Geleceğin Şirketi Space Exploration Technologies (SpaceX) Hakkında Neler Biliyorsunuz?

SpaceX Nedir?

Space Exploration Technologies veya diğer adıyla SpaceX, Mayıs 2002’de Tesla CEO’su Elon Musk tarafından kurulan özel bir havacılık şirketidir.

Uzay hizmetleri şirketi tasarlayan ve uzay aracı, roketler, uydular vb. hizmet üretmektedir Musk‘ın şirkete yönelik misyon bildirisinde, “Sabah uyanmak ve geleceğin harika olacağını düşünmek istiyorsunuz ve uzay yolculuğu yapan bir medeniyet olmanın anlamı bu,” diyor. “Bu geleceğe inanmakla ve geleceğin geçmişten daha iyi olacağını düşünmekle ilgili. Ve oraya gitmek ve yıldızlar arasında olmaktan daha heyecan verici bir şey düşünemiyorum.”

SpaceX‘in web sitesi 92 fırlatma, 55 iniş ve 37 yeniden akıtma roketi sunuyor

SpaceX, NASA ile ortaklaşa, hükümetin NASA’nın Uzay Mekiğini 2011’de emekli etmesinden bu yana 30 Mayıs’ta on yıl içinde ilk kez ABD astronotlarını yörüngeye gönderdi. Aynı zamanda astronotları yörüngeye gönderen ilk özel şirket oldu.

SpaceX, yüzde 54 hisseye ve yüzde 78 oy kontrolüne sahip şirketin hâlâ kısmen sahipliğini elinde bulunduran milyarder girişimci Elon Musk tarafından kuruldu. Musk 30 yaşında iki başarılı şirketi Zip2 ve PayPal‘ı satarak ilk servetini elde etti. Bir girişimci olarak bir sonraki büyük girişiminin özel olarak finanse edilen bir uzay şirketi olacağına karar verdi. Musk, başlangıçta Mars’a Mars Vahası adlı bir sera gönderme fikrine sahipti. Ancak maliyetin çok yüksek olduğunu anladıktan sonra Musk, bunun yerine Space Exploration Technologies Corp. veya SpaceX adlı bir uzay uçuşu şirketi kurdu. Güney Afrikalı milyarder, SpaceX’i hayata geçirmek için o sırada bildirilen servetinin üçte birini, yani 100 milyon $ ‘ı (89 milyon £) harcadı.

SpaceX, Mayıs 2002’de Tesla CEO’su Elon Musk tarafından kurulan özel bir havacılık şirketidir.

ELON MUSK NEDEN UZAYA BU KADAR UYDU GÖNDERİYOR?

SpaceX, tamamen Space Exploration Technologies Corporation’da, 2002 yılında kurulan ve ticari uzay uçuşu çağının başlamasına yardımcı olan Amerikan havacılık şirketidir. Karargahı Hawthorne, California’dadır. Musk, 2021 veya 2022 yılına kadar dünyanın kırsal alanlarına ücretsiz internet hizmeti sunmayı amaçlayan SpaceX’in Starlink projesiyle geniş bant internet hizmetinin geleceğini yeniden şekillendirmeyi planlıyor. Şu anda yörüngede 538 Starlink uydusu var.

SpaceX’in web sitesi 92 fırlatma, 55 iniş ve 37 yeniden akıtma roketi sunuyor.

SpaceX Astronotu Ne Zaman Fırlatıldı?

Demo-2 olarak adlandırılan SpaceX astronot fırlatması, 30 Mayıs günü saat 20: 23’de (TSİ 20:23) Florida, Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden yola çıktı. Bir Falcon 9 roketi, tarihi Apollo 11 Ay inişlerinde kullanılan fırlatma rampasının aynısı olan Launch Complex 39a’dan uzaya fırlatıldı. Orijinal başlatma penceresi 27 Mayıs TSİ 21:33 (16:33 ET) idi, ancak kötü hava koşulları nedeniyle iptal edildi. Çarşamba günkü girişimde olduğu gibi, Hava Kuvvetlerinin 45. Hava Filosu yeşil ışık yakmak için tahmini analiz etti. Bu kontrollerden ilki, kalkıştan yaklaşık dört saat 30 dakika önce gerçekleştirildi ve ardından lansmana kadar periyodik incelemeler yapıldı. Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) için seyahat için iki astronot Robert Behnken ve Douglas Hurley idi. 2011’den beri ABD topraklarında insanların uzaya ilk fırlatılışı oldu. SpaceX, bu astronot lansmanı üzerinde Nasa ile çalışıyor ve insanları yörüngeye ve ISS’ye götüren ilk özel şirket olacak. Nasa’ya göre bu, SpaceX’in astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıma ve onları güvenli bir şekilde geri getirme yeteneğini göstermek için bir gösteri görevi.

SpaceX, NASA ile ortaklaşa, hükümetin NASA’nın Uzay Mekiğini 2011’de emekli etmesinden bu yana 30 Mayıs’ta on yıl içinde ilk kez ABD astronotlarını yörüngeye gönderdi.

SpaceX Başka Hangi Görevleri ve Projeleri Tamamladı?

SpaceX, 2002’deki kuruluşundan bu yana birçok başarılı görevi tamamladı. Yörüngeye ulaşan ilk sıvı yakıtlı roket Eylül 2008’de fırlatıldı ve o tarihten itibaren şirket neredeyse her yıl bir görevi tamamladı. 2012’de SpaceX, ISS’ye bir uzay aracı gönderen ilk özel şirket oldu. Haziran 2017’de Dragon C106, ticari bir kargo uzay aracının ilk yeniden uçuşuydu.

