Fifa 22 Satın Almaya Değer Mi? Fifa 2022 Çıkış Tarihi

Son güncelleme:

FİFA 22 Yenilikleri Ne Olacak? Çıkış Tarihi Belli Oldu Mu?

Fifa 22 Satın Alınır Mı ?

Futbol severlerin çok severek oynadığı FİFA oyununun yeni serisi olan FİFA 22 büyük bir merakla beklenilmektedir. FİFA 21 oyun severler tarafından büyük bir beğeni ile oynanmıştı. Peki ya FİFA 22 oyunu için ne gibi yeni özellikler olacak? FİFA 22 ne zaman çıkacak? Fifa 22 Satın alınır mı?

FİFA Oyunu Nasıl Bir Oyun?  Özellikleri Nedir? Şu ana Kadar Çıkmış Serileri Nasıldı?

FİFA 22 Özellikleri Ne Olacak?

FIFA ya da diğer ülkelerde bilinen ismiyle FIFA futbol oyunu, Electronic Arts’ın bir kolu olan EA Sports tarafından 1993’ten bu yana yıllık olarak çıkarılmakta olan futbol oyunlarından birisidir. 1980’lere damgasını vuran Sensible Soccer, Kick Off, Matchday Soccer’ın geliştirilmiş oyunu olarak EA tarafından çıkarılan seri, daha sonra futbol oyunları içerisinde bir numara olmuş ve Madden NFL’den sonra en çok satan spor oyunu olmayı başarmıştır. 1993 yılından bu yana birçok lig, kupa, millî takım, futbol kulübü ve futbolcuyu lisansı altına alan FIFA, FIFA Dünya Kupası, Avrupa Futbol Şampiyonası ve UEFA Şampiyonlar Ligi gibi önemli turnuvaları da oyunun içerisine ekleyerek yer almasını sağlamıştır. FİFA’dan lisans alan EA serinin ilk oyununu 1993 sonunda FIFA International Soccer 1994 adıyla çıkarmıştır. Piyasaya sürüldüğü zaman büyük bir hayran kitlesine ulaşan oyunda o zaman sadece kuş bakışı ve kenar bakış açılarıyla oyun oynanmaktaydı.

FIFA 95 kulüp takımlarıyla oynanabilirlik sağlayan bir oyun olmayı başardı. FIFA 96’da ilk defa FIFPro lisansıyla gerçek oyuncu isimleri kullandı ve PlayStation, PC, 32X, Sega Saturn konsollarında “Virtual Stadium” motoruyla, 3D oyuncular ve 2D stadyum, satışa sundu. FIFA 97 ve FIFA 98: Road to World Cup da aynı maç motoru üzerinde düzenlenerek satışa sunuldu ve bu oyunlarda mouse mod’u da dahil oldu. Bu da FIFA serisinin ayrı bir avantajı durumunda oldu. Daha gelişmiş grafikleri ve Dünya Kupası elemelerini (Tüm millî takımlar dahil) içermekteydi. Aylar sonra World Cup 98 adıyla EA’nın ilk lisanslı turnuva oyunu satışa sunulmuştur. FIFA oyunları genel olarak çokça eleştiri almış bir oyun olmuştur. Serinin her oyununu küçük değişikliklerle ve güncellemelere piyasa çıkarması ve alternatif olarak Konami’nin Winning Eleveni çıkarması oyunun popülaritesini düşürmüş oldu. PES’in de çıkmasıyla futbol severlerin bu oyuna ilgisi ile birlikte FİFA oyununun pazar payının azalmasına hatta PES tarafından geçilmesine neden olmuştur.

