Fahrettin Koca: ‘Biraz daha özveriye değmez mi?’

10 Mayıs Koronavirüs tablosunda; vefat sayısında azalma görüldü, test sayısı düne göre bin fazla olmasına rağmen vaka sayısındaki düşüş gözden kaçmadı.

İyileşen sayısında da artış olduğu tablodan anlaşılmakta.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tablo için; ”Bu tabloyu 83 milyon birlikte değiştirdik. Tedbirlere ısrarla uyarak! Mücadelemizi ciddiyetle, hiç gevşetmeden sürdürelim. İyileşen hasta sayımız yakında 100 bin kişiyi bulacak. Vefat sayımız, vaka sayımız gittikçe azalacak. Biraz daha özveriye değmez mi?” açıklamasında bulundu.

Toplam Test Sayısı: 1.370.598

Toplam Vaka Sayısı: 138.657

Toplam Vefat Sayısı: 3.786

Toplam Entübe Hasta Sayısı: 598

Toplam Yoğun Bakım Hasta Sayısı: 1.154

Toplam İyileşen Sayısı: 92.691

 

*Koronavirüs tedbirleri nedeniyle ‘sokağa çıkma yasağı’na takılan 65 yaş üstü insanlar için 11.00 ve 15.00 saatleri arası dışarı çıkma izni verilmişti.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar bugün 4 saatliğine sokağa çıkma hakkı kazanmış oldu. Bu izinle 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 50 gün sonra sokağa çıktı.

Buna istinaden Dr. Fahrettin Koca; ”Koronavirüsle mücadelemize evde kalarak büyük destek verdiniz. Beklenen gün geldi: Şehir, siz hanımefendiler ve beyefendilerle adeta yeniden tanışacak. Bu güzel günde maske takmayı ihmal etmeyin. Maske artık kıyafetimizin bir parçası olmalı. Her dakikanız güzel geçsin!’‘ açıklamasında bulundu.

 

* 8 Mayıs saat 24.00 ile 10 Mayıs saat 24.00 arasında büyükşehir statüsündeki Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanmıştı.

Sokağa çıkma kısıtlaması da bu gece 00.00’da sona erecek!