SpaceX yörüngeye bir nesne gönderen ilk özel şirket oldu. Nesne , Elon Musk‘un diğer şirketi Tesla’nın arabasıydı. Ekim 2018’de SpaceX, Kaliforniya toprağına bir roket indirerek ilk kez başka bir dünya girişiminde bulundu. Roketin ilk aşaması yaklaşık sekiz dakika sonra hava üssüne güvenli bir şekilde geri döndü ve onu Kaliforniya sahiline ilk iniş yapan yer güçlendiricisi yaptı.

SpaceX, yüzde 54 hisseye ve yüzde 78 oy kontrolüne sahip şirketin hâlâ kısmen sahipliğini elinde bulunduran milyarder girişimci Elon Musk tarafından kuruldu.

Elon Mosk Tesla CEO’su Olmaya Devam Edecek Mi?

Musk “Kimse sonsuza kadar CEO değildir veya olmamalıdır” açıklamalarında bulundu.

Elon Musk bir gün Mars’a gitmeyi planlıyor olabilir, ancak yakın bir zamanda Tesla’daki görevinden ayrılmayacak. Mosk’a yöneltilen sorular doğrultusunda Elon Mosk: “Pekâlâ, birkaç yıl boyunca Tesla’nın CEO’su olmayı bekliyorum,” dedi.

‘’Sanırım hâlâ yapmaktan çok heyecan duyduğum çok şey var. Ve bence ayrılmanın zor olacağını düşünüyorum. “

“Kesinlikle bir CEO için tipik olan daha fazla teknik iş yapıyorum, bu nedenle haftanın yedi günü uyuduğumdan kalktığım andan itibaren gece gündüz çalışmak yerine ellerimde daha fazla zaman olması güzel olurdu, oldukça yoğun. ” dedi.

Musk 30 yaşında iki başarılı şirketi Zip2 ve PayPal’ı satarak ilk servetini elde etti.

Elon Musk, SpaceX’in İnternetini İngiltere’ye Getiriyor

SpaceX’in hızla büyüyen uydu İnternet işi Starlink, basında çıkan haberlere göre düzenleyicilerden onay aldıktan sonra İngiltere’ye geliyor.

The Sunday Telegraph İngiltere’nin iletişim düzenleyicisi, Ofcom, Kasım ayında kırsal İngiltere için sisteme onaylı bildirdi. Ajansın web sitesine göre, Almanya’nın federal telekomünikasyon kurumu Bundesnetzagentur, Aralık ayı sonunda Starlink’e onay verdi.

SpaceX, tamamen Space Exploration Technologies Corporation’da, 2002 yılında kurulan ve ticari uzay uçuşu çağının başlamasına yardımcı olan Amerikan havacılık şirketidir.

Musk, Starlink Uydu Sistemini Kullanarak Tweet Attı

Kısa bir süre önce 189 milyar doları aşan bir servetiyle dünyanın en zengin adamı haline gelen Musk, daha önce Starlink’in sonunda halka açılabileceğini, ancak “öngörülebilir” ve “sorunsuz” gelir artışı sağladığında söylemişti. Bununla birlikte, Musk’ın net değerinin çoğu SpaceX’e değil Tesla’ya atfedilir, ancak SpaceX yaklaşık 49 milyar dolar değerindedir. Şirket ayrıca roket işini ve İnternet uydu segmentini büyütürken yeni fonlar da arıyor.

Musk, Nisan ayı itibarıyla uzayda 420 Starlink uydusu olduğunu, ancak bu sayının Ekim ayına kadar 700’ün üzerinde uyduya çıktığını söyledi. Şirket ayrıca, Starlink birimi için yeni hizmetlerin bağlanmasına ve devreye alınmasına yardımcı olmak için Azure bulut bilişim hizmetini kullanmak üzere kısa süre önce Microsoft ile birlikte çalışarak, dünyadaki teknolojiyi de artırıyor.

ABD’de hala beta aşamasında olan hizmet, kısa bir sırayla ABD ve Kanada’nın kuzey kesiminde bir kullanıma sunmayı hedefliyor, ancak henüz kesin bir zaman çerçevesi verilmedi.

Ekim 2019’da Musk, Starlink uydu sistemini kullanarak bir tweet attı.

Temmuz 2020’de Morgan Stanley, Musk’ın Starlink İnternet hizmeti başarılı olursa SpaceX’in 175 milyar dolar değerinde olabileceğini söyledi.

Şirketin misyonu, pazara toplu pazar elektrikli otomobilleri sunarak sürdürülebilir ulaşımı hızlandırmaktır.

TESLA

Tesla, 2003 yılında, insanların elektrikli araç kullanmaktan ödün vermelerine gerek olmadığını ve elektrikli araçların benzinli arabalardan daha iyi, daha hızlı ve daha eğlenceli olabileceğini kanıtlamak isteyen bir grup mühendis tarafından kuruldu. Bugün Tesla, yalnızca tamamen elektrikli araçlar değil, aynı zamanda sonsuz ölçeklenebilir temiz enerji üretimi ve depolama ürünleri de üretmektedir. Tesla, dünyanın fosil yakıtlara güvenmeyi bırakıp sıfır emisyonlu bir geleceğe doğru ilerledikçe daha iyi olduğuna inanıyor.

