Finansal Piyasalar Ve Detayları

Piyasa, oldukça genel bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Kabaca tarif etmek gerekirse alıcıların ve satıcıların iletişim haline girerek değerli evrak ve para takası gerçekleştirdiği platformlara piyasa diyoruz. Arz ve taleplerin fiziksel olarak ya da dijital ortam vasıtasıyla işlem gördüğü platformlara en iyi örnek borsa olacaktır.

Piyasalar reel (gerçek) ve finansal olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Reel piyasalar için mal ve hizmetlerin arz, talebi varken, finansal piyasalarda alınıp satılan kıymetli evraklar söz konusudur.

Peki birincil piyasa nedir? İkincil piyasa nedir? Finansal piyasa nedir? Para piyasası nedir? Sermaye piyasası nedir? Tüm detaylarıyla inceleyelim.

Finansal Piyasa Nedir?

Finansal Piyasa Nedir?

Finansal piyasalar, mali varlıkların söz konusu olduğu kıymetli evrak niteliği taşıyan belgelerin alınmasını ve satılmasını sağlayan platformlardır. Bu platformların idari ve hukuki kuralları mevcuttur. Bu kurallar dahilinde evrakları arz edenler, talep edenler ve düzenleyici kurumlar hep birlikte bir araya girmektedir. Tükiye’deki kuruluş ise SPK’dır.( Sermaye Piyasası Kurulu)

Para Piyasası Nedir?

Para Piyasası Nedir?

Kısa vadeli fon arz edenlerin ve talep edenlerin karşılandığı, bir araya geldiği piyasalar para piyasalarıdır.

Sermaye Piyasası Nedir?

Sermaye Piyasası Nedir?

Sermaye piyasalarında bir yıldan daha uzun vadeye sahip finansal varlıklar işlem görmektedir. Bu piyasalarda sağlanan kredi, işletmelerin makine, araç ve bina gibi duran varlıklarını finanse etmek amaçlı kullanılmaktadır. Bu piyasada da para piyasasında olduğu gibi tasararuf sahiplerinin birikimleri kaynak olacaktır.

Don sahipleri sermaye piyasasında belgeleri ilk ihraçtan ya da ikinci el olarak satın alabilir. Bunun sonucunda ise birincil ve ikincil piyasalar doğar.

Birincil Piyasa Nedir?

Birincil Piyasa Nedir?

İlk kez dolaşıma çıkmakta olan menkul kıymetler bu piyasa içerisinde işlem görmektedir. Birincil piyasadaki firmalar ile fon fazlasına sahip olan aracı vasıtasıyla veya doğrudan bir araya gelmektedir.

Birincil piyasalar, İhraç edilen tahvil ve hisse senedi gibi menkul kıymetlerin şirketlerin veya devlet aracılığıyla öncelikle alıcılara satıldığı piyasalar olarak nitelendirilir.

İkincil Piyasa Nedir?

İkincil Piyasa Nedir?

İkincil piyasalar ise öncesinde alım satım işlemi görmüş değerlerin işleme alındığı piyasalar olarak karşımızda. İkincil piyasa menkul kıymerlerin likiditesini arttırmaktadır. Böylece birincil piyasa içinde de talep yaratacaktır. İkincil piyasalar, birincil piyasaların da gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

İkincil piyasa, birincil piyasada işlem görmüş olan menkul kıymetlerin alım-satım yapıldığı menkul kıymetlerdir. Bu duruma Borsa İstanbul iyi bir örnek olacaktır.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.