Geleceğin Para Birimi: Kripto Para

Son güncelleme:

Bu günlerde sıkça karşımıza çıkan ve gittikçe yaygınlaşan kripto paralar, geleceğe çok büyük bir etkisi olan sanal unsurlardır. Bu işe girişmek için bilinçli ve dikkatli olup zamanınızı buna ayırmanız çok önemlidir. Gittikçe herkes tarafından bilinecek olan kripto paralarla ilgili tüm açıklamaları sizin için araştırdık.

Güvenilir kripto para birimi borsalarından satın alım yapmak çok önemlidir.

Kripto para nedir?

Kripto para işlemleri güvenceye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma şekli nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, bir sanal unsurdur. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal dövizdir. Kripto varlıklar, merkezi elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerinin aksine tümüyle merkeziyetsizlerdir. Her bir kripto para biriminin merkeziyetsizliği, umumi işlem veri tabanı olan dağıtık muhasebe defteri (ledger) olarak işlev gören bir blok zincirinden (Blockchain) gelmektedir.

Nasıl ortaya çıktı?

Kripto para, hiçbir merkeze bağlı olmayan ve çok farklı ağlardan birbirine bağlı bir zincir halinde üretilip transfer edilen bir para türüdür. 2009 yılında ortaya çıkan ve Satoshi Nakamoto takma adlı biri tarafından geliştirilen Bitcoin, devlet müdahalesi olmadan kolay ve hızlı şekilde transfer edilebilmesiyle büyük ilgi topladı. Böylece, banka prosedürleri olmadan kolayca transfer işlemi yapmak mümkün oldu.

En çok kullanılan kripto para birimleri nelerdir?

İlk çıkan kripto para Bitcoin’dir. Ancak sonrasında birçok farklı kripto para birimi de kullanılmaya başlandı. Bitcoin’den sonra çıkan bu kripto paraların tamamı altcoin olarak tanımlanmaya başlandı.

Bitcoin’den sonra kullanılmaya başlanan kripto para Litecoin, Bitcoin’den esinlenerek geliştirilen ilk altcoin olarak bilinir. Tıpkı Bitcoin gibi merkezi yoktur ancak ödeme sistemi bulunmamaktadır.

Altcoin nitelikli önemli kripto paralardan bir diğeri olan Dash ise 2014 yılında piyasaya sürüldü. Bu kripto para, transferlerde sağladığı yüksek gizlilik sayesinde fazlasıyla ilgi gördü.

Bir diğer altcoin olan Ethereum, 2015’te piyasaya sürüldü. Vitalik Buterin tarafından geliştirilen bir proje olan Ethereum, Bitcoin’e rakip olmaya aday olarak değerlendiriliyor.

Son önemli altcoin ise Ripple, transfer ücretinin de oldukça düşük olması nedeniyle de avantajlı bir altcoin türüdür.

Mümkün oldukça en düşük piyasa fiyatı üzerinden Bitcoin yatırımı yapmalsınız.

Kripto para ile ilk alışveriş

Kripto paralar üretilmeye başlansa da nasıl kullanacağını kimse bilmiyordu. Kimse bilmediği için de alan yoktu. 2*10 yılında bir kullanıcının bir forma verdiği ilanda, ürettiği Bitcoin’leri karşılığında pizza almak istediği yazılıydı ve bu tarihe kadar hiç gerçekleşmemiş bir şey oldu. 25 dolar değerinde pizza, 10.000 Bitcoin karşılığında satıldı O günden sonra kripto paranın ünü giderek arttı ve birçok yatırımcı bu piyasanın içerisinde yer almaya başladı. Peki bu kripto paralar nerelerde kullanılacaktı buna odaklanılmaya başlandı. İlk başlarda bu projeden kimsenin haberi yoktu ama giderek artan taleplerle değerin yükselmesi ve karlı kazançlar getirmesiyle pek çok insanın ilgisini çekti. Önemli yatırımcılar ile online oyun kurucuları kripto para piyasasına girdi ve aktif olarak varlık göstermeye başladı. Küresel çapta birçok firma kripto para ile alışverişi kabul etti.