2008’de piyasaya sürülen Roadster, Tesla’nın en son batarya teknolojisini ve elektrikli güç aktarma organlarını tanıttı. Tesla buradan, her kategoride sınıfının en iyi otomobili haline gelen, sıfırdan dünyanın ilk premium tamamen elektrikli sedanını tasarladı – Model S -. Güvenlik, performans ve verimliliği birleştiren bu Model S, herhangi bir elektrikli aracın en uzun menzili, onu zaman içinde daha da iyi bir hale getiren kablosuz yazılım güncellemeleri ve bir rekor ile 21. yüzyılın otomobili için dünyanın beklentilerini adeta sıfırladı. Motor Trend tarafından ölçülen 2,28 saniyelik 60 mph hızlanma süresi var. Tesla, 2015 yılında ürün gamını Model X ile genişletti

Model 3 ile kısa bir süre sonra 2017 yılında üretime başlayan Tesla bugüne kadarki en güvenli, en konforlu aracı açıkladı ve düşük fiyatlı, yüksek hacimli elektrikli aracı meraklılarına duyurdu. Bu, yalnızca yakıt maliyetlerine dayalı olarak bir milyon milin üzerinde araç sahiplerini en az 200.000 $ tasarruf ettirmek için tasarlanmıştır. 2019’da Tesla, yedi kişilik oturma kapasitesine sahip orta boy SUV Model Y’yi ve geleneksel bir araçtan daha iyi kullanıma ve bir spor arabadan daha fazla performansa sahip olacak Cybertruck’ı tanıttı.

Dünyadaki en güvenli fabrikalara sahip olma hedefine ulaşmak için Tesla, güvenlik konusunda proaktif bir yaklaşım benimsiyor ve üretim çalışanlarının fabrika zeminine ayak basmadan önce çok günlük bir eğitim programına katılmalarını gerektiriyor. Oradan, Tesla iş başında eğitim vermeye ve performansı günlük olarak takip etmeye devam ediyor, böylece iyileştirmeler hızlı bir şekilde yapılabilir. Sonuç olarak Tesla’nın güvenlik oranı, üretim rampaları sırasında artmaya devam ediyor.

Ve bu sadece başlangıç olarak görülmektedir. Tesla şimdiye kadarki en uygun fiyatlı otomobilini inşa ederken, Tesla ürünleri daha fazla insan için erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getirmeye devam ediyor ve sonuçta temiz ulaşım ve temiz enerji üretiminin gelişini hızlandırıyor. Elektrikli arabalar, piller ve yenilenebilir enerji üretimi ve depolaması zaten bağımsız olarak var, ancak bir araya geldiklerinde daha da güçlü hale geliyorlar ve istediğimiz gelecek bu.

Tesla, 2017 yılının Kasım ayında, UPS ve PepsiCo gibi şirketler tarafından ön sipariş verilen tamamen elektrikli yarı kamyonların yaratıldığını duyurdu.

Tesla Hisseleri

Birçok yatırımcı tarafından merakla takip edilen Tesle hisselerinin genel bilgileri ise şu şekilde:

 • Ö. Kapanış: 864,16
 • Gün Aralığı: 801 – 848
 • Gelir: 28,18B
 • Açılış: 819,45
 • 52 Hafta: 70,1 – 900,13
 • Hisse B. Kar: 0,5
 • Hacim: 19.395.593
 • Piy. Değ: 793,97B
 • Temettü: N/A (N/A)
 • Ortalama Hacim (3Ay): 43.625.619
 • Fiyat /Gelir Oranı: 1.712,16
 • Beta: 2,09
 • 1 Yıllık Değişim: 662,18%
 • Tedavüldeki Hisse: 947.900.733
Ekim 2019’da Musk, Starlink uydu sistemini kullanarak bir tweet attı.

FALCON 9

Falcon 9, insanların ve yüklerin Dünya yörüngesine ve ötesine güvenilir ve güvenli bir şekilde taşınması için SpaceX tarafından tasarlanmış ve üretilmiş yeniden kullanılabilir, iki aşamalı bir rokettir. Falcon 9, dünyanın ilk yörünge sınıfı yeniden kullanılabilir roketidir. Yeniden kullanılabilirlik, SpaceX’in roketin en pahalı parçalarını değiştirmesine izin verir ve bu da alana erişim maliyetini düşürür.

Genel bakış:

 • YÜKSEKLİK: 70 m / 229,6 ft
 • ÇAP: 3,7 m / 12 ft
 • KİTLE: 549.054 kg / 1.207.920 lb
 • LEO’YA YÜKLEME:  22.800 kg / 50.265 lb
 • GTO’YA YÜKLEME: 8.300 kg / 18.300 lb
 • MARS’A YÜKLEME: 4.020 kg / 8.860 lb

Falcon 9’un ilk aşaması, sıvı oksijen ve roket sınıfı gazyağı (RP-1) itici içeren dokuz Merlin motoru ve alüminyum-lityum alaşımlı tankları içerir. Falcon 9, deniz seviyesinde 1.7 milyon pounddan fazla itme kuvveti üretir. Tek bir Merlin Vakum Motoru tarafından desteklenen ikinci aşama, Falcon 9’un yükünü istenen yörüngeye ulaştırır. İkinci aşama motoru, aşama ayrılmasından birkaç saniye sonra ateşlenir ve birden çok yükü farklı yörüngelere yerleştirmek için birden çok kez yeniden başlatılabilir.

Interstage, birinci ve ikinci aşamaları birbirine bağlayan ve uçuş sırasında birinci ve ikinci aşamanın ayrılmasına izin veren pnömatik iticileri barındıran kompozit bir yapıdır.

Izgara Kanatları

Falcon 9, ara sahnenin tabanına yerleştirilmiş dört hipersonik ızgara kanatçık ile donatılmıştır. Basınç merkezini hareket ettirerek yeniden giriş sırasında roketi yönlendirirler.

