Gençlerin Gözde Merakı Grafik Tasarıma Bir Bakalım!

Grafik tasarım, genel olarak “fikir ve deneyimleri görsel ve metinsel bir içerikle planlama, projelendirme sanatı ve uygulaması” olarak tanımlanır. Diğer bir deyişle, grafik tasarım, amacı olan bir sanat olarak karşımıza çıkar. Bu alan, belirli bir işlev için yaratıcı bir süreçle geliştirilen bilgilerin sunumudur.

Grafik tasarım, ürünlerin satış ve pazarlamasında oldukça önemlidir ve broşür ve logoların kritik bir bileşenidir. Bu nedenle grafik tasarımcılar bazen grafik sanatçılar veya iletişim tasarımcıları olarak anılır. Grafik tasarım, çalışanlarınızla verimli bir şekilde iletişim kurmanızı sağlayan önemli bir araçtır.

Grafik tasarım, genel olarak “fikir ve deneyimleri görsel ve metinsel bir içerikle planlama, projelendirme sanatı ve uygulaması” olarak tanımlanır.

Peki, Grafik Tasarımcının İşi Nedir?

Grafik tasarımcılar, müşterilerle motive fikirlerle iletişim kurmak için bilgisayar yazılımı kullanılarak ya da elle, görsel kavramlar oluşturur. Bir grafik tasarımcı, işin doğasına bağlı olarak posterler, ambalajlar, logolar ve pazarlama materyalleri oluşturur. Bunu, görsellerin ve metnin stratejik olarak yerleştirilmesiyle yaparlar. Grafik tasarımcılar dergilerde, reklam veya pazarlama ajanslarında ve daha pek çok yerde çalışabilir. Grafik tasarımcılar, fikirleri görüntüler veya basılı sayfalar aracılığıyla iletmek için sanat ve teknolojiyi birleştirir.

Grafik tasarım, amacı olan bir sanat olarak karşımıza çıkar.

Bir Grafik Tasarımcının Sahip Olduğu Nitelikler Nelerdir?

Bilgisayar Becerileri – Çoğunlukla, grafik tasarımcılar yerleşim ve tasarımları hazırlamak için özel grafik tasarım yazılımı kullanır. Ayrıca, grafik tasarımcıların rekabette kalabilmek için bilgisayarlarını / dizüstü bilgisayarlarını en son yazılım ve teknolojilerle sürdürmeleri gerekir.

Yaratıcılık – Bir grafik tasarımcı, alışılmışın dışında düşünme yeteneğine sahip olmalı ve müşterileri ile iletişim kurmak için benzersiz yaklaşımlar geliştirmelidir. Müşterileri adına fark edilebilir bir anlam ifade edecek özgün tasarımlar geliştirmeleri gerekir.

Bu alan, belirli bir işlev için yaratıcı bir süreçle geliştirilen bilgilerin sunumudur.

Zaman Yönetimi- Genellikle her meslekte ihtiyaç duyulan en önemli niteliktir. Grafik tasarımcılar genellikle birden fazla proje üzerinde çalışır ve bu nedenle zamanlarını buna göre yönetmeli ve son teslim tarihinden önce teslim etmelidir.

Analitik Beceriler – Bir grafik tasarımcı, ortak sorunlara çözümler bulabilmek ve daha sonra hangi eylemleri gerçekleştirecekleri konusunda kararlar alabilmek için analitik düşünceye sahip olmalıdır. Grafik tasarımcılar, müşterinin istediği mesajı iletmelerini sağlamak için geliştirdikleri tasarımların müşteri tarafından nasıl algılanacağını incelemelidir.

Sanatsal Yetenek – Renk ve kompozisyon gibi tasarım öğeleri hakkında bilgi, grafik tasarımcılar için hayati önem taşır. Sanatsal yetenek ve yaratıcılık esastır. Grafik tasarımcı tarafından hazırlanması gereken grafikler, müşteriye olduğu kadar müşteriye de sanatsal açıdan çekici gelmelidir.

