Eylem Abacı İle Sporu Zevkli Hale Getirin!

Son güncelleme:

Eylem Abacı, çektiği spor videoları ve instagram paylaşımları ile dikkat çeken influencerlar arasında yer alıyor. 1993’te Almanya’da doğan Eylem Abacı, dünyanın en güzel şehri olarak tasvir ettiği İstanbul’da yaşıyor. Ayrıca en büyük tutkusu da seyahat etmek ve anılar biriktirmek.

Almanya doğumlu Eylem Abacı, takipçileriyle paylaştığı egzersiz videolarıyla büyük beğeni topluyor.

Kendisi hakkında ise 10 tuhaf gerçek olarak sıraladığı listesi bulunmakta. Gelin bu listeye beraber göz atalım:

 • Uçağa daima geç kaldığı ve her daim uçağa son binen kişi olduğunu söylüyor. Hangi saatte evden dışarı çıkarsa çıksın, nedense havalimanına geciktiğini ve hatta uçak bile kaçırmış olduğundan bahsediyor. Bu durumu ise güzel influencer havalimanı laneti olarak tanımlıyor.
Eylem Abacı, dünyanın en güzel şehri olarak tasvir ettiği İstanbul’da yaşıyor.
 • Hepimiz doğar doğmaz anne sütü ile tanışıyor. Fakat Eylem’de bu durum biraz farklı. Babası hep tatlı konuşsun diye Eylem’in ağzına doğduğunda çikolata sürmüş!
 • Eylem, havuz kenarında veya ıslak zeminlerde terliksiz dolaşamıyor çünkü ıslak zemine basmak içini ürpertiyormuş! Hijyen açısından böyle düşündüğünü söyleyen influencer, ıslak zeminde huzursuz olduğunu belirtiyor.
 • Birçok kişinin kendini bulacağı madde ise burası olabilir. Eylem, aşısı sabırsız ve tez canlı olduğunu söylüyor. Bazı şeylerin sonucunu beklemek ona işkence gibi geliyormuş ve kimi zaman bu tez canlılığı kolayca risk almasına sebep oluyormuş!
Eylem Abacı, çektiği spor videoları ve instagram paylaşımları ile dikkat çeken influencerlar arasında yer alıyor.
 • Bilgisayarının masaüstü her daim karmakarışıkmış! Ne kadar düzenlemeye çalışsa da eninde sonunda o karışıklık oluyormuş.
 • Eylem, dışarıda giyilen kıyafetler ile yatağının üzerine oturulmasından hiç hoşlanmıyor.  Neredeyse en gıcık olduğu şeylerden biri de dışarıda giyilen kıyafetler ile yatağına oturulmasıymış.
Eylem Abacı’nın en büyük tutkuları arasında seyahat etmek ve anılar biriktirmek yer alıyor.
 • Dişlerini fırçalarken bile duramıyor! Sabit durmayı pek sevmeyen Eylem, diş fırçalarken bile squat, calf raise vs. yapmaktan kendini alıkoymuyor ve her anı değerlendirmeye çalışıyor.
 • Bir şeyleri anlatırken mutlaka ses efekti ekliyormuş! Konuda neyden bahsederse hemen efektler ile betimliyormuş. Bunu niçin yaptığını kendisi de bilmiyor!
 • Eylem, o kadar hızlı uyuyormuş ki yastığa başını koyması yeterliymiş!
 • Gece saat kaçta yarsa yatsın, her sabah 06:00-08:00 arası uyanıyormuş. Hafta sonu, hafta içi veya tatil fark etmeksizin bu böyleymiş.
Eylem, dışarıda giyilen kıyafetler ile yatağının üzerine oturulmasından hiç hoşlanmıyor. Neredeyse en gıcık olduğu şeylerden biri de dışarıda giyilen kıyafetler ile yatağına oturulmasıymış.

HAYDİ SPORA!

Birbirinden faydalı antrenman videoları çeken Eylem Abacı, birçok kişiye ilham oluyor. Gelin birlikte bu videoları inceleyelim ve faydalarına göz atalım:

Sabit durmayı pek sevmeyen Eylem, diş fırçalarken bile squat, calf raise vs. yapmaktan kendini alıkoymuyor ve her anı değerlendirmeye çalışıyor.

Ağırlıklarla Kalça Şekillendirme

Ağırlık kullanarak kalça şekillendirmede 3 bölüm bulunuyor. Bunlar:

 • Kalça aktivasyonu
 • Süper setler
 • Kalça şişirme

Bu antrenman için ihtiyacını olan şeyler ise şunlar: direnç lastiği, dambıl ve bilek ağırlıkları. Muadil olarak ise su şişeleri vs. kullanabilirsiniz. En iyi sonuçları alabilmek için şunları göz önünde bulundurun:

 • Egzersiz boyunca kalçanızı sıkmalısınız.
 • Direkt olarak yüksek ağırlıklarla başlarsanız spordan soğuyabilir veya kendinizi sakatlayabilirsiniz. Bu yüzden ilk başta hafif sertlikte bir direnç lastiğiyle ve hafif ağırlıklarla başlamanızda yarar vardır.
 • Antrenmanda belinizi düz tutmalı ve dizlerinizin de aynı şekilde düz olmasına dikkat etmelisiniz. Vücut ağırlığınızı parmak uçlarınıza vermemeye çalışın. Unutmayın ki vücut ağırlığınız daima topuklarda olmalı.
 • Egzersizi gün aşırı veya haftada 3-4 defa yapabilirsiniz.
Egzersizi gün aşırı veya haftada 3-4 defa yapabilirsiniz.

