Far Cry 6 Satın Alımı İçin Bekleyenlere Müjdeler

Son güncelleme:

Far Cry Nasıl Oynanır? İşte Far Cry Oyunu Hakkındaki Her Şey! Far Cry 6 Satın Alınır Mı?

Far Cry Satın Alınır Mı?

Oyuncu kitlesi oldukça geniş Far Cry 6 satın almak için bekleyenler! Oyun severlerin merakla beklediği Far Cry oyununun yeni serisi olan Far Cry 6 Hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizin için araştırdım. Far Cry 6 Ne Zaman Çıkacak? Diğer serilerinden farkı ne olacak? Far Cry 6 Satın Alınır Mı? Tüm bu soruların cevabını yazımda bulabilirsiniz.

Far Cry Nasıl Bir Oyundur?

Far Cry Nasıl Bir Oyundur?

Far Cry, Crytek tarafından oluşturulmuş ve geliştirilmesine yardımcı olan aynı zamanda Ubisoft tarafından yayınlanmış bir video oyunu durumundadır. 23 Mart 2004’te Microsoft Windows için satışa çıkmıştır. Far Cry dört ay içinde 730,000 adet alınmış ve halen dünya çapında 1 milyonun üzerinde kopyası satışta bulunmaktadır. Orijinal oyunu çeşitli konsollar için üretilmiştir ve Far Cry adında bir film bile yapılmıştır.

Oyunda Mikronezya’da bir tekne kiralama şirketi sahibi olan Jack Carver’ı yönetmektesiniz. Hırslı bir gazeteci olan Valerie Cortez’e Cabatu adalarına eşlik etmek gibi basit bir işi yaparken, o muhteşem olan, cennet gibi yerler birden cehenneme dönmektedir. Oyun genetik mühendisliğinde silahlanmanın tehlikelerine dair konusal ögeler bulundurmaktadır ve Krieger adında deli bir bilim insanınca oluşturulmuş şekilsiz yaratıkların ve yerli adalıların soykırımı yer almaktadır.

Far Cry’daki araziler, bölgeden bölgeye fazlasıyla değişmektedir. Oyun, Pasifik’te kurgulanmış bölgede yer almaktadır. Kıyıları da kapsayan manzaralar, yoğun yağmur ormanları, çok yüksek kanyonlar, madenler, bataklıklar, ve hatta yanardağ ormanları oyunun içerisinde bulunmaktadır. Sade kıyılarından görünen alanları ve özenilerek yapılmış ordu kampı kompleksleri, bir yeraltı tapınağı, ve ileri teknoloji araştırma laboratuarları da vardır. Bu yapılar Japon İmparatorluk Kara Kuvvetleri’nden ve sığınaklarından kalmış olan yapılardır. Mikronezya’da bir tekne kiralama şirketi sahibi olan Jack Carver’ı canlandırdığınız oyunda, Cabatu Adaları’nda kaybolan bayan gazeteci Valerie Cortez’in peşine düşülmektedir. İleriki bölümlerde bu gazeteci Jack Carver’a yardım edecektir. Oyun bir mağarada başlamaktadır. Jack Carver mağaradan çıkış yolu ararken bir telsiz telefon fark ediyor, telefondaki adam ise buradan nasıl çıkılacağını ve ücretli askerlerin içinden nasıl geçilebileceğini anlatmaktadır. Jack Carver, kendi esrarengiz yaşamında sıyrılarak, geçmişini unutma kararı alıyor. Bu yüzden Güney Pasifik’teki tekne kiralama şirketinden çıkıyor. Val Cortez adında bir bayan gazeteciyi Mikronezya’daki bilinmedik bir adaya gitmesi için tutuluyor. Bayanın jet-ski’si adaya indiğinde, Jack’ın teknesi bir roketle havaya parçaları ayrılıyor. Jack zor bir durumda kaldığı için kaçmaya çalışsa da evinden binlerce kilometre uzaklıkta olduğu için zorlanıyor. Üstelik de tek arkadaşı ormanın derinliklerinde kaybolmuş oluyor, sonra ise kendi bölgesine geri gitmenin yolunu aramaktadır. Askerlerin kumandanı, Col olmaktadır. Richard Crowe, Jackal’ın ortaya çıkmamış cesedinin bulunması için gerekli emri vermektedir.

