Finansal Analistler ve Finansal Danışmanlar: Genel Bir Bakış

İlk bakışta, finansal analistler ve finansal danışmanlar çok benzer işleri yaparlar. Her ikisi de finansal, ekonomik ve yatırım konularında uzman olarak hareket eder ve her ikisi de diğer profesyonellerin daha bilinçli para kararları vermesine yardımcı olur. Yine de biraz daha derine inerseniz, analistlerin ve danışmanların farklı şeylere odaklandıklarını ve çok farklı çalışma programlarından keyif aldıklarını göreceksiniz.

Finansal analistler ve finansal danışmanlar çok benzer işleri yaparlar.

TEMEL ÇIKARIMLAR

 • Finansal analistler diğer şirketin finansal tablolarını, piyasa eğilimlerini, vergi beyannamelerini ve yatırımlarını araştırır.
 • Mali danışmanlar, danışmanlık sağlamak ve tek bir şirketin mali durumunu iyileştirmek için çalışan dış yüklenicilerdir.
 • Finansal danışmanların potansiyel olarak daha yüksek gelirleri varken, finansal analistler daha yüksek derecede iş / yaşam dengesine sahip olabilir.
Finansal analistler diğer şirketin finansal tablolarını, piyasa eğilimlerini, vergi beyannamelerini ve yatırımlarını araştırır.

Finansal Analist

Bir finansal analist genellikle bir yatırım bankası veya varlık yöneticisi için çalışır. Bir şirketin finansal sağlığını değerlendirmek için finansal ve finansal olmayan bilgileri, mikro ve makroekonomik verileri ve diğer değişkenleri inceler. Bu analizi sıklıkla analiz ettikleri şirket hakkında bir hisse senedi almak veya satmak gibi bir tavsiyede bulunmak için kullanırlar.

Analistler, ekip odaklı bir ortamda rahat çalışmalıdır. Çoğu, genç bir seviyede başlar ve iş deneyimi kazanırken kıdemli bir ekip üyesine yardımcı olur.

Mali danışmanlar, danışmanlık sağlamak ve tek bir şirketin mali durumunu iyileştirmek için çalışan dış yüklenicilerdir.

Mali Danışman

Finansal analistler harici şirketleri değerlendirmeye odaklanırken, finansal danışmanlar şirketlere dâhili olarak odaklanmış finansal tavsiyeler sağlar. Bir finansal danışman, bir işletmenin hissedar değerini artırmasına ve sermaye verimliliğini artırmasına yardımcı olur. Görevi, bir birleşme ve devralmalar paketini bir araya getirmeye yardımcı olmak veya şirket yöneticileri için bir ücret stratejisi tasarlamak olabilir. Birçok danışman, bir işletmenin kurumsal finans bölümünde çalışır. Diğerleri bağımsız olarak veya üçüncü taraf danışmanlık firmaları içinde çalışabilir.

Finansal danışmanların potansiyel olarak daha yüksek gelirleri varken, finansal analistler daha yüksek derecede iş / yaşam dengesine sahip olabilir.

Ne Tür Eğitim ve Beceriler Gereklidir?

Pek çok analist ve danışman lisans okulunda ekonomi veya finans okuyor ve birçoğu eğitim almaya devam ediyor. Birçoğu kariyerlerine bankacılık veya finansal danışmanlık firmalarıyla çalışarak başlıyor.

Danışmanlar çeşitli kariyer yollarından gelirler, ancak iki geniş türde danışman geçmişi vardır. Bir müteahhit, profesyonel hayatının ilk dönemlerinde genellikle bağımsız olarak ve kısa vadeli projeler üzerinde çalışır. Diğer danışmanlar bir danışmanlık firmasına katıldı; bu tür daha eski olma eğilimindedir ve önceki profesyonel bağlantılardan oluşan bir ağa dayanabilir.

Her kariyer yolu, saygın bir finansal sertifikaya güzel bir şekilde katkıda bulunur. Bir danışman, en az bir lisans derecesi ile birlikte üç yıllık tam zamanlı iş deneyimine sahip olduktan sonra, uzmanlığı için kurslara giderek kariyerini iyileştirebilir.