Fifa 22 Çıkış Tarihi

FİFA 19 da geliştirilmiş olan yeni özellikler ise zamanlamalı bitiricilik, ceza sahası dışından yapılan vuruşlara, hassas kafa vuruşlarına ve usta işi temaslara kale önünde yeni bir kontrol özelliği eklenmektedir. 50/50 Mücadeleler sayesinde sahanın her noktasında boşta kalan top mücadelelerinin sonucunu kullanıcı reaksiyonları ve oyuncu nitelikleri belirlemektedir. İleri düzeyde geliştirilmiş takım arkadaşı zekası ve mekansal farkındalık ile artık topu kontrol etmek için girilen tüm mücadeleler daha da önemli duruma gelmiştir. FIFA 19’da Ultimate Team’e girdiğinizde, ilk 11’inizi doldurmaya yetecek kadar oyuncu ögesi içeren bir başlangıç paketiyle FUT serüvenine başlamış olacaksınız. Ardından yalnızca sınırlı sayıda maçta kullanabileceğiniz bir kiralık oyuncu ögesi seçebilirsiniz. Kadronuzu özelleştirmeye yardımcı olmak adına gerçek hayattaki iç saha ve deplasman formalarıyla kulüp armaları seçerek oyunun oynanmasını daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Tek oyunculu turnuvalar, tam sezonlar ve dünyadaki oyuncuların kurduğu ve yapay zekanın kontrol ettiği FUT kadrolarına karşı mücadeleyi keyifli hale getirmenizi sağlayan Squad Battles modları vardır. FUT kadronuzla online oynamaya hazır olduğunuzda yeni Division Rivals’da beceri seviyenizi belirleyebilirsiniz ve haftalık ödüller için mücadele edebilirsiniz. EA SPORTS FİFA’ya oyuncu kişiliğini ve hareket keskinliğini getirerek çığır açan animasyon sistemi, sahanın her noktasına yayılmış bir biçimde yeniden oyun severlerin karşısına çıkmaktadır. Eğer yıldız isimler ile dolu bir takımla oyuna başlamadıysanız bile Ultimate Team’de takımınızı geliştirebilecek pek çok farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan bazıları daha hızlı ve kolay olurken  bazıları da daha zordur ve daha iyi ödüller vermektedir. Çeşitli oyun içi görevleri tamamlamak ve maç yapmak, bu ödülleri kazanmak için uygulanabilecek en iyi yöntemlerden birisidir. Ödüller; FUT Jetonları, oyuncu ve malzeme ögeleri içeren dijital paketler veya bunların ikisi birden olabilmektedir. Yeterince jeton kazandıktan sonra ise mağazadan daha fazla paket alabilir veya FUT Transfer Pazarı’ndaki oyunculara teklif verebilir duruma gelebilirsiniz. Temel özellikleri iyice öğrendikten sonra FIFA Ultimate Team dünyasında derin ve renkli bir yolculuğa açılabilirsiniz. Yepyeni FUT İkonlarla Ronaldo Nazario ve Ronaldinho gibi efsane oyuncuları, ikonik kariyerlerinin önemli anlarını yansıtan özel ögelerle kadronuza kazandırabilirsiniz.

Fifa 22 Sistem Gereksinimleri

FİFA 20’nin genel olarak özelliklerinden bahsedecek olursak döneminin oyun motoru konusunda en büyük yenilikleri sunan EA Sports’un yeni futbol oyunu FIFA 20 resmi olarak Electronic Arts, FIFA 20’nin PC, PS4 ve Xbox One için çıkış tarihini 27 Eylül 2019 olarak belirlenmişti ve o tarihte satışa çıkmıştır. Şampiyonlar ve Ultimate paketlerini ön sipariş ile satın alan oyuncular oyunu 3 gün önce yani 24 Eylül’den itibaren oynayabilmiştir. Peki FİFA 20’nin farklılıkları neydi?

