Fit Olmak İsteyenlerin Tercihi Protein Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Protein diyeti isminden de anlaşılacağı üzere protein ağırlıklı beslenilen bir diyet türüdür. Bu diyette kırmızı et, balık, tavuk, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi protein açısından zengin olan gıdalar diyet programınızın baş köşesinde olacak.

Protein diyetinde şeker ve karbonhidrat tamamen yasak. Yalnızca protein ile beslenerek yapılan bu diyet, proteinin yağ yakma özelliğini kullanan ve ödem attıran bir diyettir.

Ptotein diyeti nasıl yapılır?

Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Peki protein diyeti nasıl yapılır? Protein diyetinde gün içindeki öğünlerinize elbette bol proteinli besinler eklemeniz gerekiyor. Protein diyetinde ne yenir? Bir gün için örnek vermek gerekirse Protein diyetiniz şu şekilde olabilir;

Uyandığınızda bir bardak su (Uyanınca hemen kahvaltı yapıyorsanız suyu içtikten sonra yarım saat beklemelisiniz) için. Uyanınca içeceğiniz bir bardak su metabolizmanızın hızlanmasına, vücudunuzun temizlenmesine ve toksinlerden arınarak güne başlamanıza yardımcı olacaktır.

Protein dyetinde kahvaltıda ne yenir?

Kahvaltı için bir adet haşlamış yumurta, lor peyniri, bol yeşillik ve yeşil çay tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu malzemeler ile omlet yapabilir ya da farklı omletler deneyebilirsiniz. Amaç bol protein..

Ara Öğün olarak 3 adet ceviz tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra 7-8 adet badem ya da bir meyve ara öğün tercihiniz olabilir.

Protein diyetinde öğle yemeğinde ne yenir?

Öğlen öğününüz oldukça önemli. Akşam daha az yemenizi sağlayacaktır. Bir porsiyon ızgara balık ve yanında salata yiyebilirsiniz.

Protein diyetinde akiam ne yenir?

Akşam ise mercimek çorbası, mercimek yemeği (mercimek bol protein içeren bir besindir) yanında bol yeşillik bulunan salata yiyebilirsiniz.

Protein Diyeti Zararlı Mıdır?

Protein diyeti zararlı mıdır?

Peki protein diyeti zararlı mıdır? Eğer diyeti hayatınızın bir parçası haline getirmiyorsanız her zaman kilo olarak geri dönüşü olacaktır. Az kalori alınan diyet uygulayıp verdiğiniz kilolar, ağır karbonidrat ve yağ içeren yemekleri hayatınıza almanızla hemen geri dönecektir.

Düşük karbonhidrat içeren protein diyeti bünyenizi olumsuz etkileyebilir. Enerjiniz düşebilir, böbrek probleminiz varsa böbrek taşı oluşumu yaşanabilir. Protein ağırlıklı beslendiğinizde kolestrolünüz yükselecektir. Bu da kalp rahatsızlıklarına neden olabilir.

Fazla protein tüketimi sonrası ”ketogenezis” adı verilen ağız ve deri kokması durumu yaşanabilir. Şeker ve karbonhidrat almadığınız bu diyette odaklanma sorunu ve halsizlik yaşayabilirsiniz.

Eğer kilo vermeye karar verdiyseniz doktor kontrolünde hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz, sağlıklı diyetler tercih etmelisiniz. Diyetinize sporla ya da hareketle takviye yaparak yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Şok diyetlerle acı çekmek yerine yerinde, sağlıklı diyet yapıp sporla birleştirerek enerjinizi yükseltebilir ve daha iyi hissedebilirsiniz.

Kilo vermeyi kendinize yaptığınız bir yatırım olarak görmeli ve kendinize yaptığınız her adım için iyi hissetmelisiniz. Size kendinizi iyi hissettiren bu keyfi de uzun zamana yaymalısınız. Sabırlı olmalı, aceleci olmamalı ve mümkünse her gün değil haftada bir tartıya çıkmalısınız.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.