Kaplama

Karbon kompozit malzemeden yapılan kaplama, yörüngeye giderken uyduları korur. Kaporta uçuşa yaklaşık 3 dakika kala fırlatıldı ve SpaceX gelecekteki görevlerde yeniden kullanılmak üzere kaplamaları kurtarmaya devam ediyor.

Motolar

Merlin, SpaceX tarafından Falcon 1, Falcon 9 ve Falcon Heavy fırlatma araçlarında kullanılmak üzere geliştirilmiş bir roket motoru ailesidir. Merlin motorları, bir gaz jeneratörü güç döngüsünde roket itici gaz olarak roket sınıfı gazyağı (RP-1) ve sıvı oksijen kullanır. Merlin motoru başlangıçta kurtarma ve yeniden kullanım için tasarlanmıştır.

Musk, Nisan ayı itibarıyla uzayda 420 Starlink uydusu olduğunu, ancak bu sayının Ekim ayına kadar 700’ün üzerinde uyduya çıktığını söyledi.

FALCON HEAVY

Falcon Heavy, iki katıyla dünyanın en güçlü operasyonel roketidir. Yaklaşık 64 metrik ton (141.000 lb) yörüngeye kaldırma kabiliyeti ile Falcon Heavy, bir sonraki en yakın operasyonel araç olan Delta IV Heavy’in iki katından fazlasını kaldırabilir. Falcon Heavy, 27 Merlin motorunun birlikte kalkışta yaklaşık on sekiz 747 uçağa eşit 5 milyon pounddan fazla itme kuvveti üreten üç Falcon 9 dokuz motorlu çekirdekten oluşur.

Genel bakış:

 • YÜKSEKLİK: 70 m / 229,6 ft
 • ÇAP: 12,2 m / 39,9 ft
 • KİTLE: 1,420,788 kg / 3,125,735 lb
 • LEO’YA YÜKLEME:  63.800 kg / 140.660 lb
 • GTO’YA YÜKLEME: 26.700 kg / 58.860 lb
 • MARS’A YÜKLEME: 16.800 kg / 37.040 lb

Üç çekirdek, Falcon Heavy’nin ilk aşamasını oluşturuyor. Yan çekirdekler veya güçlendiriciler burun konisi, ara sıra ve octaweb üzerine bağlanır. Kalkıştan kısa bir süre sonra merkez çekirdekli motorlar yavaşlatılır. Yan çekirdekler ayrıldıktan sonra, merkez çekirdek motorlar tam itiş gücüne geri dönüyor. Ara aşama, birinci aşamada ve ikinci aşamada merkez çekirdeği birbirine bağlayan ve bırakma ve ayırma sistemini tutan kompozit bir yapıdır.

Izgara Kanatları

Falcon Heavy, yeniden giriş sırasında basınç merkezini hareket ettirerek yönlenen, ara sıra veya burun konisinin tabanına yerleştirilmiş, her güçlendiricide dörder olmak üzere 12 hipersonik ızgara kanatçık ile donatılmıştır.

Falcon Heavy, sahne ayırma olaylarını en aza indiren ve güvenilirliği en üst düzeye çıkaran Falcon 9’un kanıtlanmış tasarımından yararlanır. İkinci aşama Merlin Vakum Motoru, ana motorlar kesildikten ve birinci aşama çekirdekler ayrıldıktan sonra roketin yükünü yörüngeye gönderir. Karbon kompozit malzemeden yapılan kaplama, yörüngeye giderken uyduları korur. SpaceX, gelecekteki görevlerde yeniden kullanılmak üzere kaplamayı kurtarıyor.

Kalkışta 5 milyon pound’dan fazla itme kuvveti ile Falcon Heavy, en yetenekli roket uçuruyor. Karşılaştırıldığında, Falcon Heavy’nin kalkış itişi, tam güçte yaklaşık on sekiz 747 uçağa eşittir. Falcon Heavy, yolcular, bagaj ve yakıtla birlikte tam yüklü bir 737 uçağının eşdeğerini yörüngeye kaldırabilir.

Motorlar

Merlin, SpaceX tarafından Falcon 1, Falcon 9 ve Falcon Heavy fırlatma araçlarında kullanılmak üzere geliştirilmiş bir roket motorları ailesidir. Merlin motorları, bir gaz jeneratörü güç çevriminde roket itici gaz olarak RP-1 ve sıvı oksijen kullanır. Merlin motoru başlangıçta kurtarma ve yeniden kullanım için tasarlanmıştır.

Dragon uzay aracı, Dünya yörüngesine ve ötesine 7 yolcu taşıma kapasitesine sahiptir.

DRAGON

Dragon uzay aracı, Dünya yörüngesine ve ötesine 7 yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. Şu anda uçan ve önemli miktarda kargoyu Dünya’ya geri getirebilen tek uzay aracı ve insanları uzay istasyonuna götüren ilk özel uzay aracıdır.