Finansal analistler harici şirketleri değerlendirmeye odaklanırken, finansal danışmanlar şirketlere dâhili olarak odaklanmış finansal tavsiyeler sağlar.

Ne Tür İşler Mevcut?

Analistler genellikle alım tarafı veya satış tarafı pozisyonlarına ayrılır veya büyük bankalar için çalışırlar. Bir alıcı tarafı analisti, şirketi için, genellikle bir şirket içi fon için yatırımları araştırır. Satış tarafı analisti araştırma sağlar ve tavsiyelerde bulunur (genellikle alıcı taraf şirketlere) veya belirli yatırımların teşvik edilmesine yardımcı olmak için çalışır.

Bir finansal danışman, bir işletmenin hissedar değerini artırmasına ve sermaye verimliliğini artırmasına yardımcı olur.

Yatırım bankacılığı analisti tamamen farklı bir iştir. Bu analistler, risk sermayesi anlaşmaları, hisse senedi değerlemeleri veya diğer kurumsal kararlar için kıdemli ortakları desteklemek için modeller ve tahmine dayalı tahminler kullanır.

Bağımsız danışmanlar değişken gelire sahip olma eğilimindedir. Ancak, en kazançlı bağımsız danışmanlar, normalde kariyerlerinin sonlarında kendi alanlarındaki diğer işletmelere tavsiyelerde bulunmaya karar veren eski yüksek rütbeli finans uzmanlarıdır.

Analistler genellikle alım tarafı veya satış tarafı pozisyonlarına ayrılır veya büyük bankalar için çalışırlar.

Küçük bir not: ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS) periyodik olarak Mesleki Görünüm El Kitabı adlı bir işler raporu yayınlamaktadır. Bu raporda, BLS, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki herhangi bir sayıda ortak iş için ortalama maaşı, gerekli deneyimi ve öngörülen gelecekteki talebi ana hatlarıyla açıklamaktadır.  BLS el kitabına göre, ABD’de 2018’de 329.500 finansal analist vardı ve endüstrinin 2028’e kadar 20.300 daha eklemesi bekleniyordu. Bu, öngörülen %6’lık bir büyüme oranıdır. Bu BLS raporu itibariyle, ortalama maaş yılda 85,660 ABD dolarıdır.

Bağımsız danışmanlar değişken gelire sahip olma eğilimindedir.

İş / Yaşam Dengesinin Karşılaştırılması

En üst düzeyler dışında, finansal analistler hafta sonları ve normal tatil paketlerinde izinli olmak üzere haftada 40 ila 50 saatlik standart çalışma eğilimindedir. İşteki saatler çok yoğun ve hatta yoğun olma eğilimindedir, ancak hafta boyunca aile, arkadaşlar ve eğlence için hala yeterli zaman vardır.

Bu, finansal danışmanlarda, özellikle büyük şirketlerde iştirakçi olarak çalışanlarda nadiren görülen bir durumdur. Pek çok genç düzeydeki danışman, haftada 65 saat veya daha uzun süre çalıştığını bildiriyor, bu da 11+ saat gün ve altı günlük çalışma haftası anlamına geliyor. Danışmanlar ayrıca çok seyahat etme ve evden uzakta uzun zaman geçirme eğilimindedir.

Bir alıcı tarafı analisti, şirketi için, genellikle bir şirket içi fon için yatırımları araştırır.

Genel olarak, finans endüstrisi uzun çalışma saatleri ve titiz iş talepleriyle tanınmaktadır. Büyük finans kuruluşlarının iş yüklerini azaltmaya ve çalışanları arasındaki tükenmişliği azaltmaya çalıştığına dair bazı kanıtlar var, ancak gelecek vadeden finans uzmanlarının çoğu iş istasyonlarında ekstra saatler için hazırlıklı olmalıdır.

Pek çok analist ve danışman lisans okulunda ekonomi veya finans okuyor.