Harlan Doyle adında gizemli bir adamın komutuyla adalar bölgesinde baştan başa dolanırken Jack, Val’ı araştırır ve paralı askerlerle çarpışmaktadır. O sırada Japon uçak taşıyıcı gemisi fark ederek  ücretli askerlerin haberleşme uydularına darbe indirir ve ücretli asker cephane deposunu yok eder.

Trigen’lere (Kalıtsal bilgileri değiştirilmiş başparmaklılar) rastlaması ve Doyle’den alınan bilgiler doğrultusunda, Jack çok geçmeden bir buranın kalıtsal değişikliklerle ilgili deney yeri olduğunu keşfetmektedir. Oyunun devam ettikçe Trigenler, ücretli askerlerin adayı idare etmesini büyük bir şekilde zorlaştırmaktadır, güvenlik perimetrelerinin parçalanması, nöbetçi ve işçilerin öldürülmesi yüzünden bunun yanında da, trigen sadece insan olmayan primatlarla sınırlı olmamasına rağmen askerler oluşturmak için mutantlar insanlara dönüşmektedir

Jack en sonunda Val’a yetişerek, Val başka bir bölgede bir helikopter vasıtasıyla tutulması sağlanılıyor. Jack, helikopteri durdurmaya kalkışıp Val’ı kaçırmaya uğraşıyor. Sahile yüzdükten sonra, kıza ulaşınca kızın adının aslında Valerie Constantine olduğu ve gizli CIA ajanı olduğunu açıklar ve Krieger’in eylemlerini araştırdığını söyler. Val daha sonra Jack’la birlikte adayı daha iyi araştırmak amacıyla adayı ayrı ayrı araştırmayı  düşünmektedir. Yeni aramalar sonrasında, Jack Val’ın kaybolduğunu anlar ve onu kurtarması gerektiği için yeni bir maceraya atılır. Trigenlerin kaçmasıyla da arama gittikçe zorlaşmaktadır ve bazı Trigenler’ında güçlü silahları vardır. Karışıklıklara bir yenisini eklemek için, Trigenler adada ücretli askerlere karşı, yeni bir ayaklanma başlatır, Krieger adadaki durumu kontrol etmek için seçkin özel kuvvetleri devreye sokmaktadır. Jack, Val’a ulaşmak için iki tarafla da savaşmasının ardından, taraflar yine ayrılarak Jack, ücretli askerlerin kumandanı olan Richard Crowe’u öldürdükten kısa bir süre sonra onlar, yeniden birleşirler. Alınan bir bilgiye göre Crowe, Krieger’le birlikte adada taktik nükleer silahları olduğunu düşünür. Val ek olarak da Doyle CIA tarafından laboratuar teknisyeni kılığında Krieger’i araştırmak için gönderildiğini söyler.

Savunma Bakanlığı’nın güya durumu incelemesinin ardından, Jack ve Val Krieger’in son çare olarak izini gizlemek için kullandığı taktik nükleer silahları onun projelerini gözden geçirmek için çalar. Jack’e nükleer silahı kullanmak çok uğraştırıcı bir iş gibi gelir fakat Val onu bu düşünceden vazgeçirir. Jack, Val ile beraber içeri girer ve bombayı kurmak üzere işe koyulurlar. Özel güçleri geçtikleri zaman bombayı koyacakları yer çıkar ve bombayı yerleştirirler. Oradan kaçarlar ama ikisi de baygın düşer. Kriger onları ele geçirir ve Jack’i esrarengiz bir yere bırakır. Yanında 10 kurşunlu bir M409 adlı silahı da bırakır. Jack Trigen’leri ve özel güçleri geçerek laboratuvara ulaşmayı başarır. Burası Doyle’nin olduğu yer olmaktadır. (Doyle Jack’e ve Val’a öldürücü bir zehir verir ve Doyle onu kandırmayı başarır.) Jack Doyle’yi ve Kriger’ı aramaya başlar. Kriger’ı bulur ve yok etmeyi başarır. Doyle’nin yanına gelir ve Doyle ona şöyle der: “Anlamıyorsun! Bizi izliyorlar! Her adımımızı takip ediyorlar! Bunu değiştiremezsin, geleceği değiştiremezsin!” Jack de, “Belki de değiştiremem ama sen ise bu geleceğin bir parçası olmayacaksın!” der ve onu o sırada vurarak orada bırakır. Sonra da Val’u alıp oradan uzaklaşır.