Genel bakış:

 • YÜKSEKLİK: 8,1 m / 26,7 ft
 • ÇAP: 4 m / 13 ft
 • KAPSÜL HACMİ: 9,3 m³ / 328 ft³
 • BAGAJ HACMİ: 37 m³ / 1300 ft³
 • ÖDEME YÜKÜ KİTLESİNİ BAŞLAT: 6.000 kg / 13.228 lbs
 • GERİ DÖNÜŞ YÜKÜ KİTLESİ: 3.000 kg / 6.614 lbs

Dragon’un gövdesi sadece basınçsız kargo taşımakla kalmaz, aynı zamanda çıkış sırasında uzay aracını da destekler. Bagajın yarısı, uçuş sırasında ve istasyondayken Dragon’a güç sağlayan güneş panelleriyle kaplıdır. Gövde, Dünya atmosferine yeniden girmeden kısa bir süre öncesine kadar Dragon’a bağlı kalır. Basınçlı bölüm olarak da bilinen Dragon kapsülü, insanların yanı sıra çevreye duyarlı yüklerin taşınmasına da olanak tanır. Dragon, Dragon’un yörüngede iken manevra yapmasına izin veren Draco iticiler ve uzay aracının fırlatma kaçış sistemine güç veren 8 SuperDraco ile donatılmıştır.

Motolar

Dragon uzay aracı, apogee / perigee manevraları, yörünge ayarı ve tutum kontrolü dâhil olmak üzere görev sırasında uzay aracını yönlendirmek için kullanılan 16 Draco itici ile donatılmıştır. Her bir Draco itici, uzay boşluğunda 90 pound kuvvet üretebilir.

Dragon uzay aracı, yeniden girişin ardından uzay aracını stabilize etmek için iki drogue paraşüt ve inişten önce uzay aracını daha da yavaşlatmak için dört ana paraşüt ile donatılmıştır.

Model S, herhangi bir elektrikli aracın en uzun menzili, onu zaman içinde daha da iyi bir hale getiren kablosuz yazılım güncellemeleri ve bir rekor ile 21. yüzyılın otomobili için dünyanın beklentilerini adeta sıfırladı.

Tesla’nın İlk Ürünü

Tesla, kendisini pazarda yerleştirmek için benzersiz bir yaklaşım benimsedi. Kitlesel olarak üretebileceği ve pazarlayabileceği nispeten uygun fiyatlı bir araba üretmeye çalışmak yerine, tam tersi bir yaklaşım benimsedi ve bunun yerine elektrikli araçlar için talep yaratacak çekici bir araba yaratmaya odaklandı.

Tesla’nın web sitesinde yer alan bir gönderide CEO Elon Musk şirketin misyonu hakkında şunları söyledi: “İlk ürünümüzü [kitlesel olarak pazarlayabilseydik] yapardık, ancak bunu asla inşa etmemiş bir başlangıç ​​şirketi için başarmak imkânsızdı. Otomobilde tek bir teknoloji yinelemesi vardı ve ölçek ekonomisi yoktu. İlk ürünümüz nasıl görünürse görünsün pahalı olacaktı, bu yüzden benzin alternatifleriyle rekabet edebilme şansının en yüksek olduğu görünen bir spor araba yapmaya karar verdik. “

Bu nedenle Tesla, piyasaya ilk yüksek performanslı elektrikli lüks spor otomobil olan Tesla Roadster’ı sundu. Şirket, Ocak 2012’de üretime son vermeden önce yaklaşık 2.500 Roadster sattı.

Tesla markasını kurduktan ve konsept otomobilini üretip pazara teslim ettikten sonra iş modelini güçlendirdi. Tesla’nın iş modeli, elektrikli araçlarını satmak, bakımını yapmak ve şarj etmek için üç yönlü bir yaklaşıma dayanıyor.

İmtiyazlı bayiler aracılığıyla satış yapan diğer otomobil üreticilerinin aksine Tesla doğrudan tüketicilere satış yapıyor. Çoğunlukla şehir merkezlerinde olmak üzere, şirkete ait uluslararası bir showroom ve galeri ağı oluşturmuştur.

Satış kanalına sahip olarak Tesla, ürün geliştirme hızında bir avantaj elde edebileceğine inanıyor. Daha da önemlisi, daha iyi bir müşteri satın alma deneyimi yaratır. Araba bayilerinden farklı olarak Tesla showroomlarında potansiyel çıkar çatışmaları yoktur. Müşteriler yalnızca Tesla tarafından istihdam edilen satış ve servis personeliyle ilgilenir.

Teşhir salonları, Service Plus merkezleri (perakende ve servis merkezi kombinasyonu) ve hizmet tesisleri dâhil olmak üzere Tesla’nın 2019 sonu itibariyle dünya çapında 429 lokasyonu bulunmaktadır. Tesla ayrıca İnternet satışlarından da yararlanmıştır.

Tesla, bazı bölgelerde Tesla Rangers adını verdiği, ev aramaları yapan mobil teknisyenleri kullanıyor. Bazı durumlarda hizmet uzaktan verilir. Model S, verileri kablosuz olarak yükleyebilir, böylece teknisyenler araca fiziksel olarak dokunmadan bazı sorunları görebilir ve çözebilir.

2019’da Tesla, yedi kişilik oturma kapasitesine sahip orta boy SUV Model Y’yi ve geleneksel bir araçtan daha iyi kullanıma ve bir spor arabadan daha fazla performansa sahip olacak Cybertruck’ı tanıttı.

Tesla Modelleri

Tesla pazara sportif Roadster ile giriş yaptı. Haziran 2012’de Model S sedanını tanıttığında Roadster’ın üretimini durdurdu.

Tesla Eylül 2015 yılında ilk SUV, Model X, dağıtmaya başladı.

İlk Model 3 teslimatları, Tesla’nın uygun fiyatlı arabalar kategorisine girmesiyle Temmuz 2017’de başladı. 6 2020’de temel modeli 36.200 dolardan başladı.