Bu egzersizin faydaları nelerdir diye soracak olursanız sizler için sıralayalım:

 • Kalçalarınızı güçlendirmeye ve oluşturmaya yardımcı olur. Hem estetik hem de performansla ilgili nedenlerden dolayı, birçok insan daha büyük ve daha güçlü kalçalar ister. Örneğin güçlü kalça kasları daha iyi duruşu destekler ve daha hızlı koşmanıza yardımcı olur.
 • Yapılan araştırmalar, kalça hareketlerinin kalça kaslarında çömelme hareketlerinden daha fazla kas lifi aktive ettiğini gösteriyor.
 • Ne kadar çok çalıştığını kolayca hissedebilirsiniz. Zihin-kas bağlantısı, uygun formu korumanıza ve bedensel farkındalığı artırmanıza yardımcı olabileceği için büyük bir meseledir. Kas büyümesini ve artan güç kazanımlarını uyarmaya bile yardımcı olabilir.
Eylem, aşısı sabırsız ve tez canlı olduğunu söylüyor. Bazı şeylerin sonucunu beklemek ona işkence gibi geliyormuş ve kimi zaman bu tez canlılığı kolayca risk almasına sebep oluyormuş!

Tüm Vücut Antrenmanı

Eylem Abacı, bale esintili tüm vücut antrenmanı ile hem eğlenmenizi hem spor yapmanızı sağlıyor. Orta seviyede olan bu antrenman, yalnızca 15 dakikanızı alıyor! Bale esintili tüm vücut antrenmanını yaparken mola vermemeye çalışmanızda fayda var.

Eylem Abacı, bale esintili tüm vücut antrenmanı ile hem eğlenmenizi hem spor yapmanızı sağlıyor.

Egzersizi yaparken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

 • Mutlaka dik bir pozisyonda olmaya dikkat edin.
 • Egzersiz sırasında omurganız uzun, omuzlarınız geride, beliniz düz, karın kaslarınız sıkı ve kalçanız içe dönük olmalıdır.
 • Antrenmanda yer alan Plié egzersizi, squat ile karıştırılmamalıdır. Kalçanız ve beliniz hareket esnasında dümdüz aynı hizada kalmalı.
 • Egzersizi gün aşırı veya haftada 3-4 defa yapabilirsiniz.
Eylem, o kadar hızlı uyuyormuş ki yastığa başını koyması yeterliymiş!

Fiziksel Aktivite Tarzınızı Belirleyin

Düzenli şeyleri seviyor musunuz yoksa daha rahat bir yaklaşımı mı tercih ediyorsunuz? Bir şeyleri kendi başınıza yapmayı mı yoksa grup temelli bir faaliyetin parçası olmayı mı seviyorsunuz? Dikkate almak isteyebileceğiniz bazı konular şunlardır:

 • Tek başına egzersiz yapmak: Kendi kendine motive misin? Öyleyse, bu iyi bir seçenektir. Özellikle yoğun programınız her gün aktif olmak için düzenli bir zaman planlamanıza engel oluyorsa, boşluk bulduğunuzda kendinizi motive ederek egzersiz yapmak harikadır!
 • Antrenman arkadaşı: Başka biriyle spor yapıyorsanız, bir fiziksel aktivite rutini uygulama olasılığınız daha yüksek olabilir, çünkü antrenman arkadaşınızın hayal kırıklığına uğramasını istemezsiniz. Ve birbirinizden güç toplarsınız!
 • Takım sporları ve grup fiziksel aktivite programları: Organize aktiviteler sosyal çevrenizi genişletme şansı sunar.
 • Karışım: Bazı insanlar iki veya üç seçeneği birleştirmeyi sever. Örneğin, haftanın iki veya üç günü tek başınıza egzersiz yapmayı ve diğer birkaç günde de bir arkadaşınızla antrenman yapmayı veya bir takım sporuna katılmayı seçebilirsiniz.
Eylem Abacı, gece saat kaçta yarsa yatsın, her sabah 06:00-08:00 arası uyanıyormuş!

Eylem Abacı İle Kalça Şekillendirme Egzersizleri

Daha yuvarlak ve kalkık bir kalça için 15 dakikalık bir egzersiz sizlerle! En iyi sonuçları için tüm egzersiz boyunca kalçanızı sıkmanız gerekiyor. Ayrıca antrenman boyunca mola vermemeye çalışmak Abacı’nın notlarında yer alıyor.

Her tür fiziksel aktivite sizin için iyi olsa da, farklı fiziksel aktiviteler farklı sonuçlar sunar.

Örneğin Kalça Yükseltme hareketi yaparken şu adımlar bulunmakta:

 • Dizleriniz bükük ve ayaklar yere düz olarak yüzüstü yatın.
 • Kalçanızı yavaşça kaldırın ve sol bacağınızı uzatın, ayak parmaklarınızı önünüzdeki duvara doğru işaret edin.
 • 1 saniye bekleyin, ardından sol bacağınızı 90 derece sol tarafınıza doğru hareket ettirin.