 Espor sahnesinde önemli bir yeri olan FIFA, o dönemde çıkarmış olduğu bu serisi ile heyecan uyandırmayı başarmıştı. Electronic Arts’ın FIFA 20’ye adapte edeceğini açıkladığı yeniliklerden bahsetmek gerekirse, özellikle oyunun savunma tarafında büyük değişikliklerin kullanıcıları beklediği söylenmişti ve öyle de oldu. Buna göre FIFA 20’de yapay zeka yardımıyla yapılan savunma biraz değiştirildi. Hatta manuel savunma yapan oyuncular, kendi savunmalarıyla daha avantajlı konuma geldiler. Bununla birlikte oyuncular, rakip kaleciyle baş başa kaldıkları zaman takımı onu çok daha iyi bir şekilde destekleyebilecek duruma gelmiştir. Bunlar dışında en büyük geri bildirimi ‘manuel kaleci kontrolü’ başlığı altında aldıklarını ifade eden yetkililer, manuel kaleci kontrolünde de bir takım yenilikler yaparak oyunu daha ileri bir noktaya taşımayı başarmışlardır. FIFA 20’deki yeni gerçekçi oyun akışı, kullanıcı kontrollü belirleyici anlar ve gelişmiş top fiziği sistemi ile oynanılan her maçtaki kilit anların oyuncunun merkezinde olması hedeflenmiştir. Belirleyici anlar, maçın sonucunu etkileyecek anlar üzerinde daha fazla kontrole sahip olunmasını sağlamıştır. Hücum bölgesindeki soğukkanlı bitiricilik, savunma hattındaki kontrollü müdahale, yeni slalom dribling ve duran top yenilemesi ile maçların önemli anlarındaki etki alanı arttırılmıştı. Yeni slalom dribling mekaniği, her zamankinden daha çevik hareket etme kabiliyeti vererek rakiplerinizi hızınızla veya becerinizle ekarte etmenizi sağlayarak hücum opsiyonlarına yeni bir boyut katmayı da başardı. Aktif temas sistemi ile birlikte kullanıcı kontrollü savunma, çeşitli yeni müdahale animasyonlarıyla daha avantajlı ve yüksek getirili olmuştur. Müdahale ne kadar temiz olursa, topu kontrol etme şansı o kadar yüksek olmuştu. Yenilenen sistem, her zamankinden daha ödüllendirici olan beceri odaklı bitiricilik yeteneğiyle direkt serbest vuruşlarda ve penaltılarda size daha çok fırsat verir duruma gelmiştir. Büyük ölçüde yenilenen temel şut unsurları size daha istikrarlı ve net bir bitiricilik sunarken bu sayede, özgün bitiricilik tekniklerini daha çok ödüllendiren ve voleli ortalar gibi zor pozisyonlarda risk/kazanç unsurunu dikkate alan, gerçek hayata paralel bir şut deneyimi ortaya çıkmıştır. Yeni top fiziği sistemi, oyun mekaniğinin gerçekçiliğini bir üst seviyeye çıkararak yeni şut açıları, daha gerçekçi müdahale etkileşimleri ve fizik odaklı davranışlar yaratmıştır.

Fifa 2022 Ne Zaman Çıkacak

Yenilenen hareket sistemi, topun daha gerçekçi dönmesini ve sekmesini sağlayarak gerçek hayata her zamankinden daha yakın bir futbol deneyimi oluşturmayı başarmıştır. Yeni top hareketi sistemiyle birlikte, topun altına girilen teknik şutlardan ölü yaprak vuruşlarına, yön değiştirerek giden duran toplara ve gelişine yüksek şutlara kadar çok sayıda gerçekçi şut açısı oluşmuştur. Portekizcede “geri dönüş” anlamına gelen Volta, özgün bir az oyunculu futbol deneyimiyle oyunu sokaklara yansıtmıştır. Volta Futbol, dünyanın dört bir yanındaki futbol sahalarıyla sizi stadyumun gürültüsünden sokağın ritmine götürerek kendi oyuncunuzu oluşturmanızı, ekipmanınızı seçmenizi ve kişisel tarzınızı yansıtmanızı sağlamaktadır. Sokak futbolu modunun içerisinde kendine ait oynama seçenekleri de yer almıştır. Bunlardan bazıları, 3v3 (Kalecisiz), 4v4, 4v4 (Kalecisiz), 5v5 ve Profesyonel Futbol şeklinde paylaşılmış ve oyunun içerisinde yer almıştır. FIFA 20 bilindiği üzere Standart, Şampiyonlar ve Ultimate olmak üzere toplam 3 paket ile satışa sunuldu. Fiyatlar konusuna değinecek olursak, şunu söyleyebilirim ki, oyun ne kadar çok gelişse de fiyatları da yeterince artmış durumdadır.

Peki Son Serisi Olan Fifa 21’in Özellikleri Nedir? Fifa 2021 Nasıl Oynanır?

FİFA 21 Özellikleri Nedir? FİFA 21 Satın Alınır Mı?

