İşte Muhteşem Ev Dekorasyonları! Sıradanlığı Bir Kenara Bırakın

Son güncelleme:

Yaşadığımız mekanları; göz zevkimize, kullanım amaçlarımıza, kendi rahatımıza, mekanın özelliklerine göre kullanışlı, yaratıcı ve güzel bir şekilde aksesuar, obje ve çeşitli mobilyalarla düzenlenmesi çalışmalarına ev dekorasyonu denmektedir. Ev dekorasyonunda bazı hususlara dikkat edildiği takdirde küçük ev dekorasyonu bile yapabilirsiniz. Peki ev dekorasyonu nasıl yapılır ? Bu yazımızda çeşit çeşit ev dekorasyon örneklerine ulaşabileceksiniz.

Ev Dekorasyon Fikirleri 2020

2020 Ev dekorasyonu trendleri nasıl olmalıdır ?

Yapılan araştırmalarda yaşanılan evlerin insanlarda rahatlama ve huzur dolu hissettirmeleri gerektiği belirlenmiştir. Bu sebeplerden dolayı 2020 ev dekorasyon trendleri dinlenmeye olanak tanıması, evin gözü yormaması, hatta bir otel odası gibi gözükmesi üzerine belirlenmiştir.

2020 Yılı Ev Dekorasyon Renkleri

2020 yılında hangi renkler ev dekorasyonuna uygun görüldü ?

2020 yılında ev dekorasyonunda kullanılan duvar boyalarında, mobilya üzerlerinde, dekorasyon ürünlerinde renklerden biri de grinin tonları olmuştur. Özellikle dinlenme sırasında ve göz yormayan karanlık bir ortam sağlayacak tonlar ile farklı renkler kullanarak mobilyaların öne çıkması sağlanmıştır. Fazla ışıltılı ve canlı renklerden çok pastel ve mat renklerin tercih edilmiştir. Özellikle bunlara su yeşili, mavi ve pastel pembe dahil olmuştur. Bu renkleri örtülerde, yastıklarda ya da detaylarda kullanarak dekorasyon taçlandırılabilir.

Ev Dekorasyon Fikirleri 2019

2019 ev dekorasyonu nasıl olmalıdır ?

2019 yılında ev dekorasyon malzemeleri olarak metalik unsurlar yani krom, bakır ve altın gibi maddelerin popülerliği artmıştır. Bu malzemeleri dekorlarınızda ya mobilya kulplarınızda kullanabilirsiniz. Etnik motifli desenlerle odanızı daha havalı ve eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Odanızda halınızı ya da çalışma odanızdaki sandalye kılıflarınızı bu desenlerle yaparak dekorasyonunuzu İskandinav ev dekorasyonuna benzetebilirsiniz. Eski mobilyaları boyamak bu sene çok moda ve bu senenin başka bir modası olan gri, beyaz, kırmızı, siyah ve krem renkleriyle mobilyalarınızı boyayabilirsiniz. Hasır ya da bambu sandalyeler, berjerler, koltuklar ve tabureler kullanarak otantik bir hava katabilirsiniz. Siyah veya beyaz tercihlerinizle modernize de edebilirsiniz.

Ev Dekorasyon Fikirleri 2018

2018 yılı ev dekorasyonunda nelere dikkat etmelisiniz ?

Son derece önemli olan şey evi bir bütün olarak algılamaktır. Evi bir bütün olarak görmek dizayn yapıldığında odalar arasında uyum da sağlanabilir. Renk olarak da gri renk tonları ya da sarının apaçık tonları tercih edilmelidir. Tercih size kalmış… Evin ışıklandırılması da çok önemlidir. Doğru ışıklandırma yapmak evin güzelliğini ortaya çıkarır ve daha iyi bir ortamda yaşamanızı sağlar. Bu yüzden avize ve ampul seçimi gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Eşyalarınızı duvarlara yapıştırmayın. Eşyalarınızı duvarlardan uzaklaştırmak minimalist ev dekorasyonu görüntüsü sağlamaya yardımcı olacaktır.

