Fahrettin Koca’dan Müjde: ‘Bugün Uzun Bir Aradan Sonra İlk Defa…’

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca 28 Eylül koronavirüs tablosu ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı yorumda bugün müjdeli haber verdi.

Uzun zaman sonra bugün ilk defa iyileşen hasta sayısının günlük hasta sayısından fazla olduğunu belirtti. Alınan tedbirlerin tabloya yansıdığını da ifade etti. İşte o açıklama: ”Bugün uzun bir aradan sonra ilk defa günlük iyileşen hasta sayımız yeni hasta sayımızdan fazla. Bugün tespit edilen 1.412 yeni hasta var. Tedbirlerin netice verdiğinden eminiz. Virüsü yenene kadar birlikte mücadele edelim, tedbirlere birlikte uyalım.”

Fahrettin Koca'dan Müjde: 'Bugün Uzun Bir Aradan Sonra İlk Defa...'
Fahrettin Koca’dan Müjde: ‘Bugün Uzun Bir Aradan Sonra İlk Defa…’

28 Eylül koronavirüs tablosu ile açıklanan 24 saatlik verilere göre; düne göre vefat sayısı azaldı; 65 kişi hayatını kaybetti bu nedenle toplam vefat sayısı 8 bin 62’ye yükseldi. Hasta sayısı hala devam eden azalma ile 1.412 oldu, bu yeni hastaların tespit edilmesiyle toplam hasta sayısı 315 bin 845’e yükseldi.

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan hasta sayısı bugün artışa geçti ve 1.422 hasta daha taburcu oldu ve toplam iyileşen hasta sayısı 277 bin 52’ye ulaşmış oldu. Son 24 saatte yapılan 115 bin 523 test ile beraber toplam test sayısı 10 milyon 153 bin 223 oldu.

Ağır hasta sayısının günlerdir gösterdiği artışın aksine dün düşüşte olduğu görülmüştü, fakat bugün artışa geçerek 1.596 oldu, hastalarda zatürre oranı %6.5 olarak tabloda yer aldı.

COVID-19’un yayılmasını önlemek için:

Ellerinizi sık sık temizleyin. Sabun, su veya alkol bazlı dezenfektan kullanın. Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi koruyun. Fiziksel mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takın. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla veya bir mendille kapatın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın. Başvuracağınız sağlık hizmetleri sağlayıcısını önceden aramak, doğru sağlık tesisine en hızlı şekilde yönlendirilmenize olanak tanır. Bu yaklaşım, hem sizi korur hem de virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önler.

Maskeler

Maskeler, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.