Her tür fiziksel aktivite sizin için iyi olsa da, farklı fiziksel aktiviteler farklı sonuçlar sunar. Sağlık hedeflerinize karar vermek, sizi, sizin için doğru aktivite yoğunluğuna yönlendirecektir. Tüm aktiviteleri yaparken gereken adımları uyguladığınıza emin olun ve hatalı hareket yapmaktan kaçının.

Eylem Abacı, bir şeyleri anlatırken mutlaka ses efekti ekliyormuş!

Fiziksel Aktivite Seçmek İçin İpuçları

Hoşunuza giden ve yaşam tarzınıza uygun bir aktivite seçmeye çalışın. Önerilerimiz şunlardır:

 • Sıcak veya soğuk gibi aşırı hava koşullarından rahatsızsanız bir iç mekân aktivitesi seçin.
 • Egzersiz planına bağlı kalmanın anahtarı, spordan zevk almaktır. Hoşunuza giden bir aktivite seçin, sizin için iyi olduğunu düşündüğünüz bir aktivite seçin.
 • Geçmiş zamana bakın. Çocukken bisiklet veya basketbol gibi belirli bir fiziksel aktiviteden hoşlandınız mı? Eğer öyleyse, bu aktiviteyi bir kez daha deneyin.
 • Bütçenizi aklınızda bulundurun. Kayak veya yelken gibi bazı fiziksel aktiviteler büyük bir finansal yatırım gerektirebilir. Bu yüzden bütçenize uygun aktiviteyi seçmek daha faydalı olacaktır.
 • Mevcut sağlığınız ve zindelik düzeyiniz hakkında gerçekçi olun. Yeni başlayan biriyseniz, belirli aktivitelerin (koşma gibi) fiziksel talepleri ilk başta çok fazla olabilir. Daha nazik bir alternatif seçin.
Spor videoları ile birçok kişiyi motive eden Eylam abacı, her geçen gün takipçilerini spor konusunda motive ediyor.

Eylem Abacı İle Kısa Sürede Ab Crack (Karın Kası)

Hızlı ama etkili bir karın kası için Eylem Abacı, 12 dakikalık bir videoyu sizlerle buluşturdu. Bu egzersiz, alt karnı, üst karnı ve oblik kaslarını hedef almakta. Egzersiz boyunca mola vermemeye çalışarak en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

Hafta iki kez yapacağınız bu egzersiz ile istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

Ayrıca tüm egzersiz boyunca karın kaslarınızı sıkmalısınız. Hafta iki kez yapacağınız bu egzersiz ile istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

Bacak Kaldırma Hareketi Nasıl Yapılır?

Bacak germe, karın kaslarınızı ve bacaklarınızı çalıştırmak için yapabileceğiniz en iyi egzersizlerden bazılarıdır. Fiziksel durumunuza ve bir antrenmanda aradığınız yoğunluk düzeyine bağlı olarak yapabileceğiniz çeşitli bacak kaldırma seçenekleri vardır.

Öncelikle spor yapmadan önce zemin çok önemlidir.

Dikey Bacak Kaldırma

Bacaklarınızı önünüzde uzatarak sırt üstü yatın. Bacaklarınız sadece bir parmak genişliğinde olmalıdır. Avuç içleriniz aşağıda olacak şekilde ellerinizi yanlara yakın yere düz bir şekilde indirdiğinizden emin olun.

 • Ekstra destek ve rahatlık için yoga veya egzersiz minderi kullanabilirsiniz.
 • Ara sıra sırt ağrısı yaşıyorsanız, bir havluyu yuvarlayarak sırtınızın kemerinin altına, kalçanızın hemen üstüne yerleştirebilirsiniz.
 • Ek olarak, yer yerine bir egzersiz matına uzanırsanız, hareket açıklığınızı artıracak ve bacaklarınızı daha uzağa kaldırmanıza / indirmenize izin verecektir.
Sağlık hedeflerinize karar vermek, sizi, sizin için doğru aktivite yoğunluğuna yönlendirecektir.

Dizlerinizi bükün ve bacaklarınızı kaldırın. Baldırlarınız yere paralel, uyluklarınız dik olmalıdır. Bunu yaparken ayak parmaklarınızı dik tutmalı, karın kaslarınızı omurganıza doğru çekmelisiniz. Bacaklarınız vücudunuza dik, bacaklarınız ise paralel olmalıdır.

 • Sırtınızın alt kısmını yere doğru itmek için karın kaslarınızı sıktığınızdan muylaka emin olun.
 • Gözlerinizi ve yüzünüzü tavana doğru tutun ve bacaklarınıza bakmak için boynunuzu zorlamaktan kesinlikle kaçının. Başınızın ve boynunuzun çok ileri gittiğini düşünürseniz, çenenizi biraz daha yukarı kaldırın.

Ayaklarınız tavana bakana kadar bacaklarınızı düzeltin. Ayak parmaklarınızı dik tutun ve bacaklarınızı olabildiğince yavaş kaldırın. Sırtınızın alt kısmının yerden kalkmasına izin vermemeyi unutmayın, yoksa kendinizi yaralayabilir ve egzersiz yapmak kadar iyi olmayabilirsiniz.

