Fahrettin Koca: ‘Yeni Hasta Sayısını Azaltmak Zorundayız’

Son güncelleme:

3 Ekim koronavirüs tablosu ile açıklanan 24 saatlik verilere göre; düne göre vefat sayısı azaldı; 59 kişi hayatını kaybetti bu nedenle toplam vefat sayısı 8 bin 384’e yükseldi. Hasta sayısı son 24 saatte gösterdiği artış ile 1.502 oldu, bu yeni hastaların tespit edilmesiyle toplam hasta sayısı 323 bin 14’e yükseldi.

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan hasta sayısı ciddi azalma gösterdi ve 1.211 hasta daha taburcu oldu ve toplam iyileşen hasta sayısı 283 bin 868’e ulaşmış oldu. Son 24 saatte yapılan 103 bin 219 test ile beraber toplam test sayısı 10 milyon 711 bin 883 oldu.

Ağır hasta sayısı azalmaya devam ederek 1.470 oldu, hastalarda zatürre oranı %6.4 olarak tabloda yer aldı.

Tablodaki yeni haftalık verilerde; yatak doluluk oranının %49,3, erişkin yoğun bakım doluluk oranının %67,1, ventilatör doluluk oranı %32,3, filyasyon oranı %99,1 olduğu görüldü.

Fahrettin Koca: 'Yeni Hasta Sayısını Azaltmak Zorundayız'
Fahrettin Koca: ‘Yeni Hasta Sayısını Azaltmak Zorundayız’

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca sosyal medya hesabından 3 Ekim koronavirüs tablosu hakkında yaptığı yorumda ağır hasta sayısının kontrol edilebilir düzeyde olduğunu bildirdi fakat yeni hasta sayısının azalması gerektiğinin üzerinde durdu:

”Bugün tespit edilen 1.502 yeni hastamız var. 59 can kaybımız var. Ağır hasta sayımız kontrol edilebilir seviyede seyrediyor. Yeni hasta sayısını azaltmak zorundayız. Bunun yolu tedbirlere birlikte uymak. Birlik olursak sonunda yenilen virüs olacak.”

COVID-19’un yayılmasını önlemek için:

Ellerinizi sık sık temizleyin. Sabun, su veya alkol bazlı dezenfektan kullanın. Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi koruyun. Fiziksel mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takın. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla veya bir mendille kapatın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın. Başvuracağınız sağlık hizmetleri sağlayıcısını önceden aramak, doğru sağlık tesisine en hızlı şekilde yönlendirilmenize olanak tanır. Bu yaklaşım, hem sizi korur hem de virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önler.

Maskeler

Maskeler, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.