Tesla, satış merkezlerinin çoğunu şarj istasyonları da dâhil olmak üzere servis merkezleriyle birleştirdi. Yeni bir bölgede bir servis merkezi açmanın artan müşteri talebine karşılık geldiğine inanıyorlar. Müşteriler araçlarını servis merkezlerinde veya Service Plus lokasyonlarında şarj edebilir veya bakımını yapabilir.

Tesla ayrıca tamamen elektrikli bir araç üretiyor. Araç, mil başına 2 kWh’den daha az enerji tüketimine sahiptir. Şirket şu anda 30 dakikalık bir şarjla 400 mil gidebileceğini iddia ediyor ve bunu gelecekte 600 milden fazla uzatmaya çalışıyor. 7. UPS, 2019 yılında tanıttığı araç için ön sipariş veren şirketler arasında yer aldı. 

Tesla’nın en son modeli, şirketin 1,9 saniyede 0-60 arasında gidebilen “dünyanın en hızlı arabası” olduğunu iddia ettiği Roadster’ın süper şarjlı bir versiyonu. yeni Roadster Teslimatlar 200.000 $ bir taban fiyat ile 2021 yılında beklenmektedir.

Dünyadaki en güvenli fabrikalara sahip olma hedefine ulaşmak için Tesla, güvenlik konusunda proaktif bir yaklaşım benimsiyor ve üretim çalışanlarının fabrika zeminine ayak basmadan önce çok günlük bir eğitim programına katılmalarını gerektiriyor.

Diğer Tesla Ürünleri

Tesla’nın misyonunun bir parçası “sürdürülebilir ulaşımın gelişini hızlandırmaktır.” olarak karşımıza çıkar. Bu amaçla Tesla, güç aktarma sistemleri ve bileşenlerini diğer otomobil üreticilerine satıyor.

Nisan 2015’te, evlerde veya işyerlerinde enerji depolama sistemleri olarak hizmet veren Powerwall adı verilen bir ev pilleri serisini tanıttı. Bir güneş enerjisi sistemine bağlanmaları amaçlanmıştır ve güç kesildiğinde veya en yüksek talep yüksek olduğunda yedek güç olarak kullanılabilirler. Tesla ayrıca güneş panelleri ve hala bir çatı gibi görünen güneş panellerinden oluşan bir çatı olan tam güneş çatısı satıyor.

Rakip otomobil üreticileri gibi Tesla, taşıt kredileri ve kiralamalar dahil olmak üzere finansal hizmetler sunmaktadır. Bazı kredi programları için yeniden satış değeri garantisi hükmü vardır. Bu, müşterinin yeniden satmak istemesi durumunda bir aracın değerinde bir miktar olumsuz koruma sağladı.

Falcon 9, insanların ve yüklerin Dünya yörüngesine ve ötesine güvenilir ve güvenli bir şekilde taşınması için SpaceX tarafından tasarlanmış ve üretilmiş yeniden kullanılabilir, iki aşamalı bir rokettir.

Tesla (TSLA) Hakkında Bilmediğiniz 6 Sır Nedir?

Tesla, 2008 yılında ilk Roadster spor otomobilini ürettiğinden beri, Tesla Motors Inc. (NASDAQ: TSLA ) ve CEO’su Elon Musk, teknoloji ve yeniliğin simgeleri olarak statülerini pekiştirdi.   Şimdi PepsiCo., Walmart ve Anheuser-Busch gibi büyük şirketlerin elektrikli yarı otonom kamyon için büyük siparişler vermesiyle, Tesla daha derine iniyor.

Ford Motor Company ve General Motors Company gibi otomobil üreticileri, daha büyük serilerinin bir parçası olarak elektrikli araçlarla ilgilenirken, Tesla yalnızca elektrikli arabalara odaklanan en tanınmış isim. Ancak rekabet arttıkça, Tesla üretim sorunları, yavaş teslimat ve nakit yakma nedeniyle ateş altına girdi.

Tesla, 2018’in ikinci çeyreğinde, sürdürülebilir kârlı hale gelmek için haftada 7.000 veya yılda 350.000 otomobil üretmesi gerektiğini öngördü. Tesla, 2018’in 3. çeyreğinde bu rakamın gerisinde kaldı ve haftada yaklaşık 4.300 ünite üretmeyi başardı, ancak yine de önceki yılın aynı dönemine göre 3.0 milyar $ ‘a kıyasla 6.8 milyar $ gelir bildirdi. Bununla birlikte Tesla, 2019’da 365.000’den fazla araç üreterek 350.000 üretim markasına ulaştı.

Elon Musk Tesla’yı Tam Olarak Bulamadı

Tesla ve Musk söz konusu olduğunda, birini diğeri olmadan düşünmek zor. Bu tür bir bağlantıyla, birçok kişi Musk’ın şirketin kurucusu olduğunu varsayabilir, ancak aslında durum bu değil.

Martin Eberhard ve Marc Tarpenning, Tesla’yı 2003 yılında kurdu. Musk, bu süreçte Tesla’nın yönetim kuruluna katılarak şirketin Seri A yatırımları için fonun çoğunu sağladığı 2004 yılına kadar şirkete katılmadı. Bu gerçek biraz karmaşık çünkü şirket Musk’ı bir kurucu olarak görüyor. Bu, 2009’da Musk’a “tarihi yeniden yazmaya başladığını” söyleyerek dava açmaya çalışan Eberhard’a yıllar boyunca pek uymadı.

Tesla’nın Tasarımları Açık Kaynaklıdır

Musk, 12 Haziran 2014’te Tesla’nın web sitesinde “Tüm Patentlerimiz Size Ait” başlıklı bir blog yazısı yayınladı. Gönderide Musk, herkes için sürdürülebilir ulaşım yaratma hedefinden bahsediyor ve Tesla’nın teknolojisine patent uygulamasının bu hedefi engelleyeceğini düşünüyordu.