Bohem Ev Dekorasyonu

Bohem ev dekorasyonu nasıl olmalıdır ?

Bohem dekorasyon tarzı denilince akla kuralların bir kenara atıldığı, güzellik standartların alt üst edilmesinin amaçlandığı ve farklı olanın kucaklandığı bir dekorasyon stili olarak karşımıza çıkmaktadır. Bohem stili kullanıldığı zaman modern ev dekorasyonundaki gibi uyulması gereken katı kurallar yoktur. Renkler, doku ve desenler zevke göre karıştırılarak kullanılabilir. Bohem ev dekorasyonunda amaçlanan temel rahat ve kişisel olmasına dayanmaktadır. Başkalarının zevkine göre değil kendi zevkine göre dekore edilen bir stildir. Peki bohem ev dekorasyonu nasıl yapılır ?

Arka Fon Nötr Bir Renkte Seçilmelidir

Toprak tonları ya da beyaz seçmek bize ne fayda sağlar ?

Öncelikle bohem ev dekorasyonu için arka fonda sıcak toprak tonları ya da beyaz kullanmalısınız. Arka plana bu renkler kullanıldığı zaman üzerine eklenen desenler ve renkler birbirine bağlanacaktır. Bu yüzden nötr renkte bir renk kullanılmak tercihleriniz arasında olmalıdır.

Canlı Renkler Karıştırılmalıdır

Sıcak renkleri doğru bir şekilde birleştirmede bohem tarza sahip mükemmel bir dekorasyonun sırrı yatmaktadır.

Bohem tarz ev dekorasyonu yapılırken dokuları ve desenleri birbirine karıştırmaktan korkmamalısınız. Egzotik ve eğlenceli dokunuşlar içeren desenli ve rengarenk tekstiller kullanmalısınız. Renkli kilim ve kumaşları duvar aksesuarlarında ya da koltuklarda kullanabilirsiniz. Stratejik olarak da bohem tarzda beyaz rengini kullanmak ortamı dengelemek ve karmaşayı azaltmak da işinizi kolaylaştıracaktır.

Bohem Ev Dekorasyonu Aksesuarları

Bohem stilinde kullanılabilen ev dekorasyonu aksesuarları

Egzotik bir pazardan alınmış gibi bohem ev aksesuarları görülmektedir. Genellikle tercih edilen aksesuarların hikayesi vardır. El yapımı eşyalar, seyahatlerden toplanan objeler, aile yadigarı ya da hikayesi olan aksesuarlar kullanılmaktadır. Aksesuarlarla bohem bir tarz oluşturmanın sırrı eşleştirmek ve karıştırmaktır. Örneğin; eski şişeler, haritalar, duvar halıları ya da çeşitli çinilerle altın rengi kalın bir çerçeveli aynayı ve süslü bir avizeyi eşleştirmeniz mümkündür. Ayrıca kullanılan aksesuarlar yeni ve hasar görmemiş, parlak olmamalıdır. Eski bir görünüme sahip olmalıdır. El örgüsü, makrome detayları, püsküller, kırlent, örtüler ve perdelerde bir araya getirerek samimi ve rahat bir bohem atmosferi yaratılabilmektedir.

Maksimalist Olunmalıdır

Bohem tarz evler kişisel eşyaların sergilenen bir sanat galerisi gibi düşünülebilir. Evin her yerinde size ait olan bir iz bırakabilirsiniz; yıllar boyunca topladığınız ve sevdiğiniz her şeyi özgür bir şekilde sergileyebilirsiniz.

Bohem ev dekorasyon tarzında minimalizmin tam zıttı olan maksimalist bir stil kullanılır. İstenilen tüm eşyalar kullanılabilir. Yalnız bahsedilen israfçılıktan çok sizin için değeri olan eşyaların bilinçli bir şekilde bir araya getirilmesidir. Yıllar boyunca topladığınız eşyaları atmak yerine bohem ev dekorasyonunda aynen ya da boyayarak, eskiterek kullanabilirsiniz.