Electronic Arts, yıllardır futbol severlere FIFA oyunlarını sunmaya devam etmektedir. Her yıl çıkarttığı yeni FIFA oyunuyla beğenileri üzerine toplarken, en büyük rakibi PES’ten de bir adım önde olmayı başarmıştır. Belki de FIFA oyunlarının bu kadar oynanılmasının ana sebebi ortada futbol oyunları için doğru düzgün rakip bulunmaması da olabilmektedir. Piyasada farklı oyun markaları bulunmadığı için de oyuncular FIFA ve PES gibi futbol oyunlarına yönelerek onları oynamaktadır. Durum böyle olunca da yoğun ilgi gören FIFA 21’de oyuncular daha iyi oynamak için farklı oyun taktikleri arayışına girmişlerdir. . Fifa 21 5 ekim 2020 yılında piyasaya çıktı. FIFA 21’de daha iyi oynamak istiyor ve acemiliğinizi yenmek istiyorsanız yapmanız gereken başlıca şeyler vardır. Taktiksel oyun planından koşma düğmesinin nasıl kullanılacağına kadar temel ve zorlayıcı hareketleri çözmeniz önemli olmaktadır. Eğer bu hareketler üzerinde yoğun bir çalışma gerçekleştirirseniz acemi bir oyuncudan adeta bir profesyonele dönüşmeniz çok da zor olmayacaktır. FIFA 21 için elbette bazı oyun içi taktikler bulunmaktadır ancak hiçbir yerde olmayacağı gibi FIFA 21’de de sıkça çalışmadan ve yeteneklerinizi geliştirmeden tam anlamıyla başarılı olmanız beklenilemez. Oyunda antrenman yapmayı asla boşlamamalı ve yeteneklerinizin üstüne sürekli bir şeyler katarak ilerlemekten vazgeçmemelisiniz. FIFA’nın bütün oyunlarında olduğu gibi FIFA 21’de de pas oyunun en kilit hareketlerinden birisi olmaktadır. Takım halinde paslaşarak atağa çıkmanız hem karşı takımın aklını karıştıracak hem de daha kontrollü bir atak yapmanıza yardımcı olacaktır. FIFA 21 oyuncuların bireysel yeteneklerinden ziyade takım oyununu ön plana alınmasını daha çok önemsemektedir. Gerçek hayatta olduğu gibi takım oyununun ön planda olduğu oyunda, rakibinize çalım atmaya çalışırsanız yüksek ihtimalle rakip tarafından durdurulabilirsiniz. Bundan dolayı sürekli paslaşarak takım oyunu yapmaya özen gösterirseniz daha iyi olacaktır. Oyun planı bütün futbol oyunlarında en önemli detaylardan birisi olmaktadır. Oyuncularınızın gücünü ve mevkisini doğru kullanarak oluşturacağınız oyun planı hem sizin daha iyi oynamanızı sağlar hem de maçları kazanmanızda çok önemli ölçüde yardımcı olur. FIFA 21’de her hafta oyuncuların performansları yenilenerek değişiklik göstermektedir. Örneğin: 85 reytinge sahip bir oyuncunun performansı artış halindeyse 90 reytinge sahip bir oyuncudan daha fazla verim gösterebilir ve böylece siz de maçları daha kolay şekilde kazanır duruma gelebilirsiniz. Sprint yani koşma tuşu oyunun en önemli özelliklerinden bir tanesi olmasına rağmen oyuncular tarafından dikkatsiz bir şekilde kullanılmaktadır. Bütün acemi oyuncuların yaptığı hataların başında gelen koşu tuşuna sürekli basma alışkanlığı hem oyuncuyu gereksiz şekilde yorar hem de bazı durumlarda topu ayağınızdan fazla çıkaracağınız için topu kaybetmenize neden olur. Daha da kötüsü kaleci ile karşı karşıya durumlarda koşu tuşunu iyi bir şekilde kullanmazsanız gol atma ihtimaliniz oldukça azalmaktadır. Bu nedenle koşu tuşunu gerektiği yerlerde kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Fifa 21 ile oyun severlerin beğenisi kazanılmışken şimdi oyun severler büyük bir merakla Fifa 22’yi beklemeye başlamış durumdadır. Peki Fifa 22’nin ne zaman çıkacağı belli mi?

FİFA 22 Ne Zaman Çıkacak? Fifa 22 Satın Alınır Mı?

FİFA 22 Ne Zaman Çıkacak?

Özellikle de futbola merakı olanların oyunu olan FİFA, büyük bir beklenti ile yeni serisi olacak olan FİFA 22 ile şimdiden oyun severleri heyecanlandırmış durumdadır. Şu an için resmi olarak ne zaman çıkacağı ile ilgili resmi bir açıklama bulunmamaktadır. Son serisi olan FİFA 21 belirttiğim gibi 5 Ekim 2020 yılında piyasaya çıkmıştı. Henüz çok zaman geçmemiş olmasına rağmen şimdiden gözler yine de FİFA 22’ye çevrilmiş durumdadır. Şuanda Fifa 22’nin ne zaman çıkacağı bilinmemekle birlikte büyük bir merakla beklenilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.