Musk, özünde, Tesla’nın pahasına olsa bile dünyanın bu yönde ilerlemesini istediğini söyledi. Zamanı, kaynakları ve motivasyonu olan herkes Tesla’nın kendi planlarını kullanarak kendi elektrikli arabasını yapabilir.

Musk, Grad Okulunda Sadece İki Gün Geçirdi

Musk 1997’de Pennsylvania Üniversitesi’nden fizik ve ekonomi bölümlerinden mezun oldu. Bu programları tamamladıktan sonra, doktora yapmak için çalışmaya başlamak için Kaliforniya’ya taşındı. Musk’ın yüksek lisans programının kendisine göre olmadığına karar vermesi uzun sürmedi. Bunun yerine yazılım şirketi Zip2’ye odaklanmak için sadece iki gün sonra Stanford’dan ayrıldı.

Tesla’nın Satış Modeli Çoğu Eyalette Yasadışı

Tesla’nın eski doğrudan tüketiciye satış modeli otomobil endüstrisinde benzersizdir, ancak çoğu yerde, aslında yasadışıdır.

Tesla’nın bayiliği yok. Bunun yerine, tüketicilerin bazı araç modellerini yakından görebilecekleri ve özelliklerini öğrenebilecekleri showroomlar işletiyor. Geleneksel satış görevlileri yoktur, test sürüşleri sınırlıdır veya belirli yerlerde mevcut değildir ve showroom personeli, satın almaya hazır olduklarında alıcıları web sitesine yönlendirir. Tesla satın almak isteyenlerin internete girmesi, arabayı sipariş etmesi ve teslim edilmesini beklemesi gerekir.

Çoğu eyalette, araç satışlarının lisanslı bayiler aracılığıyla tamamlanmasını gerektiren yasalar vardır. Tesla’nın sıfır bayilik işletmesiyle, şirketin teknik olarak araçları doğrudan tüketiciye satmasına izin verilmeyecek ve bunun yerine yalnızca çevrimiçi satış seçeneği bırakılacaktı. Bazı eyaletler bu gereksinim konusundaki duruşlarını yumuşatmaya başlıyor ve Tesla, showroomlarında ve belirli bayilerinde otomobil satmak için değişmeye başladı. 

Tesla Dahili Insane Modu ile Geliyor

P85D motorlu modeller, aracı, aracın tüm gücünü bir kerede hızlandıran ve mesafeyi 3,2 saniyede kateden “Insane Mode” a çevirebilir.

Elon Musk’ın Maaşı Yok

Musk geçinmek için uğraşmıyor, ama aynı zamanda haftadan haftaya maaş çekiyle de yaşamıyor. Musk’ın ödeme planı yakın zamanda değişti, böylece şirket belirli finansal hedeflere ulaştığında muazzam ödemeler aldı.

Örneğin, 650 milyar dolarlık bir piyasa değeri olan şirket hedeflerine ulaşırsa, Musk yaklaşık 14,8 milyar dolarlık bir ödeme günü görebilir.

Falcon 9, dünyanın ilk yörünge sınıfı yeniden kullanılabilir roketidir.

Tesla’nın İş Modelini Farklı Kılan Nedir?

Son dönemlerde elektrikli araç pazarı büyüyor. Bunun birçok nedeni, güvenlik ve araç emisyonları ile ilgili yeni düzenlemeler, teknolojik gelişmeler ve değişen müşteri beklentileri dâhil. Ancak elektrikli otomobiller için ana akım kabul ve heyecanın çoğu Tesla Motors Inc.’e (TSLA) ve benzersiz iş modeline atfedilebilir.

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk , “pazara cazip elektrikli araçları mümkün olan en kısa sürede sunarak sürdürülebilir taşımacılığın gelişini hızlandırmak” misyonuyla şirketi kurdu. Bu misyon, Tesla’nın başarılı iş modelinin bel kemiğidir.

 • Tesla’nın iş modeli, franchise bayiliklerine değil, doğrudan satış ve hizmete dayanmaktadır.
 • Şarj istasyonlarının yaygınlaştırılmasına özellikle dikkat ediyor. Bu, elektrikli araçların kitlesel olarak benimsenmesinin önündeki en büyük engel olabilir.
 • Tesla, iş modelini evler ve işletmeler için enerji depolama sistemlerini kapsayacak şekilde genişletti.
Yeniden kullanılabilirlik, SpaceX’in roketin en pahalı parçalarını değiştirmesine izin verir ve bu da alana erişim maliyetini düşürür.

Elon Musk’ın En İyi Yatırımları

Musk, Tesla’nın CEO’su ve kurucu ortağı ve SpaceX’in CEO’su ve baş tasarımcısıdır. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre 26 Ocak 2021 itibariyle, tahmini toplam net değeri 209 milyar dolar olup, dünyanın en zengin kişisi olarak Jeff Bezos’u geride bıraktı.

PayPal

PayPal’ın dikkate değer bir yönetici ve yatırımcı listesi vardır. Popüler çevrimiçi ödeme sistemi, çek ve banka havalesi gibi geleneksel kâğıt yöntemlerine elektronik bir alternatif sunar. PayPal’ın kurucu ortakları arasında Founders Fund’ın kurucu ortağı ve eski ABD’nin İsveç Krallığı Büyükelçisi Ken Howery; Yelp’in ilk yatırımcılarından ve Affirm Inc.’in kurucusu ve CEO’su Max Levchin; ve Palantir Technologies and Founders Fund’ın kurucu ortağı Peter Thiel yer alır.