Far Cry Oyunu Nasıl Oynanır?

Far Cry 6 Nasıl Oynanılır?

Oyun tür olarak oyuncuya büyük bir serbestlik sunmaktadır. Görevinizi doğrudan düşmanlarınızın arasına atlayıp ya da onları sessizce ortadan kaldırarak yapmak oyuncuya bırakılmış bir karardır. Oyunda kullanılan fizik motoru sayesinde aralarında bir zodiac bot’un, bir Hummer jipin ve bir planörün bulunduğu çeşitli araçları son derece gerçekçi bir şekilde sürebilir, düşmanlarınızın üzerine kayalar, variller, büyük konteynerler atabilirsiniz.

Oyunun hikâye bölümü bir mağarada başlamaktadır. Jack Carver, canavarlardan hızla kaçarken kendini bir mağaranın içerisinde bulmaktadır. Mağaradan çıkmak için devam ederken oyun hakkında birçok bilgi sunulmaktadır. Bir odaya girdiğinde bir cep telefonu şeklinde bir aletle bir adamla iletişime geçer ve adam Jack’a yardım edeceğini ve oradan nasıl çıkacağını anlatmaya başlar. Oyunun ilerleyen kısımlarında bu adam sayesinde sesli olarak kesin bilgiler alınabilmektedir. Oyunda birçok yaratık yer almaktadır. Özellikle Ağaç Ev adlı bölümden sonra Jack, yaratıklarla daha da iç içe devam edecektir. Oyun kısmen korku oyununa benzemektedir.  Oyun Crysis’teki gibi zaman döngüsü içermektedir. Oyun ilk olarak sabah başlar ve ileriki bölümlerde öğlen, akşam ve gece olarak devam eder. Oyunda birçok silah yer almaktadır. Tabancadan uzak menzilli füzeye kadar birçok silah ve birçok arazi aracı, hava aracı, su aracı vardır. Oyun cennet gibi adada geçmektedir. Ada içindeki uçan kuşlar, rüzgarlarla sallanan bitkiler, uzak görüş alanı (1 km), oldukça gerçek su efektleri gibi özellikler oyuna renk katmaktadır. Oyunda çoğu zaman Jack Carver tek başına bulunmaktadır. Sadece brifingler sayesinde yoluna devam edebilmektedir. Ada çok geniş olduğundan adada kaybolmamak imkansızdır ama adalardan fazlaca öteye gidildiğinde ise, helikopter gelir ve ne olursa olsun kahramanımızı öldürerek oyunu bitirmektedir (oyundaki adalar sınırsız olmamaktadır).Oyunda birçok keskin nişancı tüfeği, füzeatar gibi silahlarla da düşman birimleri kolayca temizlenmektedir. Oyunda gizlilik oyuncunun isteğine bağlıdır. İsterse gizli gizli düşmanları yok edebilir, isterse açıktan açığa öldürebilir. Görevlere gidiş yolları oyuncuya bırakılmıştır, ister denizden bir tekneyle isterse karadan bir arazi aracıyla yol alabilir. Görevlerde takviye araçlara dikkat etmek gerekmektedir.

Çoklu Oyuncu Modeli Nasıldır? Far Cry 6 Satın Alınır Mı?

Far cry 6 Çoklu Oyuncu Modeli Nedir?

Çok oyuncu modunda oynarken üç ayrı grup içinden bir karakter seçebilirsiniz. Bu seçim taşıyabileceğiniz silahlar ve yardımcı ekipmanları belirlemektedir. Grunt, kısaca söylemek gerekirse bildiğiniz askerdir. Eğer sürekli sıcak çatışmalara girecekseniz ve silah yelpazesinin daha geniş bir kısmından yararlanmak istiyorsanız kesinlikle seçilmesi gereken sınıf bu olmalıdır. Sniper ise tepeye tünemek ya da oyun  arkadaşlarınızı kollayıp takım stratejisinin bir parçası olmak istiyorsanız seçmeniz gereken sınıftır. Sniper rifle dışında ateşli silah olarak sadece tabanca ile başlanmaktadır. O yüzden sıcak çatışmalara en azından belli bir mesafeden fazla yakınlaşmamakta fayda bulunmaktadır. Support ise özellikle Assault modunda takımın kurtarıcısı olmaktadır. Support sınıfı oyuncular, baseleri tamir ve inşa etmek, takım arkadaşlarının sağlığını arttırmak gibi becerileri yanında düşman yapılarını imha edebilmek gibi özellikleri vardır.

