Fahrettin Koca’dan Yeni Uyarı: ‘Aktif Hasta Sayımızı Düşürmek Zorundayız’

5 Ekim koronavirüs tablosu ile açıklanan 24 saatlik verilere göre; düne göre vefat sayısı aynı; 57 kişi hayatını kaybetti bu nedenle toplam vefat sayısı 8 bin 498’e yükseldi. Hasta sayısı son 24 saatte gösterdiği ciddi artış ile 1.603 oldu, bu yeni hastaların tespit edilmesiyle toplam hasta sayısı 326 bin 46’ya yükseldi.

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan hasta sayısı azalma gösterdi ve 1.320 hasta daha taburcu oldu ve toplam iyileşen hasta sayısı 286 bin 370’ye ulaşmış oldu. Son 24 saatte yapılan 115 bin 632 test ile beraber toplam test sayısı 10 milyon 931 bin 917 oldu.

Ağır hasta sayısı bugün azalma gösterdi, 1.412 oldu, hastalarda zatürre oranı %6.4 olarak tabloda yer aldı.

Tablodaki yeni haftalık verilerde; yatak doluluk oranının %48,6, erişkin yoğun bakım doluluk oranının %68,8, ventilatör doluluk oranı %31,4, filyasyon oranı %99,3 olduğu görüldü.

Fahrettin Koca’dan Yeni Uyarı: ‘Aktif Hasta Sayımızı Düşürmek Zorundayız’

Fahrettin Koca 5 Ekim koronavirüs tablosu hakkında sosyal medya hesabından yaptığı yorumda; ”Ağır hasta sayımız azalma eğiliminde. Yeni tespit edilen 1.603 hastamız var. Aktif hasta sayımızı düşürmek zorundayız. Tedbirde birlik olmaya devam edersek bunu başarabiliriz. Birlikte tedbirlere uyarak gücümüze güç katın.” açıklamasında bulundu.

Hasta sayısının yine artışa geçmesi üzerine Sağlık Bakanı hasta sayısının azalması gerektiğini belirtti. Birlik olarak tedbirlere uyulması gerektiğinin de üzerinde durdu.

COVID-19’un yayılmasını önlemek için:

Ellerinizi sık sık temizleyin. Sabun, su veya alkol bazlı dezenfektan kullanın. Öksüren veya hapşıran kişilerle aranızda güvenli mesafeyi koruyun. Fiziksel mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takın. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı dirseğinizin iç kısmıyla veya bir mendille kapatın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve solunum güçlüğü şikayetleriniz varsa tıbbi yardım alın. Başvuracağınız sağlık hizmetleri sağlayıcısını önceden aramak, doğru sağlık tesisine en hızlı şekilde yönlendirilmenize olanak tanır. Bu yaklaşım, hem sizi korur hem de virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önler.

Maskeler

Maskeler, virüsün maskeyi takan kişiden diğer kişilere yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun. Tek başına maske, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz; bu önlem, fiziksel mesafe ve el hijyeni önlemleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yerel sağlık kurumunuzun önerilerine uyun.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.