Gelmiş Geçmiş En Başarılı Psikolojik Filmler

İnsanın zihninden geçen duygu düşünce ve davranış biçimlerini inceleyen psikoloji bilimi insanı açıklayan en önemli bilim dalıdır. Psikolojik filmler insanı derinden etkiler ve hatta uzun yıllar etkisi altında bırakır. Psikolojik gerilim filmleri bu yüzden her zaman insanın ilgisini çeken filmler olmuştur.

Zindan Adası

Dennis Lehane’in aynı isimli romandan sinemaya uyarlan bir Martin Scorsese filmidir. Filmin konusu; İki polis memurunun, bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adası isimli bölgede Ashecliffe Hastanesi’ne soruşturma yapmak için gitmesi ve sonradan gelişen esrarengiz olayları anlatır.

Makinist

Brad Anderson’un yönetmenliği yaptığı film aşırı yorgunluk ve uzun süreli uykusuzluk nedeniyle akli dengesini kaybeden bir işçinin yaşadıklarını anlatan bir İspanya filmidir.

Siyah Kuğu

Darren Aronofsky’nin yönettiği 2010 çıkışlı, Amerikan yapımı psikolojik gerilim filmidir. Siyah Kuğu Natalie Portman’ın oyunculuğu ile yetenekli ve hırslı bir balerinin gerçek yaşam öylküsünden uyarlanmıştır.

Can Dostum

Dram ve mizah arasında gidip gelen bir başyapıt olan Can Dostum filmde, felçli bir adama bakıcılık yapan genç ile bu adamın aralarındaki iletişim anlatılıyor.

Gone Girl

2014 yapımı filmin konusu, Amy ve Nick beşinci evlilik yıldönümlerinin sabahında enteresan bir şekilde Amy ortadan kaybolur. Son zamanlarda ilişkilerinde karşılaştıkları sorunlar nedeniyle polislerin tüm şüphesi Nick üzerinde yoğunlaşmaya başlar.

Dönüş Yok

Dönüş yok 2002 yılı yapımı Gaspar Noé tarıfından çekilen Fransız filmi yara ile intikam arasındaki bitmez tükenmez ilişkiyi tanımlıyor.

Kelebek Etkisi

Çocukluğundan gelen korkunç hatıralarıyla mücadele etmek zorunda kalan genç bir adam zaman içinde geçmişe yolculuk yapabildiğini ve olayları değiştirebildiğini keşfeder. Bu değişiklik hem kendi hayatını hemde çevresindeki insanların hayatını oldukça etkilemektedir.

Old Boy

2003’te yönetmenligini park chan-wook’un yaptigi japon old boy’ dan uyarlama bir güney kore filmi. Yıllarca hapis tutulan bir adamın serbest bırakılmasının ardından intikam arayışını konu ediyor.

Akıl Oyunları

Sosyal bir matematikçi olan John Nash’in hayatını anlatan filmde parlak zekasını her daim hissettiren ve çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürüp kanıtlama aşamasına kadar gelir

Guguk Kuşu

One Flew Over the Cuckoo’s Nest kitabından sinemaya uyarlanan film, akıl hastası numarası yaparak güvenlik önlemleri daha az olan bir akıl hastanesine sevkedilen bir mahkûmun (Jack Nicholson) geçirdiği zamanı konu alıyor

İçinde Yaşadığım Deri

Film, kızına tecavüz eden bir adamdan intikam almaya çalışan psikolojisi bozuk bir plastik cerrahın saplantılarını ve hücrelerle ilgili yaptığı araştırmalar sayesinde yeni bir insan derisi yaratmasını anlatıyor.

Kevin Hakkında Konuşmalıyız

2011 yapımı bir film, anne-çocuk ilişkisini ana akım filmlerdeki cinsiyet rolleriyle sıradan gerilimlere odaklanarak değil kutsal aile metaforunu alaşağı ederek anlatıyor.

Altıncı His

M. Night Shyamalan’ın yazıp yönettiği, 1999 yapımı psikolojik korku filmi, 8 kiz yaşında bir çocuk olan Cole Sear Kendisinde normal ötesi bir takım güçlerin var olduğunun farkına varır. Küçük çocuk bunların sebebini anlayamadığı gibi çektiği acıları da çocuk psikoloğu Malcolm Crowe’un dışında hiç kimseye anlatamamaktadır.

Fight Clup

Oregon Üniversitesinde yüksek lisansını yapan Chuck Palanhiuk’un uzak olmayan bir gelecekte geçen ve kafası karışık genç bir erkeği konu alan romanından yola çıkılarak çekilen Fight Club’da filmi anlatan, ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahiptir.

İYİ SEYİRLER 🙂

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.