşları bu konuda uyarılarda bulundu.

“ASTIM VE KRONİK AKCİĞER HASTALIKLARINA YOL AÇIYOR”
Dr.Nihal Başay, çamaşırı evin içinde kurutmanın, içindeki nem oranını yüzde 30 arttırdığını söyleyerek; “Odadaki nemin artması da astım ve kronik akciğer hastalarını etkiler. Çamaşırlar odada kurutulduğu zaman aşırı derecede nem gelişiyor. Nemin gelişmesiyle birlikte ‘küf’ denilen mantarlar ortaya çıkar.” dedi.

“Bunların yaydığı sporlar ise başta enfeksiyona ve akciğer hastalıklarına neden olur. Hastanın var olan akciğer hastalığını kötü anlamda etkiler. Akciğer hastalığı olmasa bile küfün ortamda bulunması enfeksiyonlara zemin hazırlar, kişinin bağışıklık sistemini düşürür. Bu da yine enfeksiyonlara ve diğer hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Küfün aşırı ortamda bulunması ağır akciğerin iltihabı neden olan “aspergillus”denilen bir mantarın oluşmasına yol açar. Bu mantar da akciğerlerde pnömoni oluşmasına neden olabilir.  Aspergillus” küften oluşan bir tür mantar hastalığıdır. Akciğerde ağır zatürrelere neden olabilir. Bu da hastanede yatarak tedavi gerektirebilecek derecede sıkıntı yaratabilir.”

AZ KULLANDIĞINIZ ODADA KAPISI KAPALI VAZİYETTE KURUTUN”
Dr. Başay, kış aylarında kimsenin dışarıya çamaşır asmak istemediğini söyleyerek şu anki teknolojide kurutma makineleri ya da çok yüksek devirlerde kurutan çamaşır makinelerinin mevcut olduğunu vurguladı. Önerilen yöntemler arasında çamaşırı dışarı ya da pencere pervazlarına asmanın olduğunu belirtti. Dr. Başay, “Kişi eğer çamaşırı evin içerisine asacaksa yattığı odada bulunmaması gerekiyor. Çünkü küf duvarlara yapışıyor ve sağlığımıza zarar verdiği gibi zamanla eve de zarar veriyor. Duvarlarda renk değişimine ve kötü kokuya da neden olabiliyor. Çamaşırları illa evde kurutacaksak mümkün olduğu kadar az kullanılan odada kapıyı kapalı vaziyette çamaşırları kurutmak ve daha sonra odayı havalandırmak iyi bir yöntem olabilir” dedi.

“KOKUSUZ DETERJAN KULLANIN”
Dr. Başay, özellikle astım ve kronik bronşit hastalarının, kokulu deterjanları kullanmamalarını vurgulayarak “Yaydıkları keskin koku nedeniyle hastalara zarar veriyor. Mümkünse kokusuz deterjan kullanmak ve çamaşırları çok iyi durulamak başka bir yöntemdir. Bu tür hastalara ortaya çıkacak öksürük, ateş, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve hırıltılı solunum gibi şikayetler ortaya çıkarsa mutlaka Göğüs Hastalıkları Polikliniği’ne başvurmaları gerekiyorr” şeklinde konuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.