Fast Food Savaşları: Burger King’in McDonald’sa Karşı Açtığı 3 Kampanya!

Son güncelleme:

Rakipleri hedef alan agresif pazarlama kampanyaları söz konusu olduğunda, akla gelen ilk markalardan biri hiç şüphesiz Burger King!  Geçtiğimiz yıllarda özellikle en büyük rakibi olan McDonald’s‘ı tiye alan kampanyalar yapan fast food restoran zinciri,  bu reklam kampanyalarından bazıları bir hayli başarılı oldu.

McWhopper

Burger King, 2015 yılında The New York Times gazetesinde yayımladığı bir reklamda en büyük rakibi olan McDonald’s’a açık bir mektup yazdı ve Uluslararası Barış Günü’nde (21 Eylül) bir araya gelerek “McWhopper” isimli bir hamburger meydana getirmeyi teklif etti. Bu hamburgerin satışından elde edilen tüm gelir ise barışı destekleyen ve kar amacı gütmeyen bir kuruluşa bağışlanacaktı. McDonald’s, rakibinin bu güzel teklifini kibarca reddetti. Ancak buna rağmen bu teklif, küresel anlamda fazlasıyla dikkat çekti ve diğer, daha küçük fast food restoran zincirlerinin olaya dahil olmalarına ve Burger King ile iş ortaklığı yapmalarına vesile oldu.

Y&R Yeni Zelanda reklam ajansının hayata geçirdiği ve yaklaşık olarak 9 milyar medya gösterimi elde eden bu kampanya, Cannes Lion 2016’da, iki farklı kategoride “Grand Prix” ödülünü kazandı. Bununla birlikte bu dikkat çekici kampanya, genel olarak sektörde tanıtımın ötesinde bir iş başarısı ölçütü olarak görülen “Grand Effie” ödülünü kazanmayı da başardı.

“Asla Bir Palyaçoya Güvenme”

ABD’li ünlü yazar Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanan korku türündeki “It” filmi dünya genelinde Eylül 2017’de vizyona girdi. Çok ses getiren bu filmdeki kötü karakter, bir palyaçoydu. Bildiğiniz gibi McDonald’s’ın maskotu da “Ronald McDonald” isimli bir palyaço. Durum böyle olunca da fast food restoran zinciri Burger King, It filmi üzerinden rakibine sataşma fırsatını kaçırmadı.

Filmin 27 Eylül 2017 tarihinde Almanya’daki bir sinema salonunda gerçekleştirilen ön gösteriminde, filmin sonundaki jenerikten hemen önce sinema perdesinde “ALINACAK DERS: ASLA BİR PALYAÇOYA GÜVENME” şeklinde bir yazı belirdi ve hemen ardından da Burger King logosu gözüktü. Böylesine stresli ve gerilim dolu bir filmin sonunda böyle bir şey görmeyi beklemeyen izleyiciler, bu esprili mesajı görünce kahkahaya boğuldular.

Bununla birlikte bu yaratıcı reklam kampanyası için hazırlanan bir videoda, bunun Burger King’in şimdiye kadarki en uzun reklamı olduğuna vurgu yapıldı ve “sanki bütün bir film, Burger King’in, palyaçoların kötü olduğunu anlatmak için hazırladığı bir reklammış” gibi bir izlenim verildi.

McMansions

Bildiğiniz gibi “alevde ızgara”, Burger King’in odak noktalarından biri ve fast food restoran zinciri, hamburgerlerinin lezzetini sağlayan en önemli unsurlardan biri olarak bunu gösteriyor. İşte marka, buradan hareketle ızgara düşkünlüğünü en büyük rakibi McDonald’s’a karşı bir silah olarak kullandı.

Geçtiğimiz yıl David Miami reklam ajansı tarafından hazırlanan bir basılı reklam kampanyası kapsamında, üç farklı malikanenin verandalarının fotoğrafları paylaşıldı. Bu üç fotoğrafın ortak noktası, hepsinde bir ızgaranın yer almasıydı. Ayrıca ızgaraların üstünde “Alevde ızgaraya dayanmak zordur.” ifadesi yer alıyordu. Bu görüntülerin asıl vurucu noktası ise her fotoğrafın sol alt kısmında saklıydı. Zira o kısımda bu mülklerin eskiden kime ait olduğu yazıyordu ve bu üç mülkün eski sahipleri, McDonald’s yöneticileriydi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.