Tüm aktiviteleri yaparken gereken adımları uyguladığınıza emin olun ve hatalı hareket yapmaktan kaçının.

Bacaklarınızı yavaşça indirin. Sırtınızı yere düz tutarak mümkün olduğunca aşağı indirin. Nihai hedefiniz yerden yaklaşık 3 santim yüksekliğe ulaşmaktır. Yer çekiminin sizin için çalışmasına izin vermeyin –ve kontrolün sizde olduğundan emin olun. Kollarınızı aynı yerde tutun, ancak bacaklarınızı indirirken güç ve destek için kullanın.

 • Yapabileceğiniz en iyi antrenmanı istiyorsanız, ayaklarınızın yere değmesine izin vermenin cazibesine direnin.
 • Karın kaslarınızı devreye sokmak ve omurganızı korumak için belinizi yere bastırın. Bu, ayaklarınız yere yaklaştıkça zorlaşır, bu nedenle sırtınızı kamburlaştırmadan sadece yapabildiğiniz kadar indirin. Alt sırtınızın yerden yukarı doğru çıktığını hissederseniz, bacaklarınızı o kadar aşağı indirmeyin. Karın kaslarınız güçlendikçe, uygun formu kullanarak ayaklarınızı yere daha yakın indirebileceksiniz.
 • En önemlisi nefes almayı unutmayın! Birçok insan bu egzersizi yaptıklarında donup kalıyor ki bu hiç iyi değildir.
Hoşunuza giden ve yaşam tarzınıza uygun bir aktivite seçmeye çalışın.

Bu egzersiz sizin için çok kolaysa yavaşlayın. Daha da fazla bir antrenman için, düzleştirilmiş bacaklarınızı on sayıya kadar kaldırabilir ve sonra tekrar ona kadar sayarken aşağı indirebilirsiniz. Bu kesinlikle karın kaslarınıza harika bir egzersiz sağlayacaktır, ancak biraz daha zorludur.

 • Yine başka bir zorluk için, ayağınızı yaklaşık %20 kaldırma, bir saniye tutma, %20 daha fazla kaldırma, bir saniye tutma ve gerektiği kadar yükseğe çıkana kadar buna devam etme alıştırması yapabilirsiniz. Bunları aynı şekilde artışlarla düşürebilirsiniz.
Sıcak veya soğuk gibi aşırı hava koşullarından rahatsızsanız bir iç mekân aktivitesi seçin.

Yan Bacak Kaldırma

Başınız dirseğinizin üzerinde elinizin üzerinde olacak şekilde yan yatın. Bir tarafa uzanın ve dirseğinizle başınızı ve boynunuzu yukarı kaldırın. Dümdüz önünüze bakın. Başınızı desteklemek için dirseğinizi kullanmak boynunuzu zorlamanızı engeller.

 • Avuç içiniz aşağı bakacak şekilde diğer kolunuzu önünüzde tutun.

Üst bacağınızı gidebildiği kadar yavaşça kaldırın. Bacak en az 40 veya 50 cm yukarı çıkmalıdır. Ek destek için boştaki elinizi ya kalçanızda ya da önünüzde yerde tutabilirsiniz. Bacağınıza bakmak yerine doğrudan önünüze bakmaya devam edin.

 • Kalçalarınızı üst üste koyduğunuzdan ve gövdenizi sabit tuttuğunuzdan emin olun.
Hoşunuza giden bir aktivite seçin, sizin için iyi olduğunu düşündüğünüz bir aktivite seçin.

Bacağınızı yavaşça indirin. Bacak hariç vücudunuzu aynı pozisyonda tutun ve diğer bacakla buluşana kadar yavaşça indirin. Omurganızı düz tutmayı ve bacağınızı kaldırırken öne eğilmekten kaçınmayı unutmayın.

 • Daha fazla zorluk için, bacağınızı indirin, ancak yanınızda fazladan bir yanık hissetmek için alt bacaktan yaklaşık 3-4 santim uzakta tutun.

Bir tarafta 15 tekrar yapın ve diğer tarafta tekrarlayın. Bir bacağınızı bitirdikten sonra, diğer tarafınıza ve dirseğinize geçin ve diğer tarafla yaptığınız şeyi tekrarlayın.

Mevcut sağlığınız ve zindelik düzeyiniz hakkında gerçekçi olun.

Köprü Hareketi Nasıl Yapılır?

Bu egzersiz sadece belinizin alt kısmını hedef almakla kalmaz, aynı zamanda kalça kaslarınız için de harikadır:

 • Dizleriniz bükülmüş vaziyette, kollarınız yanlarınızda ve avuç içleriniz yere değecek bir şekilde sırt üstü yatarak harekete başlayın.
 • Dizlerinizden omuzlarınıza kadar düz bir çizgi oluşturmak için poponuzu yavaşça kaldırın ve yerden aşağı doğru indirin.
 • Kalça kaslarınızı sıkın ve hemen hemen 30 saniyeye kadar veya karın kaslarınızın ve kalça kaslarınızın sarktığını hissedene kadar, hangisi önce olursa olsun.
 • Daha sonra kaslarınızı yavaşça serbest bırakın ve kendinizi yere indirin.
 • 10 kez tekrarlayın.