Yazlık Ev Dekorasyonu

Yazlık evlerde dikkat edilmesi gereken ev dekorasyon fikirleri

Yazlık ev dekorasyonları sadece yazlık evlerde değil kışın yaşadığımız evlerde de kullanılmaktadır. Türkiye’ de kış aylarında küçük odalar daha kolay ısınabildiği için tercih edilmektedir ya da koltukların üstü örtülerle örtülerek yaz aylarının gelmesi beklenmektedir. Yaz için dekorasyon uygulanmasına önce mobilyalardan başlanmalıdır. Mobilya renklerini mavi ve beyaz renk tonları ağırlıklı, denizcilik desenleri ve denizi hatırlatan bazı semboller ile süslenmiş mobilyalar kullanılabilir. Yalnız oturduğunuz yerde deniz yoksa bu dekorasyonu uygulamanız pek doğru olmamaktadır. Tamamen yazlık dekorasyonla döşemek istendiğinde beyaz ve krem rengi gibi açık renk tonlarındaki tüm mobilyaları tercih edebilirsiniz. Bu dekorasyonda en dikkat çekici nokta bol bol açık mavi ve beyaz tonları parlak, ferah ve aydınlık bir görünüm yaratır.

Bodrum Ev Dekorasyonu

Yazlık denilince akla ilk gelen yer Bodrum’ da ev dekorasyonu nasıl olmalıdır ?

Bodrum evleri yalın, sade hatta otantik bir dizayna sahiptir. Yeri geldiğinde Osmanlı tarzındaki sedirli etnik ev tarzları, yeri geldiğinde Akdeniz stilindeki tasarımları Bodrum ev dekorasyonlarında görebilirsiniz. Bodrum evlerine mavi denizin cam göbeği ve turkuaz renkleri ilham kaynağı olmaktadır. Bunun dışında toprak renkleri, canlı sarı ve kırmızı renklerde kullanılarak etnik kökenli bir stil yansıtılmaktadır. Dekorasyonda kullanılan aksesuarlar da deniz çağrışımları yapan, ferahlık katan aksesuarlar olabilmektedir.

Etnik ve otantik eşyalarla dizayn edilmiş bir Bodrum evi

Retro Ev Dekorasyonu

Evinizi retro şekilde düzenlemek istiyorsanız küçük dokunuşlarla bunu başarabilirsiniz. Modern tasarımlarla retro koltukların birleşimi de farklı bir hava katmaktadır.

Retro ev dekorasyonunda geçmişteki dekorasyon ve mobilya stillerinin günümüze uyarlanmasıdır. Ayrıca geçmiş mobilyaları günümüzde kullanılan ev eşyalarıyla kombinlenmesi de retro bir hava katmaktadır. Özellikle bu dekorasyon tarzı tercih ediliyorsa parlak ve canlı renkler kullanılmalıdır. Retro ev dekorasyonuna birkaç örnek verilebilir. Mesela anneanne- babaanne evinden kalan bir koltuğa, mobilyaya yeni bir döşeme yaptırarak retro hava katılabilir. Eskiciden alınan bir sehpanın üzerine cila atılarak yine bu stil için aksesuar olarak kullanılabilir. Modern bir tasarıma ait odanız varsa retro koltuklar kullanarak bu modern ev dekorasyonunu kırabilirsiniz. Duvarları kontrast renklere boyayarak pastel renkli koltukları ortaya çıkarabiliriz. 1970′ lerin retro mobilyalarını evlerimize misafir etmek için futuristik görünümlü koltuklar yaptırılabilir.

Taş Ev Dekorasyonu

Taş evlerin yapılmasının maliyeti biraz yüksek olabilmektedir.