Hem tek kişilik senaryoda hem de çok kişili oyun seçeneğinde birçok silah mevcuttur ve bu silahların hepsi gerçek silahlar olup hayal ürünü bir şey yoktur. Machate ile ormandaki otları doğrayabilir ya da rakiplerinizin  üstesinden gelebilirsiniz. Oyunda sahip olduğunuz tek yakın dövüş silahı Machatedir. Falcon 357 yarı otomatik tabancadır. Şarjörü 8 kurşun almaktadır. Düşmanın kafasına yapacağınız tek mermilik bir atışla rakibinizi öldürebilirsiniz.  Silah biraz fazla sekiyor olsa bile M4’ten çok daha fazla iyi olduğu söylenilebilir. MP5 SMG silahında artı olarak susturucusu bulunmaktadır. Normal atış modunda seri ateş ederken alternatifinde tek tek ateş açabilirsiniz. P90 SMG şarjörü en kısa zamanda değiştirilebilen ve en seri ateş eden silahlardan biri durumundadır. Ancak çelik yelek sahibi oyunculara karşı pek etkili değildir. Bu yüzden her zaman olduğu gibi gövdeye değil kafaya ateş edilmelidir. M4 Assault Weapon ise Shooter’ların vazgeçilmezlerinden olmuştur. Oyunda en çok kullanılan silahlardan birisidir. Yüksek hasarlı, seri atış yapabilen ve kontrol etmesi çok daha basit bir silahtır. AG36 ise Grenade Launcher sahibi makineli tüfektir. Genel olarak oldukça etkili olsa bile Friendly fire açık serverlarda çokça takım arkadaşlarınızı temizlemenize neden olabilmektedir. OICW Assault Weapon ise yine bir makineli tüfek durumundadır. Ancak çarpma anında patlayan kurşunları vardır. Bu alternatif atış modu için geçerlidir. Jackhammer Shotgun ise yarı otomatik Shotgun durumundadır. Özellikle küçük alanlarda ve kısa mesafelerde çok etkili olmaktadır. Etki alanı mesafe arttıkça genişlediğinden açık alanlarda pek kullanılması tavsiye edilmemektedir. Sniper Rifle, şarjörde kurşun olduğu sürece dürbün kapanmadığı için seri şekilde kullanımı çok kolaydır. Machinegun, ağır makineli tüfek türlerindendir. Oldukça seri ateş açabilmekte ve en yüksek hasarı vermektedir. Ancak nişan almak ve namluyu hedefin üstünde sabitlemek çok da kolay olmamaktadır. Ayrıca koşma hızı, aldığınız silaha bağlı olduğundan, oyuncuyu oldukça etkilemektedir. Bu silahların yanında belli başlı ekipmanlar taşınabilmektedir. El bombası, ses bombası ve sis bombası sık sık kullanılmaktadır. El bombaları silah sisteminden farklı olmaktadır. Aralarında geçiş yapmak için bir tuş daha atamanız gerekmektedir. Default, ayarlarda el bombası “g” tuşu ile atılmaktadır. Sadece şarjör değiştirme sırasında el bombası atılmamaktadır. Bombalardan sonra en çok kullanılan ekipman ise dürbün olmaktadır. Ayrıca el feneri, patlayıcılar ve sağlık paketleri de vardır. Taşınan ve araçların üzerindeki silahlar dışında üslerde sabit silahlar bulunabilmektedir. Sadece iki çeşit sabit silah vardır, bunlar Mortar ve Vulcan Minigun olmaktadır.

Son Serisi Olan Far Cry 5’in Farklılıkları Ne Olmuştu?

Far Cry 5’in Diğer Serilerden Farkı Ne Olmuştur? Çıkmış Son Serisi Olan Far Cry 5’in Özellikleri Nedir?

