Fahrettin Koca Son Dönemde Vaka Sayısı Artan İlleri Açıkladı!

Son güncelleme:

14 Ekim koronavirüs tablosu ile açıklanan 24 saatlik verilere göre; düne göre vefat sayısı azaldı; 57 kişi hayatını kaybetti bu nedenle toplam vefat sayısı 9 bin 14’e yükseldi. Hasta sayısı son 24 saatte gösterdiği artış ile 1.671 oldu, bu yeni hastaların tespit edilmesiyle toplam hasta sayısı 340 bin 450’ye yükseldi.

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan hasta sayısı arttı ve 1.396 hasta daha taburcu oldu ve toplam iyileşen hasta sayısı 298 bin 368’e ulaşmış oldu. Son 24 saatte yapılan 115 bin 328 test ile beraber toplam test sayısı 11 milyon 961 bin 670 oldu.

Ağır hasta sayısı artış ile 1.418 oldu, hastalarda zatürre oranı %5.9 olarak tabloda yer aldı.

Tablodaki yeni haftalık verilerde; yatak doluluk oranının %48.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranının %65.4, ventilatör doluluk oranı %32.7, filyasyon oranı %99.4 olduğu görüldü.

Fahrettin Koca Son Dönemde Vaka Sayısı Artan İlleri Açıkladı!
Fahrettin Koca Son Dönemde Vaka Sayısı Artan İlleri Açıkladı!

Fahrettin Koca, bugün yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrası çeşitli açıklamalarda bulundu. Dikkat çeken en önemli başlık son dönemde vaka sayısı artan illerdi. Sağlık Bakanı yaptığı açıklama ile; İstanbul’da yüzde 50, Ankara’da yüzde 4, İzmir’de yüzde 5, Bursa’da yüzde 35, Kocaeli’de yüzde 30, Denizli’de yüzde 35, Balıkesir’de yüzde 50, Kahramanmaraş’da yüzde 25 ve Bilecik’te yüzde 50 artış yaşandığını belirtti.

COVID-19’un yayılmasını önlemek için:

Ellerinizi sık sık temizleyin. Sabun, su veya alkol bazlı dezenfektan kullanın. Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi koruyun. Fiziksel mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takın. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla veya bir mendille kapatın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın. Başvuracağınız sağlık hizmetleri sağlayıcısını önceden aramak, doğru sağlık tesisine en hızlı şekilde yönlendirilmenize olanak tanır. Bu yaklaşım, hem sizi korur hem de virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önler.

Maskeler

Maskeler, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.