Bu evlerin kışın sıcak yazın serin olması doğal malzemelerden yapılmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu doğallığın bozulmaması için taş evlerin dekorasyonu yapılırken doğal malzemeler kullanmaya özen göstermelisiniz. En önemli fikir ahşap ev dekorasyon ürünleri kullanmaktır. Bu konuda en büyük görev ahşap mobilyalara, ahşap sandalye ve ahşap masalara düşecektir. Yerleri kaplamak için de masif ahşap kullanımı doğru olacaktır. Ahşap evlerin olmazsa olmazı tabii ki şöminedir. Bir de şöminenin yanına kitap koyuldu mu çok estetik bir görünüm elde edilebilir. Koltuk ve diğer eşyalar da doğadan esinlenerek beyaz ve yeşil renklerle döşenmelidir. Taş evin doğallığı ile uyumlu olabilmesi için klasik model bir koltuk seçimi yapmalısınız. Ayrıca bu stilde döşemek istiyorsanız ev dekorasyon objeleriniz yağlı boya tabloları ya da antika ürünler olmalıdır.

Taş evlerin kitaplık ve çalışma odası bölümlerinde de dekorasyonda ahşap kullanımı önerilmektedir.

Özellikle eşyaların ceviz ağacından yapılmış olması estetik değeri arttırmaktadır. Koyu renkte duvarların olması sorun yaratmamaktadır. Ancak bu durumda halıların açık renkte olması gerekmektedir. Bu stilde ev dekorasyon süsleri olarak şamdanlar, mumlar, gümüşlükler ya da vazolar kullanabilirsiniz. Banyo ve yatak odası gibi bölümlerde beyaz renkleri ağırlıklı tercih etmeniz taş evin havasına uygun olması açısından önemlidir. Bu odalarda el işi ev dekorasyon ürünlerinin kullanılması ortama doğallık ve sadelik katacaktır. Ayrıca aydınlatmanız beyaz ışık olmalıdır. Ev dekorasyon çiçekleri olarak sardunya ve fesleğen gibi güzel kokulu bitkileri kullanabilirsiniz. Taş evlerin camları büyük olduğundan dolayı cam önlerini çiçeklerle süsleyebilirsiniz.

Küçük Ev Dekorasyon Fikirleri

Aynı odada birden fazla alan oluşturmak istiyorsanız yerleşime özen göstermelisiniz.

Küçük ev dekorasyonu yapılırken en sık karşılaşılan sorunlardan biri de farklı kullanım alanlarının aynı odaya sığdırılması, ancak sığdırılan alanların birbirinden tam ayrılamamış olmasıdır. Çözüm olarak farklı kullanım alanlarını birbirinden ayırırken farklı ışıklandırma, farklı aksesuar kullanımı ve farklı zemin döşemesi gibi fikirlerle ayrışımı sağlayabilirsiniz.

Dolapları sıra dışı dizayn ederek yerden tasarruf yapabilirsiniz.

Dolapları bu şekilde yaparak depolama alanları için küçük alanınızda büyük yerler açabilirsiniz. Bu sayede evin dağılmasını engelleyerek evi her zaman daha ferah ve geniş kılabilirsiniz. Gömme kitaplık, dolap, raf ya da konsol yaparak hem geniş alan sağlar hem de fark yaratan önemli dizaynlar elde edebilirsiniz. Mutfakla salon birleşik olduğu durumlarda ortaya küçük bir ada tezgah yaptırmak hem televizyon ünitesi hem de mutfak için ek bir tezgah görevi görerek eşyadan tasarruf yapabilirsiniz. Ayrıca farklı alanları duvar yerine paravan veya perdeyle ayırarak da yerden büyük tasarruf yapabilirsiniz. Küçük evlerde alanlar dar olduğu için duvarlar üstünüze üstünüze geliyormuş havası olabilir. Bu havadan kurtulmak, ferah ve aydınlık bir alan yaratmak için duvarları mutlaka beyaz ya da açık bir renge boyayın. Ayrıca gün ışığından da mutlaka yararlanın.