Grafik tasarım, ürünlerin satış ve pazarlamasında oldukça önemlidir ve broşür ve logoların kritik bir bileşenidir.

Neden Bir Grafik Tasarımcıya İhtiyacınız Var?

Hiç kimse yardım almadan her işi bireysel olarak yapamaz. Her şeyi daha iyi ve çekici kılmak için herkesin profesyonel yardıma ve fikirlere ihtiyacı vardır. Açıkçası, mesajını net ve etkili bir şekilde iletmek için bir grafik tasarıma ihtiyaç duyulabilir. Grafik tasarım, işletmeniz ve hedef kitleniz arasında bir iletişim şeklidir.

Ve bunun için, müthiş tasarımlarıyla müşterileri kendine çekme yetenekleriyle ikna edebilmek için eğitilmiş bir grafik tasarımcının yardımına ihtiyacınız var. Grafik tasarım, yaratıcı bir uzman gerektirir. Bir mesajı iletmek için sanat ve teknolojiyi birleştirirler.

Grafik tasarımcılar, müşterilerle motive fikirlerle iletişim kurmak için bilgisayar yazılımı kullanılarak ya da elle, görsel kavramlar oluşturur.

Grafik tasarımcıya ihtiyaç duymanızın bazı nedenleri aşağıdaki gibidir:

Grafik tasarımı herhangi bir işin pozitif ve kalıcı izlenimi açısından önemlidir. İyi bir grafik tasarım, doğru olanı yapmanızı sağlayacaktır. Bir kartvizit, çevrimiçi bir reklam veya web sitenizdeki bir sayfa, bir potansiyel müşterinin karşılaşabileceği ilk iş grafiği olabilir, bu nedenle herhangi bir işletmenin uzman bir grafik tasarımcıya ihtiyacı olabilir.

Rakiplerin önüne geçmek için yaratıcılık: Grafik tasarım, rekabette bir adım önde olmak isteyen tüm işletmeler için gereklidir. Bir sorunu çözebilecek veya bir fikri teşvik edebilecek yenilikçi bir şekilde içerik oluşturun. Dahası, büyük işler harika vitrinlerle gelir.

Bir grafik tasarımcı, işin doğasına bağlı olarak posterler, ambalajlar, logolar ve pazarlama materyalleri oluşturur.

Güvenilirlik Oluşturmak İçin: Grafik tasarım, kendi alanlarında güvenilirlik oluşturmak isteyen her işletme için önemlidir. İzleyicinin problemini çözen iyi bir içerik, tavsiyelerinize güvenmelerini sağlayacak ve sizi alanınızda uzman olarak görmeye başlayacaktır. Bu nedenle, mesajlarınıza inanan kişilerin adanmış bir takipçi kitlesini oluşturmak için tutarlı bir şekilde içerik oluşturun.

Verimlilik ve Üretkenlik: Grafikler kötü tasarlanmışsa, çalışanın üretkenliği ve işyerinin verimliliği üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Bir işletmenin web sitesi, mükemmel bir şekilde tasarlanması gereken ve web sitenizde gezinmek için herhangi bir baş ağrısı veya müşteri oluşturmayan bir alandır. Pratik bir tasarım, kolay gezinme, okunaklı yazı tipleri ve çekici renklere sahip olmalıdır.

Mesajınız şu anlama geliyor: Her işletmenin bir hikâyesi vardır ve bu nedenle izleyiciye doğru bir şekilde iletilmesi gerekir. Tasarımınızdaki her bir unsur önemlidir ve mesajınızı destekleyen herhangi bir duyguyu veya duyguyu ifade eder.

Grafik tasarımı herhangi bir işin pozitif ve kalıcı izlenimi açısından önemlidir.