Kariyer Arasında Seçim Yapmak

Bir finans analisti olarak bir kariyer ile bir finansal danışman olarak bir kariyer arasında kalmış, hevesli bir finans profesyoneli, bu kariyerlerin en farklı olduğu iki alana odaklanmalıdır.

İş / yaşam dengesi ve tazminat:  Genel olarak, mali danışmanlar daha büyük bir kazanç potansiyeline sahiptir, ancak aynı zamanda daha uzun saatler çalışma ve iş seyahatlerine daha fazla zaman ayırma eğilimindedirler. Finansal analistler daha istikrarlı işlere ve daha az stresli kariyerlere sahip olma eğilimindedir.

Her işin gerçekleştirdiği yatırım analizi türü:  Makro düzeyde araştırma yapmak isteyen büyük resim düşünürleri, analist olarak çalışmayı daha uygun bulmaktadır. Öte yandan, şirket temellerini ve sermaye yönetimini sevenler muhtemelen danışmanlık rollerinde kendilerini daha çok evinde hissediyorlar.

Genel olarak, finans endüstrisi uzun çalışma saatleri ve titiz iş talepleriyle tanınmaktadır.

Bir Finansal Danışmana İhtiyacım Var Mı?

Bir mali danışmana ihtiyacınız olup olmadığı, koşullarınıza bağlıdır. Oldukça basit bir yatırım portföyünüz varsa, kendiniz yapmakta kendinizi rahat hissetmiyorsanız, bu yatırımları yönetmek için düşük maliyetli bir yol olarak bir robo-danışman kullanabilirsiniz.

Yatırımlarınız biraz karmaşıksa veya yatırım yönetimi dışındaki konularda yardıma ihtiyacınız varsa – emlak planlama, vergi yardımı veya borcun ödenmesi gibi – bir finansal danışmanla çalışmaya veya çevrimiçi finansal planlama hizmetlerine bakmaya değer olabilir.

Hayatınızda büyük değişiklikler veya olaylar yaşadığınızda bir finans danışmanından tavsiye almak iyi bir fikir olabilir. Evlenmenin, çocuk sahibi olmanın veya işinizi değiştirmenin mali durumunuz üzerinde ciddi etkileri olabilir. Bir uzmanla konuşmak, bu değişikliklerde gezinmenize ve genel finansal planınızda ayarlamalar yapmanıza yardımcı olabilir.

Genel olarak, mali danışmanlar daha büyük bir kazanç potansiyeline sahiptir.

Finansal Danışman Türleri Nelerdir?

Aşağıda, her bir finansal danışman türüne ve ne yaptıklarına genel bir bakış:

Robo-Danışmanlar

Emeklilik veya başka bir hedef için yatırım yapmak istiyorsanız, bir robo-danışman harika bir çözüm olabilir. Neredeyse her zaman en düşük maliyetli seçenektir ve bilgisayar algoritmaları sizin için bir yatırım portföyü oluşturacak ve yönetecektir. Aşağıdaki durumlarda muhtemelen bir robo-danışman için iyi bir adaysınız:

 • Emeklilik için para biriktirmeniz gerekiyor ama nereden başlayacağınızdan emin değilseniz.
 • Borsa getirilerinden yararlanmak istiyorsunuz, ancak nasıl yatırım yapacağınızı öğrenmek için fazla zamanınız yoksa.
 • Gelecekteki bir veya daha fazla finansal hedef için yatırım yapmak istediğiniz toplu bir meblağınız varsa.
 • Henüz yatıracak çok paranız yoksa – robo-danışmanların genellikle minimum hesap minimumları vardır veya hiç yoktur.
Hayatınızda büyük değişiklikler veya olaylar yaşadığınızda bir finans danışmanından tavsiye almak iyi bir fikir olabilir.