Evin her köşesini, yüksekliğini değerlendirebileceğiniz mobilyalar kullanın.

Tasarlanan dizaynlarda farklı yükseklikleri kullandığınız takdir de bir oda içerisine birden fazla oda sığdırabiliyorsunuz. Asma katlardan merdiven altındaki depolara kadar evin her detayını kullanmanız size alan yaratacaktır. Tek odalı bir evi geniş odalı bir eve dönüştürmüş olacaksınız. Ayrıca katlanabilir mobilyalar kullanmak size büyük bir alan yaratmanızda yardımcı olacaktır. Duvarın içine gömülen yataklar kullandığınızda odanızda yatak olmadığı için size geniş bir alan kalabilecektir. Dilediğiniz zaman açılır kapanır olan mobilyaları kullandığınız da küçük evleriniz geniş bir eve dönebilecektir.

Pratik Ev Dekorasyon Fikirleri

Evinizi değiştirmek istiyor ancak çok maliyetli olmasın diyorsanız tam da bu yazıyı okumalısınız. Pratik ev dekorasyon fikirleri ve ev dekorasyonu kendin yaparak muhteşem tasarımda evlerde yaşayabilirsiniz.

Ev Dekorasyonu Kendin Yap

Orta sehpanızı ve masanızı kendiniz yapın.

Mobilyalarınızı artık takım almak zorunda değilsiniz. Oturma grubu ya da yemek grubu gibi mobilya takımların tamamını satın aldığınızda içinde kullanmayacağınız mobilyaları da satın almış oluyorsunuz. Ayrıca oda ölçülerinize de uymayan mobilyalara bir sürü masraf yapmış oluyorsunuz. Bunun yerine mobilyalarınızı ikinci el dükkanlarından satın alarak, farklı mağazalardan ya da eski mobilyalarınız arasından seçerek ya da kendiniz tasarlayarak evinizi tamamen istediğiniz gibi döşeyebilirsiniz. Böylece hem yaratıcı hem de uygun fiyatlı mobilyalarınız olacaktır. Ayrıca eviniz içinize de tamamen sinmiş olacaktır. Sehpa ve masalarınıza eskici ya da ikinci el eşyacılardan tabla olarak kullanabileceğiniz objeler satın alarak büyüklüğünü kendiniz ayarlayabilir ve tasarlayabilirsiniz. Ayrıca aldığınız tablalara uygun masa ayaklarını da kendiniz isteğinize uygun seçerek kendi masa ve sehpanızı yaratabilirsiniz.

Mobilyalarınızı Boyayabilirsiniz

Eski ya da maliyetsiz parçaları toplayıp onları boyayarak yepyeni mobilyalar elde edebilirsiniz.

Spotçulardan, eskicilerden ya da ucuz mobilya mağazalarından birbirine uyumlu objeler alıp onları boyayarak tasarlayabilirsiniz. Böyle bu mobilyadan sıkıldığınızda tekrardan istediğiniz başka bir renge boyayabilirsiniz. Ayrıntılı parçalar olmadığı sürece koltuk ya da sandalyelerinizi kaplatmak da yeni alacağınız mobilyalara oranla size daha uygun bir fiyata gelecektir.

Duvarlarınızı Çıkarılabilir Kağıtlarla Renklendirin

Birçok yüzeye uygulanabilen duvar kağıtlarını başkasından destek almadan kendi kendinize istediğiniz tüm yüzeylere uygulayabilirsiniz.

Yapıştırdığınız duvar kağıtlarını sıkıldığınız zaman çıkartabilir ve başka bir yüzeyde kullanabilirsiniz. Duvarlarda leke ve iz yapmadığı için duvarlarınızı renk renk değiştirebilirsiniz. Bunun dışında çok kullanışlı olan bu duvar kağıtlarını bilgisayarda kendiniz tasarlayabilir ya da bu duvar kağıtlarına fotoğraf bastırarak kendi duvar kağıdınızı kendiniz yaratabilirsiniz.

