Gaspar Noe’nin Etkileyici Filmi Climax

Son güncelleme:

Senaryosunu ve yönetmenliğini Gaspar Noe’nin üstlendiği Climax izleyenleri adeta büyülüyor. Cannes Film Festivalinde prömiyer yapan Climax, Yönetmenlerin 15 Günü Seçkisinde Art Cinema Ödülünü almıştır. Filmde kullanılan çekim teknikleri, tek plan çekilen sahneler, ışıklandırma ve müziklerin etkisiyle kendinizden geçebilirsiniz. İzleyenlerin film bittikten sonra kendilerini sarhoş gibi hissettiklerini öne süren bu film seyirciyi içine çekmeyi başarıyor. 

Fransız dans grubu prova ve kutlama yapmak için bir dağ evine giderler. Orada şarap ve müzik eşliğinde dans edip kutlama yaparken şaraplarının içine LSD katıldığını fark ederler ve LSD etkisini göstermeye başladıktan sonra halüsinasyonlar ile birlikte içlerindeki korku ve öfke ortaya çıkar. 

Film aslında iki farklı parçadan oluşuyor diyebiliriz. İlk olarak dans grubundaki kişilerin seçmeler sırasında çekilen kendilerini anlattıkları görüntülerini izliyoruz. Bu kısım filmdeki karakterleri daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. İkinci kısımda ise dağ evinde yaşanan olayları izliyoruz. İkisini birleştirdiğimiz zaman karakterlerin her birinin özenilerek hazırlandığını anlamamız mümkün, karakterlerin hiçbiri tutarsız bir şey yapmıyor. Eğer daha önce bunlara dikkat etmeden izlediyseniz tekrar izlemenizi tavsiye ederiz.  

Film adeta baştan sona görsel ve işitsel bir şölen. Tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz dans sahneleri ve sizi içine çekecek müzikleri ile aklınızdan çıkmayacak bir film. Aynı zamanda bütün bunlar olurken sizi germeyi başaran olay örgüsü ile nefesinizi kesmeyi başarıyor.  

Filmde kullanılan müziklerin bir kısmı; 

  • Supernature (Instrumental CLIMAX edit) – Cerrone 
  • Sangria (Climax OST) – Thomas Bangalter 
  • Voice – Neon 
  • What To Do – Thomas Bangalter

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.