Hareketi daha zor bir hale getirmek isterseniz, kalçalarınızı kaldırırken bir ayağınızı yerden kaldırmayı da deneyebilirsiniz. Her tekrarda hangi bacağınızı kaldırdığınızı mutlaka değiştirin.

Eylem abacı’nın spor videolarına göz atarak hemen egzersizlere başlayın!

Eylem Abacı İle Yan Kalça Yağlarını ve Basenleri Eritme

12 dakikalık bir video ile yan kalça yağlarınızdan kurtulabilirsiniz! Yeter ki evde motive olun ve spora başlayın! Bu egzersiz ile hem kalçanızın yan bölgelerindeki ve basenlerinizdeki yağı yakacak hem de kalçanızın daha yuvarlak görünmesini sağlayacaksınız.

12 dakikalık bir video ile yan kalça yağlarınızdan kurtulabilirsiniz!

Tabi ki bu egzersiz sırasında mola vermemeye çalışmak artı olarak size dönecektir. En iyi sonucu almak için ise egzersiz boyunca kalçanızı sıkmanız gerekmektedir. Egzersizi gün aşırı veya haftada 3-4 defa yapabilirsiniz.

12 dakikalık küçük egzersiz kesitleri, Abacı’nın takipçileri için egzersiz çeşitliliği sunuyor.

Vücutta Yağ Depolanmasına Neden Olan Hormonlar

Vücudumuz nasıl göründüğümüzden, insanlarla etkileşime girdiğimizden, yiyecekleri sindirdiğimizden, gün boyunca nasıl hissettiğimizden ve çok daha fazlasından sorumlu olan çeşitli hormonlardan oluşur. Her hormon kendi amacına hizmet ederken, bazıları ortak bir etki yaratmak için birlikte çalışır.

Evde rahatlıkla yapılabilecek egzersizleri sunan Abacı, büyük beğeni topluyor.

Zamanın bir noktasında hepimizin duyduğu ortak bir hormon kortizoldür. Bu hormon vücudumuz strese girdiğinde üretilir, bu hormon ona karşı koyar ve onu düşürmeye çalışır. Stres çok ağırlaştığında ve çok yüksek seviyelerde kortizol kullanıldığında, bu vücudumuzun sağlığını etkileyebilir ve birçok soruna neden olabilir. Dolu ve aç olmayan Leptin gibi diğer hormonlar da stresten etkilenir.

Doktorların kilo vermeye çalışan hastalara daha az stres önermelerinin ana nedeni, ne kadar çok strese girerseniz, vücudunuza o kadar çok zarar vermenizdir. Stres, vücutta yağın depolandığı yerin yanı sıra kilo ve tokluğu düzenleyen birçok hormonu etkiler. Vücudun çoğu yağ deposu genetiktir, çok fazla veya çok az hormon başka bölgelerdeki yağların yerini alabilir. İşte kilo alımına neden olan ve vücutta yağ depolanmasına neden olan en önemli hormonlar

Bu egzersizleri yaparken genellikle mola vermemek tercih ediliyor.

Leptin

İlk hormon Leptin‘dir. Bu hormon yemekten sonra tok hissetmeye yardımcı olur. Bu nedenle, daha tok hissetmek için daha yavaş yemeniz önerilir, çünkü hormonun çalışması biraz zaman alır, ayrıca bu nedenle yemeğinizi bitirdiğinizde değil, yedikten 20 dakika sonra kendinizi tok hissedebilirsiniz. Bu yüzden, bu seviyeler çok düşük olduğunda, vücudunuzun açgözlü hale geleceği ve giderek daha fazla yemenize neden olacağı aşikârdır. Bu, potansiyel olarak aşırı yemek yemenize ve her yerde kilo almanıza neden olabilir, bazıları obezite noktasına kadar gidebilir.

Eylem Abacı, düzenli spor yaparak vücuduna yatırım yapıyor.

Testosteron / HGH

Bir sonraki hormon testosteron ve insan büyüme hormonudur, çünkü seviyeler düşük olduğunda benzer sorunlara neden olurlar. Şimdi bu kadınlar için de faydalı olabilir. Şimdi testosteron birçok erkek niteliğinden sorumlu olan hormondur; derin ses, saldırganlık vb. ancak daha çok kas geliştirmeye yardımcı olması için yararlıdır. Bu seviyeler düşük olduğunda göğüste kas sarkmasına neden olabilir ve erkek memesine sahip olma etkisi verebilir. Meme bölgesindeki bezleri büyüten, süt üreten prolaktin, erkeklerde de düzeyleri çok yüksekse jinoya neden olabilir. Ve insan büyüme hormonu, vücuttaki genel büyümeden ve kas protein sentezinden sorumludur. Bu hormonun seviyeleri düşük olduğunda, kolların arkasında yağ birikmesine neden olarak bacaklarda olduğu kadar sarkık görünmelerine de neden olabilirler.

Birbirinden faydalı antrenman videoları çeken Eylem Abacı, birçok kişiye ilham oluyor.

Estrojen

Bir sonraki hormon östrojendir. Şimdi bu, yağın alt vücutta depolanmasının en büyük nedenidir ve çoğu kadının muzdarip olduğu “armut biçimli figür” e neden olur. Bunun nedeni östrojenin alt vücuttaki alfa adrenerjik reseptörlerin artmasına neden olarak yağ salınımını yavaşlatmasıdır. Östrojen, vücudun insüline dirençli olmasına da neden olur.