Halınızı Kendiniz Yapabilirsiniz

Halıların pahalı olması sizi halısız bırakmasın. Kendi tasarımınızla kendi halınızı yapabilirsiniz.

Kiralık bir evde oturuyorsanız pahalı pahalı aldığınız halılar bir sonraki evinize uymayabilir. Bunun için halınızı kendiniz yaparak daha uygun fiyatlarda halılara sahip olabilirsiniz. Hem sıkılınca değiştirmeniz daha kolay olur hem de hayalinize uygun bir halıya sahip olursunuz. Farklı desenlerdeki ve renklerdeki kot kumaşı, el örgüsü, döşemelik kumaş, kilim gibi parçaları birbirine dikip sağlam bir kumaşla astarlayarak patchwork bir halı tasarlayabilirsiniz. Ya da yeteneğiniz varsa kendi boyadığınız kumaşları eski halınızın üzerine dikebilir veya kendi halınızı örebilirsiniz. Kendi halınızı oluşturmaya kalktığınızda hayal dünyanızın genişliğine göre sayısız tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Yeni Bir Aydınlatma Tasarlayabilirsiniz

Ucuz maliyetli ve şık duran aydınlatmalarla evinizi güzelleştirebilirsiniz.

Evinize havalı ve ucuz maliyetli bir şeyler eklemek istiyorsanız aydınlatmanızı yeniden dekore edebilirsiniz. Eski kumaşları, seramik kaseleri, teneke kutuları, renkli şişeleri, hasır ipleri, dantelleri, ağaç dallarını, cam kavanozları ve renkli şişeleri ( aklınıza gelen birçok objeyi) kullanarak biraz da yaratıcılığınızı konuşturarak evinizin aydınlatmalarını yenileyebilirsiniz.

İz Bırakmayan Bantlarla Evinizi Renklendirebilirsiniz

Washi Bantlarla duvarlarınıza zarar vermeden yaratıcı görünümler elde edebilirsiniz.

Gold, parlak, şeffaf ya da mat seçim size kalmış; her türlü desen ve renge sahip olan muhteşem bantlarla duvarlarınızda hem eğlenceli hem de birçok stil şeklinde olan görünümler yakalayabilirsiniz. Washi Bant’ lar duvarlardan kolayca çıktığı için iz de bırakmamaktadır. Kolaylıkla ulaşabilir ve satın alabilirsiniz. Pratik ve uygulaması kolay olan Washi Bant’ ları ne şekilde kullanacağınız tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmıştır.

Depolama Alanları Yaratabilirsiniz

Küçük bir evde yaşıyorsanız evinizde bulduğunuz her yeri depolama alanı olarak kullanabilir ve kendinize alan yaratabilirsiniz.

Depolama alanları için sehpa ya da koltuk altlarını değerlendirebilirsiniz. Evinize alacağınız sehpa, bazalı koltuk ya da kanepe ucuz olsun diyorsanız sol üst resimde bulunan oturma grubunu bazalı koltukmuş gibi kullanabilirsiniz. İki kitaplığı arka arkaya birbirine monte ederek yan yatırın. Böylece oturabileceğiniz bir yüzey alanı oluşacaktır. Daha sonrasında üst tarafını yastık ve minderlerle rahat hale getirip alt tarafını sepetler ve kutu ile doldurarak depolama alanı ya da kitaplık olarak kullanma imkanı sağlayabilirsiniz. Bu kanepe fikrini oturma odaları dışında çocuk odaları ve yatak odaları için de kullanmak size avantaj sağlayacaktır. Aynı fikri sağ üst resimdeki gibi bir sehpaya uygulayarak farklı şekilde de değerlendirebilirsiniz. Burada yapmanız gereken ise sehpanın yüzeyini minderle örtmek yerine sehpa tablası olarak kullanabileceğiniz tabla ya da objeyi yüzeye monte etmek. İşte çok şık bir depolama alanı oluşturdunuz bile !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.