Oyun her yönüyle cesaret barındırmaktadır. Konsept diğer oyunlara göre çok farklıdır. Bu yeni serisi ile önceki Far Cry oyunlarındaki düşman gruplarından oldukça değişik bir yelpaze bulunmaktadır. İyi eğitimli, amaçları olan düşmanlara karşı değil fanatiklere karşı savaşılmaktadır. Oyunun en etkileyici yanlarından diğeri ise  oldukça güçlü grafiklerle çıkacak olmasıdır. Yapım, PS4 Pro’nun tüm nimetlerinden yararlanmıştır. HDR özelliği olan bir televizyonda oyun inanılmaz gözükmektedir. PC’de ise sağlam optimizasyon sayesinde önceki neslin ekran kartlarında bile Ultra ayarlarda çok sağlam ve yüksek fps oranları olmaktadır.

Oyunu almak isteyenler hem dijital hem de kutulu olarak satın alabilmektedir. Ayrıca  korsan oynanma ihtimaline karşı oyun çok güzel düşünülmüştür  ve bunun olma ihtimali azaltılmıştır. Far Cry indir ve oyna tarzında bir rahatlık sunmamaktadır. Ubisoft oyunu oldukça iyi korumaktadır. Yani, korsana karşı önlemler alınmış ve gerekenler yapılmış durumdadır. Oyunun güzel bir hikaye anlatımı bulunmaktadır. Grafikler gerçekten de çok ileri seviyedir. Araç sayısı ve çeşidi çoğaltılmıştır.

Far Cry 6 Ne Zaman Çıkacak Farklılıkları Ne Olacak? Far Cry 6 Satın Alınır Mı?

Far Cry 6′ da Bizi Neler Bekliyor?

Far Cry 6’nın olayı  hem görsel, hem de kültür olarak Küba’dan esinlenerek tasarlanan ve bir Karayip adası olan Yara’da geçmektedir. Ülkenin başında yer alan Anton Castillo’nun vaadi Yara’yı eski refahına getirmektir ancak bir yandan da oğlu Diego’yu bir sonraki başkan olması için yetiştirmeye çalışmaktadır. Bir diktatör olarak tabii ki acımasız ve sıra dışı fikirler uygulayan Anton, ülkenin tüm varlığını oğluna miras kalacak şekilde davranırken, kendisine muhalif ve özgürlükçü tüm düşünceleri bastırmaya uğraşmaktadır. Hatta direnenleri bir daha dönmeyecek üzere çalışma kamplarına göndermektedir. İşin acı tarafı ise direniş her geçen gün etkisini yitirmeye başlar. Tam bu noktada devreye Dani Rojas olarak oyuncu girer ve devrime yön vererek halkı özgürlüğe kavuşturmaya çalışır. En Karayip temalı bir ülkede geçen bu hikayede Anton Castillo başa geçmeden önce  Yara dünyanın dört bir yanından turistlerin akın ettiği bir yer olmaktaydı ve yemyeşil ormanları, enfes plajları ve görkemli başkenti ile gerçek bir turizm cennetlerinden biridir. Buna paralel olarak halk da refah içerisindedir. Ne yazık ki yıllarca süren ekonomik yaptırımlar sonrası Yara olduğu yerde sayarak duraklamaya başlar ve ülkeyi kurtarma umuduyla başa geçen Anton’un faşist diktatörlüğünde ülke daha da kötü duruma döner. Buna bir son vermek için yola çıkılacak olan bu macerada geniş bir silah yelpazesinden yararlanılarak yandaş gruplar toplarken adanın dört bir yanını ziyaret edip görebilirsiniz. Ubisoft’un belirttiğine göre, Far Cry 6 bugüne kadarki en büyük oyun alanını kapsayacaktır.  Far Cry 6,  18 Şubat 2021 yılında çıkış yapacaktır. Oyun PC’nin yanı sıra hem mevcut nesil (PS4 ve Xbox One), hem de gelecek nesil (PS5 ve Xbox Series X) konsollar için geliştirilmiştir. Far Cry 6’yı dijital olarak satın almak isteyenler konsolların kendi dijital mağazalarını, PC için ise Ubisoft’un dijital mağazası Uplay’in yanı sıra Epic Games Store’u tercih edebilmektedirler. Oyunun Standart, Gold ve Ultimate olmak üzere üç farklı sürümü bulunmaktadır. Gold Edition’da ana oyunun yanı sıra Season Pass yer alırken, Ultimate Edition’da Season Pass ile beraber kozmetik eşyalar içeren özel bir paket yer almaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.