Eylem için hijyen çok öenmli!

İnsülin

Bir sonraki insülindir. Bu hormon, kan dolaşımından şekerin (glikoz) emilmesine ve enerji için hücrelere verilmesine yardımcı olmak için pankreas tarafından salgılanır. Bunun seviyeleri çok düşükse veya aşırı yerseniz, vücut glikozu yağ olarak depolamaya çalışır. Aşırı yemek yerken bu, insüline dirence neden olabilir. Yani, eğer hücrelerinizde hâlihazırda glikoz varsa ve yemeye devam ederseniz, insülin glikozu almaya ve hücrelere vermeye çalışacaktır, hücrelerde çok fazla glikoz olacaktır ve bu da vücudun enerji için yağ olarak glikoz depolamasına neden olacaktır.

Eylem Abacı, uçağa daima geç kaldığı ve her daim uçağa son binen kişi olduğunu söylüyor.

Tiroid

Pek çoğunun fark etmediği son hormon tiroid hormonlarıdır. Bu hormonlar vücuttaki temel metabolizmadan sorumludur. Bu hormonlar düzgün çalışmadığında, kilonun korunması için gereken günlük kalori miktarının düşmesine neden olabilirler. Yani, vücudunuz mevcut vücut ağırlığını korumak için daha az yiyeceğe ihtiyaç duyacaktır. Diyet sabit değilse, bu, tüketilen ciddiyete ve genel kaloriye bağlı olarak yavaş veya hızlı bir şekilde kilo alımına neden olacaktır. Bu, vücudun her yerinde yağ birikmesine neden olur, ancak göbek ve yüz en yaygın olanı gibi görünmektedir.

Babası hep tatlı konuşsun diye Eylem’in ağzına doğduğunda çikolata sürmüş!

Eylem Abacı İle Kolları Sıkılaştırma & Güçlendirme Egzersizleri

Kilo aldırabilen hormonlardan bahsettikten sonra bir takım egzersizleri yapmayı düşünebilirsiniz. Örneğin Eylem Abacı’nın kolları sıkılaştırma ve güçlendirme egzersizleri ile 10 dakikalık bir egzersizle kendinize sağlıklı alışkanlıklar edindirebilirsiniz.

Eylem Abacı’nın kolları sıkılaştırma ve güçlendirme egzersiz videosu
Eylem abacı’dan dizi önerileri

Eylem Abacı’dan Dizi Önerileri

Evlere kapandığımız şu dönemlerde, dizi ve film önerileri arar olduk. Eylem Abacı da tek solukta izlemelik dizi önerilerini takipçileriyle paylaştı. İşte öneriler:

Atiye adlı başkahramanın küçüklükten beri çizdiği sembollerin bir anlamı olduğu keşfedilince macera başlıyor.

Atiye

Tek solukta izlenilecek diziler arasında Atiye bulunuyor. Abacı, dizinin ilk sezonunu oldukça başarılı bulduğunu söylüyor. Atiye adlı başkahramanın küçüklükten beri çizdiği sembollerin bir anlamı olduğu keşfedilince macera başlıyor. Dizinin yönetmenliğini ise Ozan Açıktan, Gönenç Uyanık ve Ali Taner Baltacı yapıyor. Başrollerini Beren Saat, Melisa Şenolsun, Metin Akdülger ve Mehmet Günsür’ün paylaştığı dizi, toplamda 2 sezon olarak izleyiciye sunuldu. Bu mistik hikâyeyi bir oturuşta izleyebilirsiniz!

Dizide, ‘’Profesör’’ adlı bir kişinin ekip kurarak en büyük soygunu planlaması konu alınıyor.

La Casa de Papel

İşte, herkesin tutkuyla izlediği, aksiyon severlerin izlemeye doyamadığı bir dizi; La Casa de Papel! Eylem Abacı, ilk üç sezonu heyecanla izlediğini belirtiyor. Dizide, ‘’Profesör’’ adlı bir kişinin ekip kurarak en büyük soygunu planlaması konu alınıyor. Dizi karakterleri ve oyuncular o kadar seviliyor ki sosyal medyada büyük ilgi toplanıyor.

Dizi, gelecekte hayatımızdaki teknolojik ilerlemenin nasıl olabileceğine dair kesitler sunuyor.

Black Mirror

Elbette soluksuz izlenen diziler arasında Black Mirror olmazsa olmazdı. Herkes gibi Eylem Abacı da Black Mirror hayranı! Her bölümün ayrı bir mesajının olduğu ve bölümlerin bağımsız olduğu bu dizi, sizleri kimi zaman soğuk soğuk terletecek kimi zaman da geleceği sorgulatacak nitelikte. Eylem Abacı’nın favori sezonu ise üçüncü sezon. Gelecekte hayatımızdaki teknolojik ilerlemenin nasıl olacağına dair kesitler sunan bu diziye hala izlememiş olanlar var ise doğru ekran başına!

The Sinner, sıradan bir hayat yaşarken aniden hayatı tepetaklak olan bir kanın hikâyesini konu alıyor.