Musk artık PayPal’da hisseye sahip değil. E-ticaret şirketi eBay, PayPal’ı 2002’de 1.5 milyar dolara satın aldıktan sonra pozisyonundan çıktı. Musk’ın satıştan 180 dolar kazandığı bildirildi.

1999’da Musk, bir çevrimiçi finansal hizmetler ve e-posta ödeme şirketi olan X.com’u kurmak için 10 milyon dolar kullandı. Bir yıl sonra, şirket Confinity ile birleşti ve 2001’de PayPal adını aldı. 

SpaceX

Musk, PayPal satışından elde ettiği gelirin çoğunu, genellikle SpaceX olarak bilinen Space Exploration Technologies Corporation’ı kurmak için kullandı. Kendi anlatımına göre, Misk 2002 yılında bulundu SpaceX için 100 milyon $ harcadı.

SpaceX, hem finansal olarak hem de teknolojik yeniliklerinde dikkate değer bir başarı olmuştur. NASA, SpaceX’i 2006’da kazançlı bir sözleşme ile ödüllendirdi. 2009’da SpaceX, yörüngeye ulaşan ilk özel sıvı yakıtlı roket olan Falcon 1’i fırlattı. 2010 yılında, SpaceX’in Dragon uzay aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaştı. 2012’de NASA, ISS ile Dünya arasındaki mekik mürettebatına yardımcı olmak için SpaceX’e ikinci bir sözleşme verdi.

Musk hala SpaceX’in en büyük hissedarı ve CEO’su ve şirket şu anda Musk’ın şirketi oluşturmak için başlangıçta yatırdığı 100 milyon dolardan çok daha fazla değere sahip.

Şirket halka açılmış olsaydı, Musk büyük bir miktar kazanacaktı. SpaceX, ortak hayal gücü için uzay yolculuğu fikrini yeniden heyecan verici hale getirdi. En son bağış toplama turu, üç iddialı programın geliştirilmesine devam etmektir: Crew Dragon, Starlink ve Starship. NASA, SpaceX’in insanları uzaya uçurma çabalarını temsil eden Crew Dragon kapsülünü geliştirmek için SpaceX’e 3,1 milyar doların üzerinde ödül verdi. Starlink, SpaceX’in insanları uzaya uçurma çabalarının bir parçasıdır, ancak Starlink projesi, dünyanın herhangi bir yerine yüksek hızlı internet sağlayacak yaklaşık 12.000 küçük, birbirine bağlı uydudan oluşan küresel bir ağ oluşturmayı gerektirecektir.

Tesla Motorları

Musk, Tesla’nın kurucu bir üyesi olmasa da, 2004’te erken bir finansman turuna liderlik etti. 2008’de Musk, hala SpaceX’in CEO’su olarak görev yapıyor olmasına rağmen, Tesla’nın yönetim kurulu üyeliğinden CEO’suna geçti. 28 Haziran 2010’da Tesla, NASDAQ üzerinde ilk halka arzını (IPO) başlattı. Adi hisse senetleri hisse başına 17 $ ‘dan halka açıldı. 26 Ocak 2021 itibariyle Tesla’nın hisseleri 888.60 $ değerindedir.

Şirketin misyonu, pazara toplu pazar elektrikli otomobilleri sunarak sürdürülebilir ulaşımı hızlandırmaktır. Tesla, 2017 yılının Kasım ayında, UPS ve PepsiCo gibi şirketler tarafından ön sipariş verilen tamamen elektrikli yarı kamyonların yaratıldığını duyurdu. Şirketin uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli elektrikli araçları arasında Model S, Model X SUV, Model 3 sedan ve son teknoloji Roadster süper otomobil yer alıyor.

Ocak 2020’de Reuters, Musk’ın performansa dayalı tazminat paketinin bir parçası olarak 346 milyon dolarlık hisse senedi ödülü kazanmaya hazır olduğunu bildirdi. Musk, herhangi bir maaş veya nakit ikramiye kazanmaz; bunun yerine, şirketin piyasa değeri ve diğer büyüme kilometre taşlarına dayalı olarak hak kazanan hisse senedi ödül seçenekleri alır.

DeepMind Teknolojileri

Yapay zekâ şirketi DeepMind Technologies, Musk’ın kilit melek yatırımcılarından biri olarak 2010 yılının sonlarında kuruldu. 7 Ocak 2014’te Google, şirketi açıklanmayan bir miktar karşılığında satın aldığını açıkladı, ancak satışın 400 ila 600 milyon dolar arasında olduğu tahmin edildi. 

Musk, yapay zekanın insanları geride bırakmasından endişe duyuyor ve DeepMind’a para kazanmak için değil, yapay zekanın arkasındaki teknolojinin ne kadar hızlı geliştiğine dair bir pencere açmak için yatırım yaptığı bildiriliyor. Şirket, araştırmalarının çoğunu derin takviyeli öğrenmeye odaklamıştır. Derin pekiştirmeli öğrenme, derin öğrenmeyi – öncelikle kalıpları tanımak için kullanılan – bir oyundaki puan gibi ödül sinyallerine dayalı öğrenmeye dayalı pekiştirmeli öğrenmeyle birleştiren bir yapay zeka tekniğidir. DeepMind bu tekniğe 2013 yılında yapay zekâ alanında bir atılımı temsil eden bir bildiride adını verdi.

 1. Çok güzel yazmışsınız baştan sona okudum ve hiç sıkılmadım sürükledi beni. Ellerinize sağlık

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.