Kripto para hakkında farklı görüşler belirtildi ve konunun uzmanları ikiye ayrıldı:

  1. Bir grup paranın sağladığı gizlilik ve kimliksizliğin yasa dışı işlerde kullanıma çok uygun ve bu işleri destekleyici olduğunu ve yasaklanmasını gerektiğini düşündü.
  2. Diğer grup ise iyi bir yatırım aracı olduğunu ve transfer sürecindeki hızlılığın ve değerinin arz-talep dengesine göre artıp azalmasının makul olduğunu belirterek diğer grubun düşüncelerine karşı çıktı.

Ancak çoğunluğu Orta Doğu ülkesi olan birkaç devlet dışında, kripto paralarla ilgili bir yasal düzenleme yapılmadı. Böylelikle kripto para ne yasaklandı ne de vergiye tabi tutuldu.

Riskler ve fırsatlar nelerdir?

Para transferlerinde kullanılan EFT ve SWIFT gibi klasik yöntemlerin gittikçe azalmaya başladığı görülüyor.

  • Nakitsiz bir dünya çok daha az sayıda hırsızlık olayı
  • Daha ucuz finansal hizmetler
  • Banka ve diğer zorunlu bağımlılıklar olmaksızın cep telefonuna sahip herkesin bankacılık hizmetine sahip olması
  • Yapılan işlemlerin takip edilebilirliğinden kaynaklanan bütçe kontrol avantajları

Avantajlarına rağmen riskleri de mevcuttur bunlardan en önemlisi yazılımların güvenliği konusu

  • Şeffaflık, sürdürülebilirlik güvenilirlik açısından yetkinleşmesinin 5-10 yıl daha süreceği biliniyor
  • Devletler ya da bağımsız denetleme kuruluşlarının kontrol ya da gözetiminde olmayan kripto paraların yasadışı faaliyetlerde kullanılmaya açık oluşu
Duygularla değil de akılcı, rasyonel kararlar vererek doğru hamle yapmak sizin yararınıza olacaktır.

Kripto para nasıl alınır?

Kripto para almak için bilinen en yaygın yöntem kripto para alım satım platformlarını kullanmaktır. Para birimi yatırarak karşılığında kripto para elde edebileceğiniz gibi kripto paralar arasında da alım satım yapabilirsiniz. Alım satımın yanı sıra kripto para sahibi bir arkadaşınızdan kendi cüzdanınıza transfer yapmasını isteyebilirsiniz. Ayrıca madencilik yaparak da kripto para elde edebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken donanımlı ve güçlü bir bilgisayara sahip olmanız yeterlidir. Donanımınız karmaşık işlemleri çözer ve karşılığında kripto para alırsınız. Bu yöntem ilk kripto para olan Bitcoin’i üretme şeklidir. Bir ürün veya hizmet satıyorsanız, ürün ve servislerinizi Bitcoin veya diğer kripto paralar karşılığında satabilir, bu sayede kripto para elde edebilirsiniz.

Kripto para nasıl kullanılır?

Kripto para satın almak veya kullanmak için sanal cüzdan oluşturmanız gerekir. Bu cüzdanların adresleri sayesinde kripto para takası yapabilir, alışverişinizde kullanabilirsiniz. Kripto para transfer işlemi asimetrik şifreleme ile imzalanarak gönderilir. İşlemlerin her biri ağda duyurulur ve blockchain’e yani zincire dahil olur. Bu sayede kripto para değerinin birden fazla kez harcanmasının önüne geçilmiş olur.

Kripto para nasıl nakite çevrilir?

Kripto paraları nakit olarak kullanmak için borsalar üzerinden satış işlemi yapılabilir. Kripto paralarınızı borsa üzerinden satılarak karşılık gerçek para tutarı EFT veya havale ile kişilere gönderilir.

Kripto para alım satımının daha kolay olacağı bir kripto para tercih edilmelidir. Bilinirliği ve fiyatlamaları daha öngörülebilir olan kripto paralara yönelinilmelidir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.