Finansal Hedefler Belirlemek İçin 4 Adım

Finansal hedefler belirlemek göz korkutucu bir görev gibi görünse de, irade ve düşüncenin netliği varsa, oldukça kolaydır. Başlamak için bu adımları kullanmayı deneyin.

Finansal hedeflerinizi belirlemek için 4 adım!

Hedefler Konusunda Açık Olun

Net bir hedefi olmayan herhangi bir hedef, boş bir hayalden başka bir şey değildir ve bu, finansal konular için daha doğru olamaz. Genellikle tasarrufların ertelenmiş tüketimden başka bir şey olmadığı söylenir. Bu nedenle, bugün biriktiriyorsanız, bunun ne için olduğu konusunda çok net olmalısınız. Çocuğunuzun eğitimi, emekliliği, evliliği, rüya gibi bir tatil, lüks araba vb. herhangi bir şey olabilir.

Hedef netleştikten sonra, bu hedefe ve zaman çerçevesine parasal bir değer koyun. Hedef belirlemenin bu adımındaki önemli nokta, gelecekte öngördüğünüz tüm hedefleri listelemek ve her birine bir değer vermektir.

Hedefler için açık olun

Hedefleri Gerçekçi Tutun

İyimser biri olmak güzel ama Pollyanna olmak arzu edilen bir şey değil. Benzer şekilde, finansal hedeflerinizi biraz agresif tutmak iyi bir şey olsa da, gerçekçi bir şekilde elde edebileceğinizin ötesine geçmek, anlamlı ilerleme sağlama şansınızı kesinlikle olumsuz etkileyecektir. Yolda kalmanıza ve yolculuk boyunca motive olmanıza yardımcı olacağı için hedeflerinizi gerçekçi tutmanız önemlidir.

Hedeflerinizi gerçekçi tutun

Enflasyon Hesabı

Ronald Reagan bir keresinde şöyle demişti: “Enflasyon bir soyguncu kadar şiddetli, silahlı bir soyguncu kadar korkutucu ve bir tetikçi kadar ölümcül.” Bu alıntı, enflasyonun finansal hedeflerinize neler yapabileceğini özetliyor.

Bu nedenle, enflasyonu hesaba katmanız gerekmektedir. Gelecekteki bir finansal hedefe parasal bir değer koyduğunuzda, bu hesap önemlidir. Örneğin, mali hedefinizden biri oğlunuzun şu andan itibaren 15 yıl sonraki üniversite eğitimi ise enflasyon sadece %3, enflasyon parasal yükü %50’den fazla artıracaktır. Hedeflerinizin gerisinde kalmamak için daima bunu hesaba katın.

Enflasyonu hafife almayın

Kısa Vadeli ve Uzun Vadeli

Her kalori aynı olmadığı gibi, her finansal hedefe ulaşma yaklaşımı aynı olmayacaktır. Hedefleri kısa vadeli ve uzun vadeli olarak ikiye ayırmak önemlidir.

Genel bir kural olarak, önümüzdeki 3 yıl içinde gerçekleşmesi gereken herhangi bir finansal hedef, kısa vadeli bir hedef olarak adlandırılmalıdır. Daha uzun süreli hedefler, uzun vadeli hedefler olarak sınıflandırılır. Hedeflerin kısa vadeli ve uzun vadeli olarak ikiye ayrılması, onlara ulaşmak için doğru yatırım aracını seçmede yardımcı olacaktır.

Şimdiye kadar, finansal hedefler listenize hazır olmalısınız. Şimdi, her şeyi dışarı çıkıp onlara ulaşma zamanı!

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.