Finansal Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız?

Son güncelleme:

Herhangi bir finansal hedefin peşinden koşmaktan bahsettiğimizde, bu genellikle iki aşamalı bir süreçtir:

  • Sağlıklı tasarruf sağlamak
  • Akıllı yatırımlar yapmak

Yeterince tasarruf etmeniz ve bu tasarrufları akıllıca yatırım yapmanız gerekecek, böylece hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmak için belirli bir süre büyürler.

Finansal hedef nasıl belirlenmeli?

Sağlıklı Tasarruf Sağlamak

Kendini gerçekleştirme, gerçekleştirmenin en iyi şeklidir ve mevcut finansal durumunuzun ne olduğuna karar vermedikçe, hiçbir yere gitmiyorsunuz. Bu, finansal hedeflere ulaşma yolculuğunuza başladığınız odak noktasıdır.

Giderleri Takip Edin

Yapılması gereken ilk ve en önemli şey, harcamalarınızı takip etmektir. Harcamalarınızı kaydetmek için herhangi bir harcama izleme mobil uygulamasını kullanın. Özenle yapmaya başladığınızda, küçük harcamaların ne kadar büyük bir meblağ oluşturduğuna şaşıracaksınız.

Önce Kendinizi Ödeyin

Genel olarak, tasarruflar tüm masraflar tamamlandıktan sonra gelir. Bu, finansal hedefler belirlerken klasik bir hatadır. En son kendimize öderiz! İdeal olarak, bu yanlış bir planlanmalıdır. Önce kendimize sonra da dünyaya ödeme yapmalıyız, yani önce planlanan birikim tutarını almalıyız, geri kalanından tüm masrafları yönetmeliyiz.

Bunu fiilen uygulamanın en iyi yolu, tasarrufları otomatik moda, yani her ay farklı finansal araçlara (yatırım fonları, emeklilik hesapları vb.) otomatik olarak akan paraya koymaktır. Otomatik rotayı kullanmak, bazı kontrolü serbest bırakmaya yardımcı olacak ve bizi geriye kalan şeyleri yönetmeye zorlayarak tasarruf oranını artıracaktır.

Sağlıklı tasarruf ilk kuraldır.

Bir Plan Yapın ve Buna Bağlı Kalın

Bir bütçe oluşturmayı öğrenmek, finansal planların her zaman ortaya çıkardığı belirsizliği aşmanın en iyi yoludur. Harcamaların nasıl organize edilmesi gerektiğine önceden karar verin. Günümüzde, birkaç para yönetimi uygulaması bunu otomatik olarak yapmanıza yardımcı olabilir. İlk başta, planlarınıza tam olarak bağlı kalamayabilirsiniz, ancak bunun bütçeyi tamamen bırakmanızın bir nedeni olmasına izin vermeyin.

Beğendiğiniz teknoloji çözümlerinden yararlanın. Mevcut cüzdan seçeneklerinden yararlanmanıza izin veren seçenekleri ve alternatifleri keşfedin ve size en uygun olanı seçin. Zamanla bu çözümlerden yararlanmaya alışacaksınız. Aksi takdirde zor olacak şekilde planınızı takip etmenizi kolaylaştırdıklarını göreceksiniz.

Tasarrufu Bir Alışkanlık Yapın, Hedef Değil

Tasarrufu bir hedef yerine alışkanlık haline getirin. Birçoğuna mantığa aykırı gibi görünse de, bunu yapmanın bazı ustaca yolları vardır. Örneğin; Hafta sonları yerine hafta içi her zaman dışarıda yiyin. Hafta sonları daha pahalıdır. Seyahat tutkunu iseniz, sezon dışı seyahat etmeyi deneyin. Önemli ölçüde daha az harcarsınız. Alışverişe giderseniz, her zaman kuponlara dikkat edin ve en iyi teklifi nereden alabileceğinizi görün.
Kilit nokta, tasarrufun kendisinden ziyade tasarrufla sonuçlanan eylemi özümsemektir, bu da sonuçtur. Sonuca odaklanmak, fedakarlık hissini ortaya çıkaracak ve bu, bir süre boyunca sürdürülmesi daha zor olacaktır.

Tasarruf bir hedef değil alışkanlık olmalı.

Bunun Hakkında Konuşun

Tasarruf programına bağlı kalmak (finansal hedeflere ulaşmak için) kolay bir yolculuk değildir. Görevinizle uyumlu olmayanların dikkatini dağıtacak birçok şey olacak. Bu nedenle, rotada kalmak için etrafınızı aynı çoğunlukta olan insanlarla çevreleyin. Onlarla günlük tartışmalar, ilerlemeniz için motive olmanızı sağlayacaktır.

Bir Günlük Tutun

Bazı insanlar için yazmak, planladıkları şeyi başardıklarından emin olmalarına çok yardımcı olur. Onlardan biriyseniz, hedeflerinizi yazdığınız ve aynı zamanda onlara ulaşmayı ne ölçüde başardığınızı not ettiğiniz uygun bir günlük tutun. Bu, ne kadar ilerlediğinizi ve hangi hedeflere ulaştığınızı gözden geçirmenize yardımcı olacaktır.

Kağıt üzerinde yazılı bir taahhüdünüz olduğunda, planı takip etmek ve ona bağlı kalmak için daha enerjik hissedeceksiniz. Dahası, ilerlemenizi takip etmeniz çok daha kolay olacak.

Mali bir danışman ile ortaklık kurun.

Akıllı Yatırım Yapmak

Tek başına tasarruflar kimseyi fazla ileri götürmez. Ancak, akıllıca yatırım yapıldığında tasarruflar harikalar yaratabilir.

Bir Mali Danışmana Danışın

Yatırım çoğumuza doğal olarak gelmez, bu yüzden bir finansal danışmana danışmak akıllıca olacaktır. Onunla finansal hedefleriniz ve tasarruflarınız hakkında konuşun ve ardından hedeflerinize ulaşmak için en iyi yatırım araçları için tavsiye alın.

Yatırım Aracınızı Akıllıca Seçin

Mali danışmanınız en iyi yatırım araçlarını önerecek olsa da, bir tasarruf hesabı, Roth IRA ve diğerleri gibi yaygın olanları biraz bilmekten zarar gelmez. Tıpkı “kimse suçlu doğmaz” gibi, hiçbir yatırım aracı kötü ya da iyi değildir. Tüm farkı yaratan bu enstrümanın uygulamasıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.