Genel Grafik Tasarımcı Görevleri

 • Bir projenin kapsamını belirlemek için müşterilerle veya sanat yönetmenleriyle buluşma
 • Tasarımlar oluşturmak için fotoğraf düzenleme yazılımı, yerleşim yazılımı ve dijital illüstrasyon kullanma
 • Bir şirketin markasını ve mesajını iletmek için renkleri, resimleri ve yazı tiplerini seçme
 • Tasarım konseptlerini müşterilere veya sanat yönetmenine sunmak
 • Paydaş geri bildirimlerine ve görüşlerine dayalı olarak tasarımlara güncelleme uygulamak
 • Baskı veya yayınlamadan önce herhangi bir hata olmadığından emin olmak için nihai tasarımları incelemek
İyi bir grafik tasarım, doğru olanı yapmanızı sağlayacaktır.

Grafik Tasarımcılar Nerede Çalışıyor?

Grafik tasarımcıların çalışma fırsatına sahip olduğu üç ana ayar vardır: şirket içi, ajans veya serbest. Bir şirket içi tasarımcı, özellikle kendi markasına yönelik yaratıcı malzemeler üretmek için bir şirket tarafından işe alınır. Bir ajans tasarımcısı, çeşitli müşteriler için yaratıcı hizmetler sunan bir şirket için proje bazında çalışacaktır. Serbest çalışan bir tasarımcı serbest meslek sahibidir ve kendi iş yükünü ve müşterilerini yönetir.

Grafik tasarımcıların çalışma fırsatına sahip olduğu üç ana ayar vardır: şirket içi, ajans veya serbest.

Grafik Tasarımcının Görev ve Sorumlulukları

İş genellikle aşağıdaki işi yapma becerisini gerektirir:

 • Müşterilerle veya bir şirketin yaratıcı direktörü ile görüşerek bir projenin kapsamını belirleyin
 • Müşterilere veya iş arkadaşlarına olası tasarım konseptlerini sunun
 • Tasarımlar oluşturmak için illüstrasyon, fotoğraf düzenleme ve mizanpaj yazılımı gibi dijital araçlar ve yazılımlar kullanın
 • Logolar, resimler ve çizimler gibi görsel öğeler oluşturun
 • Projeler için mizanpajlar tasarlayın ve hangi renkleri, görüntüleri ve yazı tiplerini kullanacağınızı belirleyin
 • Müşteriler veya şirketin kreatif direktörü tarafından önerilen geri bildirimleri ve değişiklikleri dahil edin
 • Dijital dosyaları üretim için hazırlayın
Bir şirket içi tasarımcı, özellikle kendi markasına yönelik yaratıcı malzemeler üretmek için bir şirket tarafından işe alınır.

Eğitim, Öğretim ve Sertifikasyon

Bu alan, sadece bir örnek olarak kendi çalışmanızı geliştiriyor olsa bile, deneyime büyük önem verir. Birkaç grafik tasarımcı herhangi bir resmi eğitimden geçmez ve tamamen kendi kendine öğrenilir. Bu insanlar tipik olarak bilgisayar destekli tasarım konusunda gelişmiş bir yeteneğe sahiptir.

Eğitim: Birçok grafik tasarımcı, geleneksel bir kolejde veya bir sanat enstitüsünde grafik tasarım alanında ana veya yoğunlaşarak lisans derecesini tamamlar. İlgisiz alanlarda lisans derecesine sahip kişiler, genellikle ihtiyaç duydukları eğitimi yazılım eğitim kursları gibi teknik programlar aracılığıyla alabilirler. Ayrıca grafik tasarım konusunda özel dersler alabilir ve staj yapabilirler veya serbest çalışma yapabilirler.

Her çalışma ortamının kendi avantajları ve dezavantajları vardır ve her ortamda ideal olan belirli nitelikler ve özellikler vardır. Hangi ortamın kendilerine en uygun olduğuna karar vermek için grafik tasarımcılarının farklı seçeneklere aşina olmaları önemlidir.

Bir ajans tasarımcısı, çeşitli müşteriler için yaratıcı hizmetler sunan bir şirket için proje bazında çalışacaktır.

Şirket İçi Ortamda Grafik Tasarımcılar Ne Yapar?

