Evde Kolay Bakabileceğiniz 5 Köpek Cinsi

Evde Bakımı Kolay Olan Köpek Cinsleri Hangileridir?

Ev Ortamına Uyum Sağlayabilecek Köpek Cinsleri Nedir?

Hayvan beslemek sorumluluk gerektiren bir durumdur. Bir o kadar da insana iyi gelen karşılıksız bir dosttur. Peki bahçenizin olmaması hayvan beslenmenize engel midir? Evde beslenmesi kolay olan köpek türleri hangileridir?

Hayvan Beslemenin Gerektirdiği Sorumluluklar Nelerdir?

Hayvan Beslemek İçin Gerekli Şartlar Nedir?

İster bahçede ister ev ortamında köpek besliyor olsanız da her türlü bir köpeği ya da daha geniş açıdan bir canlıyı beslemenin gerektirdiği sorumluluklar bulunmaktadır. Her şeyden önce sahiplendiğiniz hayvanın duyguları olduğunu ve canınız istediğinde ya da bir zorlukla karşılaştığınızda bırakmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Hayatında hiç hayvan beslememiş olan kişiler bir hayvanın bir insanda hissettirebileceği duygulara başta yabancı olsa da zamanla arada müthiş bir bağ olduğunu anlayacaktır.

Hayatınız Evcil Hayvanınıza Göre Uyumlu Olmalı!

Hayvan Beslemenin Gerektirdiği Sorumluluklar Hangileridir?

Şehir hayatında köpek beslemenin hem fiziksel hem de maliyet açısından zor olduğu bilinen bir gerçektir. Onunda bir canlı olduğunu unutmamalı ve onun da ihtiyaçlarını karşılayabilmelisiniz. Tatile gideceğiniz zaman onu da düşünüp plan yapmalı aylık bütçenizden bir bölümünü ona ayırmalı hatta hastalık, sakatlanma gibi acil durumlar için bir köşede para ayırmalısınız. Köpeklerde birçok hayvan gibi özgür ruhu canlılardır fakat aidiyet duygusu çok yüksektir. Ev ortamına uyum sağlayabilecek ve bakımı daha kolay olabilecek köpek cinslerini sizin için ele aldık.

Golden Retriever

Golden Retriever’ın Özellikleri Nedir?

Golden retriever köpek cinsi her ne kadar büyük olsa da sakin ve iyi huyludur. Sakin ve iyi huylu olması özellikleriyle en çok tercih edilen köpek türüdür. Golden retriever, uzun parlak tüyleri ile çok tatlı bir görüntüye sahiptir. Aynı zamanda mükemmel bir oyun arkadaşı olarak bilinmektedir. Çok arkadaş canlısı ve sahiplerine çok sadık bir türdür. Eğitim açısından oldukça kolay bir tür olmaktadır çünkü gerçekten çok akıllıdır. Ortalama ömrü 10 ile 12 yıl arasıdır. Golden retriever çok duygusaldır.

Maltesa

Maltesa’nın Özellikleri Nedir?

Maltesa cinsi köpekler hem küçük hem de sevimli hatlarıyla ev hayatı için en çok tercih edilen köpek türleri arasındadır. İnsanlarla ve diğer hayvanlarla uyumları iyidir. Sık ve gür tüylere sahip olmalarına rağmen çok fazla tüy dökmemektedir.

Chivava

Chivava’nın Özellikleri Nedir?

Bu türün bakımları kolaydır. Chivava cinsi köpekler kısa tüylü olmaları nedeniyle çabuk üşürler. Soğuğa karşı hassasiyetleri bulunmaktadır. Sadık ve iyi bir aile köpekleridir. Yabancılara ve diğer köpeklere şüpheyle yaklaşmaktadırlar. Bu yüzden diğer köpek cinslerine göre daha fazla havlayabilirler. Zeki bir köpek olmasına karşın eğitimleri biraz zor olabilmektedir.

Beagle

Beagle Cinsinin Özellikleri Nedir?

Kısa bir zaman içerisinde çok iyi bir ev arkadaşı ve sadık dostunuz olabilirler. Beagle cinsi köpekler kısa tüylere sahiptirler. Çok fazla tüy dökmezler. Sevecen ve cana yakın bir tür olmaları ile öne çıkmaktadırlar. Enerji dolu ve hiperaktif bir cinstir. Soğuğu pek sevmezler. Ayrıca Beagle, iz bulma konusunda da oldukça iyidir. Yapıları gereği biraz inatçı olan bu canlılar sosyal neşeli ve bağımsız olmaktadır. Çok iyi bir oyun arkadaşıdırlar.

Pomeranian Boo

Pomeranian Boo Cinsinin Özellikleri Nedir?

Bu şirin ve tatlı köpek cinsi hem çok enerjik hem de evin neşe kaynağı olmaktadır. Pomeranian Boo cinsi çok fazla tüy dökmektedir. Neşeli sempatik kendine özgü bir köpek olan Pomeranian Boo, çok fazla popüler olmuş bir köpek cinsi olmakla birlikte üretimi de zordur. Yabancılara karşı her zaman temkinli yaklaşırlar. Oldukça akıllı olan bu köpek cinsinin eğitimi kolaydır. Bu cins havlamayı çok sever. Apartmanda beslenilmesi düşünülüyorsa yavruyken oldukça  iyi bir eğitim almalıdır. Haftada birkaç kere fırçalanmalı ve sadece ihtiyaç durumunda banyo yaptırılmalıdır. Diş sağlığı oldukça önemlidir bu yüzden bakım isteyen bir cinstir. Ailesine oldukça bağlı, öğrenmeye açık, akıllı bir köpek türü olmakla birlikte iyi bir eğitim aldıkları zaman iyi bir bekçi köpeği de olabilmektedirler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.