The Sinner

Popüler diziler arasında yer alan The Sinner, sıradan bir hayat yaşarken aniden hayatı tepetaklak olan bir kanın hikâyesini konu alıyor. Mini bir dizi olan The Sinner, oldukça sürükleyici bir dizi. Eylem Abacı, iki günde soluksuz bir şekilde bitirdiğini de belirtiyor.

Manhunt: Unabomber, Unabomber’ın yakalanma hikâyesini izleyiciyle buluşturuyor.

Manhunt: Unabomber

Yaşanmış hikâyeleri izlemeyi sevenler için bir öneri olan Manhunt: Unabomber, Unabomber’ın yakalanma hikâyesini izleyiciyle buluşturuyor. Sevgili influencerımız Eylem, diziyi ilgi çekici ve sürükleyici bulduğunu belirtiyor. Ayrıca konunun gerçek bir hikâyeye dayanması izleyicide heyecan yaratıyor.

Fi, saplantılı bir psikiyatristin bir balerine beslediği aşkı konu alıyor.

Fi

Yayınlandığı tarihten beri büyük ilgi ile izlenen diziler arasında olan Fi, Eylem Abacı’nın da önerdiği diziler arasında yer alıyor. Saplantılı bir psikiyatristin bir balerine beslediği aşkı konu alan bu diziyi soluksuz bir şekilde izleyebilirsiniz.

Eylem Abacı’nın cilt bakımında dikkat ettikleri: yağlanmanın önüne geçmek, cildi derinlemesine temizlemek ve nemlendirmek, esnekliğini korumak ve lekeleri önlemek.

Eylem Abacı ve Cilt Bakımı

Eylem, karma bir cilt tipine sahip olduğunu ve T-bölgesinin (yani; alın, burun, çene) yağlanmaya ve siyah nokta oluşumuna müsait olduğunu belirtiyor. Fakat kullanmış olduğu ürünler neticesinde yağlanmayı engellediğini belirten influencer, siyah noktalardan da kurtulduğunu ve gözeneklerinin küçüldüğünü söylüyor.

Genel olarak cilt bakım rutini ise şu şekilde: Temizleme jeli + tonik + serum + nemlendirici + güneş koruyucu.

Eylem Abacı’nın cilt bakımı konusunda en sevdiği şey ise serumlar.

İşte Eylem Abacı’dan güzellik tüyoları:

 • Günde en az iki litre su tüketin.
 • Gece mutlaka makyajınızı temizleyin ve makyajınızı silmeden asla uyumayın.
 • Kullanmış olduğunuz havluları sık sık değiştirin.
 • Uyku düzeninize önem verin. Düzenli ve kaliteli bir uyku oldukça önemlidir.
 • Mutlaka her mevsim güneş koruyucu kullanın.
 • Komedojenik olmayan ürünler kullanmaya dikkat edin.
Abacı, cildinin yaşlanmasını önlemek ve sağlıklı yaş almak için cildine yatırım yapıyor.

Güneş kremi, cilt sorunlarınızın çoğunun çözümüdür. Sadece yazın değil, güneş kremleri cildinizin yıl boyunca korunmasına yardımcı olur. Güneş yanığı ve bronzluğun görünüşünüzü bozmasını istemezsiniz, değil mi? Bu sebeple, yüzünüzün ve vücudunuzun her yerine güneş kremi sürerken, yüzünüzdeki küçük lekeleri ihmal etmemek önemlidir. Öncelikle, güneşe maruz kalmanın neden olduğu serbest radikaller elastin ve kolajeni parçalayarak gözlerin çevresinde ve altında kırışıklıklara neden olduğundan, gözünüzün köşelerine güneş kremi sürmeyi atlamayın.

Güzellik rutini ise şu şekilde: Temizleme jeli + tonik + serum + nemlendirici + güneş koruyucu.

İkincisi, burun deliklerinizin altındaki cildin güneşten eşit korumaya ihtiyacı vardır. Üçüncüsü, dudaklarınızın da eşit bakıma ve ilgiye ihtiyacı vardır. Zararlı güneş ışınları dudaklarınıza da ciddi zararlar verebilir. Ruj sürmeden önce dudaklarınızı kuruluktan ve güneş yanıklarından korumak için bir kat güneş kremi sürmek en iyisidir. Ve son olarak, en ince ve en hassas olan alt göz kapaklarınızın zararlı UV ışınlarından yüksek oranda korunması gerekir.

Eylem abacı’nın kullandığı bazı cilt bakım ürünleri.

Cilt Bakım Ürünlerinde Komedojenik Olmayan Anlamlar

Bireylerin yüzlerine kullandıkları ürünler hakkında giderek daha fazla soru sorduğu bir dönemde, sabah ve akşam cilt bakımı ritüelleriniz için uzmanlaşmanız gereken teknik bir kelime var: komedojenik değil.

Noncomedogenic, birçoğunuza yabancı gelse de basit tanımı şudur: ciltte gözenek tıkanıklıklarından ve sonuçlanabilecek diğer istenmeyen akne belirtilerinden kaçınmamıza yardımcı olması muhtemel ürünler. Yağlı cilde sahip olanlar ya da akneye yatkın olan kişiler, en çok komedojenik olmayan ürünlerden yararlanacaktır.

Cilt bakım serumları, hızlı emiliyor ve çözüm odaklı oluyorlar.

