Evde Reçel Nasıl Yapılır?

Reçelde kullanılacak meyvelerin mevsiminde  alınması gerekir. Ancak daha önceden derin donduruculara atılmış meyvelerin de reçeli yapılabilir. Meyvelerin tarım ilaçlarının tortularından ve tozdan arınması için sirkeli suda bekletme yöntemi uygulanabilir.  Temizlenen meyveler için yapılacak ilk işlem meyveyi bir gece önceden şeker ile bekletmek.

Eğer meyveler zaten sulu ise şekerde bekletmeden reçel yapılabilir. Bir gece önceden şeker ile bekletilen reçele bir miktar su koyarak artık reçel pişirilecek hale getirilir. Yalnız reçele çok fazla su koyulmaması gerekir. Su reçelin tadını bozabilir. Reçeli çok fazla kaynatmamak da gerekiyor. Aksi halde  meyvenin tadı bozulacaktır.

Evde Reçel Tarifi  

Alınan meyvenin kilosu ne kadar ise eşit miktarda da şeker koyulması gerekiyor. Eğer meyve çok tatlı bir meyve ise  tercihe göre şeker oranı biraz azaltılabilir.  Şeker, meyvenin suyunu salmasını kolaylaştırdığından bekletme işleminin yapılması reçelin kalitesini arttırıyor.   1 gece önceden şekerle bekletilen meyve orta ateşte kaynamaya bırakılır.

Kaynarken  üste çıkan  köpükler bir kaşık yardımı ile alınır. Üstte beliren köpüklerin alınması reçelin berrak olmasını sağlayacaktır. 45-50 dakika kaynattıktan sonra ocaktan almaya yakın yarım limon suyu veya bir çay kaşığı  limon tuzu ilave ediliyor. Reçel daha önceden kaynar su ile yıkanmış temizlenmiş kavanozlara  hafif sıcaklığı geçtikten sonra koyulup sıkıca kapatıldıktan sonra ters çevrilerek bir süre bekletilir.

Hangi Meyvelerin Reçeli Olur?  

Hemen hemen bütün meyvelerin reçeli yapılmaktadır. Sadece reçel yapılırken kullanılan şeker oranı değişmektedir. Bazı meyveler çok tatlı olduğundan pişirilirken çok şeker eklemesi  yapılmaz. Bazı meyvelerde mayhoşluğu  gitmesin diye şeker oranı minimum düzeyde tutulur. Kayısı reçeli, şeftali reçeli, ayva reçeli, vişne reçeli, incir reçeli, patlıca reçeli, ceviz reçeli,  portakal reçeli, kızılcık reçeli, süt reçeli,  erik reçeli bilinen reçellerdendir.

Farklı olarak baharatlı domates reçeli, acı biber reçeli, soğan reçeli, havuç reçeli, nane reçeli gibi  değişik reçellerde yapıldığı biliniyor. Önemli olan reçelin dayanıklılığı ve şekerleme yapmamasıdır. Pişirirkenki kıvamına bu sebeple dikkat etmek lazımdır. Tadına doyum olmayan meyvelerin mis kokulu reçelleri ile sofraları şenlendirmek, muhteşem kahvaltı ziyafetleri vermek hiç de zor değil.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.