Geleceğin Binaları Nasıl İnşa Edilecek?

Depremlerin artması binaların daha güçsüz olması aslında eski ve yeninin çatışması gibi tam ara noktada mimarı durmuş gibi gelir bana bazen.Yıkılmayan yüz yıllardır süre gelmiş binalara karşın rüzgar esse üzerimize devrilen yapılara nasıl eriştik merak ediyorum.Mimar Sinan bizim apartmanı görse iyi ki ölmüşüm der o kadar hata bence. Neyse günümüzde yapılar bazen mükemmel olurken bazen gerçekten tam bir fiyasko olabiliyor.

Gelecek için planlamalar nasıl yapılacak bunlar önemli.Dünya bu konuda neler yapıyor.Aslında binayı depreme uygun olarak yapmayı hedefliyorlar.sağlam binalar yerine ya da kat sayısı az binalar mı yapılacak.Aslında mimarlar bunu farklı yöntemleri olduğunu ve binaların bulunduğu bölgeye göre değiştirmek ve ona göre dizayn etmeyi hedefliyorlar yüksek binalarda bambulardan doğadan ilham alıp yana sağa sola eğimini kontrol altında tutmayı sismik titreşimlere göre akıllı binalar üretmeyi hedefliyorlar.

Aslında binanı deprem üzerinde etkisine göre binayı hareket ettirip binaların yıkılmasını engelliyorlar. Bu yüzden yüksek veya az katlı olması değil frekansa uygun bina yapılacağını ve yapay zeka ile destekleneceği söyleniyor.Evet umarım Dünya doğal felaketlere karşı korumayı amaçlayan muhteşem zekalara teşekkürler.Özellikle bu konuda ilerlemiş Japonya gerçekten inanılmaz tasarımlar yapmakta.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.