Hangi ürünlerin gerçekten işe yaradığını nasıl belirlersiniz?

Öncelikle aknenin nasıl patlak verdiğini inceleyelim. Altta yatan sorun, yağ, saç ve ölü deri hücrelerinin deride bir folikülü tıkaması ve hâlihazırda ciltte bulunan bakterilerin foliküle yayılması için ortam sağlamasıdır. Hormonlar (özellikle genç bir yetişkinken aktif) ortaya çıkabilir. Hamilelik ya da kişinin doğal yağlı cilde eğilimi de olabilir.

Bazı insanlar ayrıca belirli yiyeceklerin sivilceyi tetikleyebileceğine inanır. Araştırmalar, yüksek glisemik diyetlerin ve süt ürünleri bakımından zengin olanların akneyi kötüleştirebileceğini gösteriyor. Genelde sivilceye diyet neden olmaz. Sonuç olarak, eğer sivilceye yatkınsanız, amacınız ilk etapta tıkanıklıkları önlemektir. Gözeneklerinizin tıkanmadığından emin olmak, aslında her türlü iddiada bulunan sayısız ürün nedeniyle biraz karmaşıktır.

Eylem Abacı’dan makyaj temizleyici ve tonik önerileri.

Hangi malzemeleri aramalısınız?

Hafif sivilce için faydalı bileşenler şunları içerir:

 • Benzoil peroksit
 • Resorsinol
 • Salisilik asit
 • Kükürt
Eylem Abacı’dan cilt temizleme önerileri

Cilt bakım ürünlerinizde bakabileceğiniz diğer iyi bileşenler, gözenekleri tıkamayan ve kuru cildi esnek ve yağlı cildi akne içermeyen, komedojenik olmayan yağlardır. Bu komedojenik olmayan yağlar ise cilde direkt uygulanabilir ya da uçucu yağlar gibi benzer şeyler için taşıyıcı olarak da kullanılabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Üzüm çekirdeği yağı
 • Ayçiçek yağı
 • Tatlı badem yağı
 • Kenevir tohumu yağı
Eylem Abacı’dan cilt bakım tüyoları

Komedojenik bileşenlere sahip bir herkes için kötü değildir. Sivilceye yatkın olmayan kuru cilde sahip biri için en iyi seçim olabilir. Cildiniz diğerlerinden farklıdır, bu nedenle cildiniz akneye eğilimli ise, kendi cilt testinizi yapmanız gerekir.  Cildiniz için hangi ürünleri kullanacağınızdan emin değilseniz, bir öneri almak için dermatoloğunuzla konuşun.

Ucuz uçak bileti bulunabilir mi?

Eylem Abacı’dan Seyahat Severlere Tüyo: Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Yolu

Doğru zamanda bilet almak oldukça önemli. Sürekli değişen uçuş fiyatları ve son dakika fırsatları kimi zaman içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. İş için seyahat edenler ücreti kabullense de keyfi olarak seyahat etmek isteyenler için bu durum mümkün olmuyor. Bu yüzden ilk akılda tutulması gereken bilet rezervasyonunu çok ertelememek. Abacı’nın tavsiyesine göre, biletler, uçuştan 6-8 hafta öncesinde en uygun oluyor.

Abacı’nın tavsiyesine göre, biletler, uçuştan 6-8 hafta öncesinde en uygun oluyor.

Diğer bir tüyo ise uçuş rezervasyonunu hafta sonu değil, hafta içi yapmanızın avantaj sağlayacağıdır. Çünkü çoğu insan, tatil günü vs. olduğu için hafta sonu bilet bakıyor ve talep yüksek olduğu için de havayolu şirketleri fiyatları talebe göre yükseltiyor. Abacı’nın tavsiyesi ise Salı günü bilet bakmak.

Abacı’nın tavsiyesi, Salı günü bilet bakmak.

Uçuş tarihi bakımından esnek olmak da önemli. Haftasonu işten izin dolayısıyla birçok kişi tatil planlar. Bu yüzden genellikle Cuma, Pazar ve Pazartesi günleri gerçekleştirilen uçuşlar pahalı olmaktadır. Sizin için uygun olabilecek uçuş günleri ise Salı, Çarşamba ve Cumartesi günleridir. Fakat unutmamalısınız ki bayramlarda, resmi tatillerde veya okul tatillerinde uçuşlar ve fiyatlar değişkenlik göstermektedir.

Tüyolardan bir başkası ise uçuş karşılaştıran arama motorlarını kullanmaktır. En ucuz biletleri burada listeleyerek diğer sitelerde sabit kalmamalısınız.

Sizin için uygun olabilecek uçuş günleri Salı, Çarşamba ve Cumartesi günleridir.

Ayrıca havalimanlarına göre fiyatlar değişebilmektedir. Eylem Abacı, örnek olarak İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı arasındaki farka dikkat çekiyor. İki havalimanının bilet fiyatlandırmasında kimi zaman büyük farklılıklar oluyor.

Planlarınız kesin ise mutlaka tek yönlü bilet almaktan kaçının. Çünkü Abacı’nın belirttiğine göre, tek yönlü aldığınız bilette genellikle dönüş biletinizin %80’ini ödemiş oluyorsunuz. Bu yüzden biletlerinizi gidiş-dönüş olmak sizin için avantaj sağlayacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.