Şirket içi grafik tasarımcıları, “geleneksel” bir çalışma ortamının istikrarının tadını çıkarır. Markaya ve hedef pazarına tam olarak yatırım yapmalarına olanak tanıyan, kesinlikle çalıştıkları şirket için tasarımlar oluştururlar. Bu ortamda çalışan bir tasarımcı, ekibi için birçok farklı türde projeyi üstlenme becerisine sahip geniş bir beceri setine sahip olan “tüm iş kollarından biri” olma eğilimindedir.

Her çalışma ortamının kendi avantajları ve dezavantajları vardır ve her ortamda ideal olan belirli nitelikler ve özellikler vardır.

Bir Ajans Ortamında Grafik Tasarımcılar Ne Yapar?

Küçük işletmelerin veya bireylerin tasarım çalışmalarını bir grafik tasarım ajansına yaptırmaları oldukça yaygındır. Ajans tasarımcıları, projelerin büyüklüğüne bağlı olarak, herhangi bir hafta içinde farklı müşteriler için birkaç proje yürütebilir. İş yükü, gelen sözleşmelere bağlı olarak alçalma ve akma eğilimindedir, bu da son teslim tarihlerini karşılamak için çalışırken çoğu zaman tutarsız programlara neden olur. Ajanslar genellikle tasarım uzmanları çalıştırır ve yüksek kaliteyi sağlamak için projeleri buna göre dağıtır.

Serbest Ortamda Grafik Tasarımcılar Ne Yapar?

İş meraklısı ve disiplinli tasarımcılar için serbest çalışma ideal bir seçenek olabilir. Bu tasarımcılar serbest meslek sahibidir ve genellikle kendi evlerinin rahatlığında çalışırlar. Sorumlu kişi olarak, çalıştıkları saatleri, aldıkları proje türlerini ve birlikte çalıştıkları müşterileri seçme ve seçme yeteneğine sahiptirler. Tasarım sorumluluklarına ek olarak, pazarlama, finansman, operasyonlar ve işlerinin diğer önemli yönlerinden de sorumludurlar.

Hangi ortamın kendilerine en uygun olduğuna karar vermek için grafik tasarımcılarının farklı seçeneklere aşina olmaları önemlidir.

Bazı Önemli Grafik Tasarım Becerileri Nelerdir?

İşleri birkaç benzersiz yönden oluştuğu için, grafik tasarımcıların benzersiz bir sanatsal ve teknik beceriler karışımına sahip olması gerekir. Bir grafik tasarımcı olarak kariyer kazanmak için, genellikle tasarım veya benzeri bir alanda lisans derecesine ihtiyacınız vardır. Bir derece kazanırken, bir tasarımcı olarak yeteneğinizi ve yeteneklerinizi gösteren profesyonel portföyünüzü de oluşturacaksınız. Grafik tasarımcılar bir dizi projede çalışabildiğinden, öğretilen bilgisayar kursları fotoğraf düzenleme programları, illüstrasyon programları ve belki bazı isteğe bağlı web tasarımı ve video düzenleme programlarını içerecektir.

Bir grafik tasarımcı olarak kariyer kazanmak için, genellikle tasarım veya benzeri bir alanda lisans derecesine ihtiyacınız vardır.

Grafik tasarımcılar için en iyi teknik beceriler:

 • Adobe Creative Suite
 • Sosyal medya
 • Dizgi oluşturma
 • Web sitesi tasarımı
 • Ambalajlama
 • Proje Yönetimi
 • Görsel tasarım
 • Pazarlama materyalleri
 • İllüstrasyon
 • Dijital tasarım

Grafik tasarımcılar için en iyi aktarılabilir beceriler:

 • Yaratıcılık
 • İletişim
 • Detaylara dikkat
 • İşbirliği
 • Organizasyon
 • Toplantı tarihleri
 • Düzenleme
 • Problem çözme
 • Çoklu görev
 • Zaman yönetimi

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.