İşte bir robo-danışmandan beklenecekler:

 • İlk etkileşiminiz büyük olasılıkla sağlayıcınız olarak seçtiğiniz şirketten bir anket olacaktır. Sorular, hedeflerinizi, yatırım tercihlerinizi ve risk toleransınızı belirlemenize yardımcı olur.
 • Sağladığınız bilgilere dayanarak, robo-danışman algoritması, genellikle düşük maliyetli borsa yatırım fonları ve endeks fonları kullanılarak oluşturulan bir yatırım portföyü önerecektir.
 • Hizmet daha sonra sürekli yatırım yönetimi sağlayacak, yatırımlarınızı gerektiği gibi otomatik olarak yeniden dengeleyecek ve yatırım vergisi faturanızı azaltmak için adımlar atacaktır.

Robo-danışmanların düşük maliyetli, kolay giriş özelliği, onları birçok tüketici için iyi bir seçim haline getirir.

Emeklilik veya başka bir hedef için yatırım yapmak istiyorsanız, bir robo-danışman harika bir çözüm olabilir.

Çevrimiçi Finansal Planlama Hizmetleri

Çevrimiçi finansal planlama hizmetleri, sanal finansal planlama ile birleştirilmiş yatırım yönetimi sunar. Maliyet, bir robo-danışman için ödeyeceğinizden daha yüksek, ancak geleneksel bir danışmana ödediğinizden daha düşük.

Aşağıdaki durumlarda çevrimiçi bir finansal planlama hizmetini düşünün:

Bir danışmanla çalışmak istiyorsunuz, ancak bu danışmanla telefonla veya videoyla görüşmenizin bir sakıncası yok. Sanal olarak tanışarak paradan tasarruf edersiniz, ancak yine de yatırım yönetimi ve bütünsel, kişiselleştirilmiş bir finansal plan alırsınız.

Hangi mali tavsiyeyi alacağınızı seçmek istersiniz. Bazı hizmetler, ihtiyacınız olan tavsiyenin karmaşıklığına bağlı olarak sabit bir ücret alır (ve yatırım yönetimi dâhildir). Diğerleri, yatırım yönetimi için bir ücret alır ve bir danışmanla alakart planlama seansları sunar.

Çevrimiçi finansal planlama hizmetleri, sanal finansal planlama ile birleştirilmiş yatırım yönetimi sunar.

Çoğu insan için bu model doğru seçimdir, düşük maliyetleri yüksek hizmet seviyesi ile birleştirir. Bir çevrimiçi planlama hizmetinden ne beklemeniz gerektiği şunlardır:

 • Bazı hizmetler hibrit robo-danışmanlar gibi işlev görür: Yatırımlarınız bilgisayar algoritmaları tarafından yönetilir, ancak belirli finansal planlama sorularınızı yanıtlayabilecek bir finansal danışman ekibine erişiminiz olacaktır.
 • Yelpazenin diğer ucunda, her bir müşteriyi yüksek derecede yeterliliğe sahip bir uzman olan özel bir bütünsel hizmetler vardır.
 • Her iki durumda da, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak yatırım yönetimi ve kişiselleştirilmiş finansal rehberlik almalısınız.
Robo-danışmanların düşük maliyetli, kolay giriş özelliği, onları birçok tüketici için iyi bir seçim haline getirir.

Geleneksel, Yüz Yüze Finans Danışmanları

Robo-danışmanlara ve çevrimiçi planlama hizmetlerine ek olarak, “finansal danışman” terimi, aşağıdakiler dâhil çeşitli sıfatlara sahip kişileri ifade edebilir:

 • Komisyoncu veya borsacı: Bir ücret, komisyon veya her ikisi karşılığında müşteriler adına finansal ürünler satın alır ve satar.
 • Kayıtlı yatırım danışmanı: Ücret karşılığında tavsiye verir ve tavsiyelerde bulunur. Bazıları yatırım portföylerine odaklanırken, diğerleri daha bütünsel, finansal planlama yaklaşımını benimsiyor.
 • Varlık yöneticileri: Varlık yönetimi hizmetleri, genellikle yüksek net değere sahip müşterilere odaklanır ve bütünsel finansal yönetim sağlar.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.