Evden Akciğer Fonksiyon Testine İmkân Veren Teknoloji

Son güncelleme:

ODTÜ Tekno Kent araştırmacıları tarafından bulunan teknoloji ile korona virüs atlatan hastaların veya astım olan ya da kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin akciğer solunum testini evden yapmalarına imkan tanıdı. Özellikle yüksek risk grubunda yer alan kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin ve korona virüs tedavisi gören kişilerin akciğer fonksiyonlarının nasıl etkilendiğinin ve test etmenin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne süren bir durumdur. Virüsün yayılma durumuna karşı hastanede solunum fonksiyonu yapılması risk oluşturuyor. 23 kişilik araştırma ekibi ile birlikte 3 yıl süren araştırmaların sonucunda solunum fonksiyon testinin hastaneye gitmeye gerek kalmadan evde yapılabilmesini sağlıyor.

İlk Kişisel Cihaz

Cihaz kalibrasyona gerek kalmadan hava akışı ölçümü yöntemi olarak ilk kez kişisel bir cihaz olduğu belirtildi. Güvenilir olup olmadığı ise önemli birçok kuruluş tarafından akredite edilerek bulundu. Elde edilen ürünlerin her birinin paketleme işlemi yerine getirilmeden önce akciğer simülatörleri tarafından ve özel yazılımlar ile birlikte test ediliyor.

Avrupa Solunum Derneği’nin belirtmiş olduğu bütün standartları karşılaması nedeni ile Avrupa Uygunluk Belgesi almayı hak eden bir ürün olduğu ortaya çıkmıştır. Geliştirilmiş olan teknoloji ile birlikte ölçüm hassasiyetinin ve aynı zaman da güvenilirliğinin de yüksek olduğu başka ülkeler tarafından da test edildiği bir üründür. Bu nedenle de herhangi bir endişe duymaya gerek yoktur.

Evden Takip İşlemi Başladı

Mobil teknolojiler ile birlikte korona virüs mücadele dönemi içerisinde birçok ülkenin hastanelerinin yoğun ilgi görmesi nedeni ile cihaza 45 ülkeden talep geldiğini ifade etti. Talepte bulunan ülkelerin bazılarının hastanelerinin kronik solunum yolu rahatsızlığı bulunan ve aynı zaman da risk altında bulunan kişilerin bu gelen teknoloji sayesinde evden takip işlemine kısmı olarak başladığını ifade etti.

Bu sayede korona virüs tehlikesinin de biraz olsun azaldığı belirtildi. Yapılan bu sistem sayesinde mobil cihazlar ile kişilerin testlerini yapma imkânları bulunuyor. Bu durumun oldukça iyi olması nedeni ile de ülkelerden gelen talepler de sürekli olarak bir artış meydana gelmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.