Fahrettin Koca: ‘Ağır Hasta Sayımız 1.545’e Yükseldi’

20 Ekim koronavirüs tablosu ile açıklanan 24 saatlik verilere göre; düne göre vefat sayısı azaldı; 74 kişi hayatını kaybetti bu nedenle toplam vefat sayısı 9 bin 445’e yükseldi. Hasta sayısı son 24 saatte gösterdiği artış ile 1.894 oldu, bu yeni hastaların tespit edilmesiyle toplam hasta sayısı 351 bin 413’e yükseldi.

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan hasta sayısı arttı ve 1.512 hasta daha taburcu oldu ve toplam iyileşen hasta sayısı 306 bin 939’a ulaşmış oldu. Son 24 saatte yapılan 116 bin 565 test ile beraber toplam test sayısı 12 milyon 641 bin 126 oldu.

Ağır hasta sayısı artışa devam ederek 1.545 oldu, hastalarda zatürre oranı %5.6 olarak tabloda yer aldı.

Tablodaki yeni haftalık verilerde; yatak doluluk oranının %48.1, erişkin yoğun bakım doluluk oranının %65.2, ventilatör doluluk oranı %32.1, filyasyon oranı %99.6 olduğu görüldü.

Fahrettin Koca: 'Ağır Hasta Sayımız 1.545'e Yükseldi'
Fahrettin Koca: ‘Ağır Hasta Sayımız 1.545’e Yükseldi’

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 20 Ekim koronavirüs tablosu hakkında ”Bugün tespit edilen 1.894 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız 1.545’e yükseldi. Sağlık çalışanlarımızın hastaları iyileştirmek için sarf ettiği gayreti biz de tedbirlere uymak için sarf etmeliyiz. Tedbirlere uyarak birlikte mücadeleye destek verin” yorumunu yaptı.

Son 24 saatte pozitif hasta sayısı düne göre azaldı fakat hala kritik seviyede; 1.894 oldu. Ağır hasta sayısı 1.545 oldu. Sağlık Bakanı, sağlık çalışanlarına yardım edilip tedbirlere uyulması gerektiğinin üzerinde durdu. Tedbirleri elden bırakmayarak beraber hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

COVID-19’un yayılmasını önlemek için:

Ellerinizi sık sık temizleyin. Sabun, su veya alkol bazlı dezenfektan kullanın. Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi koruyun. Fiziksel mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takın. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla veya bir mendille kapatın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın. Başvuracağınız sağlık hizmetleri sağlayıcısını önceden aramak, doğru sağlık tesisine en hızlı şekilde yönlendirilmenize olanak tanır. Bu yaklaşım, hem sizi korur hem de virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önler.

Maskeler

Maskeler, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.