Girişimci Olmak İsteyip Nasıl Olabileceğiniz Konusunda Fikriniz Yok Mu? Bunları Uygulayarak Girişimci Olabilirsiniz

Kendi İşinizin Patronu Olmak İçin Gerekenler!

Girişimci Nasıl Olunur?

Girişimci olup kendi işinizin patronu olmak  her ne kadar kulağa çok iyi gelse de birçok sorumluluğu olan bir durumdur. Girişimci olmanın risklerini kabullenirseniz anca o zaman keyfini çıkarabilirsiniz. Unutmayın dışarıdan her şey güzel ve cazip gözüksede her işin ve her eylemin bir sorumluluğu ve riski de vardır.

Girişimin Ne Olduğunu Biliyor Musunuz?

Girişim Nedir?

Girişim bir işi bir sorumluluğu yapmak için düzenli ve plan çerçevesinde eyleme geçmektir. Girişim aynı zamanda bir girişimci tarafıyla ortaya konmuş olan  iş fikrinin eyleme dönüşen şeklidir. Girişimcilik ise , en genel olarak ifade edildiğinde  kar amacı ile riski üstüne alabilen ve iş kuran kişinin yaptığı atılıma denir.

Kendinize Özgü Fikirleriniz Olsun!

Özgün Olmak İyi Bir Adım Olacaktır.

Yeni olan ya da değişik fikirler üretin, düşünün. Fark yaratabilmeniz için yeni ve ilginç fikirleriniz her zaman dikkat çekmek için iyi bir adım olacaktır. Aklınıza gelen fikrin ne kadar gerçekçi olduğunu ve ne kadar ilgi çekici olduğunu düşünüp araştırın. Fikrinizi uygulayabilmek için ne kadar maliyet gerektiğini de hesaba katın. Henüz bir fikriniz yoksa hitap ettiğiniz kitlenizi düşünün ve hedef kitlenizin neler ile uğraştığını ve en çok ne konuda vakit harcadığını araştırın. En gerçekçi olan fikir üzerinde böylece yoğunlaşabilirsiniz.

Kendinizi Bu Yola Çıkmadan Hazırlamanız ve Tanımanız Önemli.

Girişimci Olmak İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

Sabır ve azimle bulunduğunuz yoldan asla vazgeçmemeye çalışın. Zorluklar ile başa çıkacağınızın bilinciyle bir işe başlayın ve zorlukların sizi yıldırmasına asla izin vermeyin. Her ne kadar her şey yolunda gitse bile her zaman zorlukların da sizi bulabileceğinizi unutmayın ve hazır olarak girişimde bulunacağınız işe başlayın. Ayrıca çevrenizde size ”yapamazsın” diyen bir çok kişi olsa bile onlara değil , kendi gücünüze inanmayı unutmayın. Azimli ve çalışkan olmanız da bir girişimci özelliği için oldukça önemli bir özelliktir. Çalışmaktan sıkılmamalı hatta çalışmak için fırsat kovalıyor olmalısınız. Kendi işinizi yapmak bir rahatlık gibi görünse de sorumluluk ve çalışkanlık gerektirdiği de kaçınılmaz bir gerçeğidir. Her gün bulunduğunuz noktadan ileriye gitmeye çalışmalı ve kendinizi geliştirmeyi önemsemelisiniz. Konfor alanınızdan çıkmayarak kendinizi ileriye taşıyamazsınız. En önemlisi ise ne yapıyorsanız tutkulu yapın. Girişimci olarak yaptığınız işi sevmiyorsanız o işin hep zorluklarını göreceksiniz demektir. Tutku ile yapmıyorsanız o işin size iyilikler ve güzellikler getirmeyeceğini bilmelisiniz. Bir girişimci olarak çevre yapmanız da önemlidir. Ne kadar yeni insanlar ile tanışırsanız  o kadar fikir yaratabilir ve fikrinizi yayabilirsiniz. O yüzden insanlarla konuşmaya onlarla sohbet etmeye özen gösterin. Son olarak ise yeni fikirlerden korkmayın risk alın ve kendinize neyin iyi geleceğini bularak kendinizi motive etmeyi bilin.

Girişimciliğe Başlamadan Önce İş Planı Yapın.

İş Planı Nasıl Yapılmalıdır?

İş planı sizin en iyi şekilde anlayabileceğiniz düzende olmalıdır. Önem verdiğiniz her konuyu iş planınızda belirtmeli ve iş planınızı kapsamalıdır. Her bir bölüm için zaman ayırarak planlama yapın ve düzenli bir şekilde gerçekleştirin.

İşinizi Tanıtmak Çok Önemli!

Ürününüzü Ya Da Yaptığınız İşi Duyurmak Çok Önemlidir.

Her ne kadar fikriniz iyi olsa da daha fazla nasıl geliştirebileceğinizi düşünün ve en iyi haline getirmeye çalışın.Daha sonra bunu insanların tanıyabilmesi için neler yapmanız gerektiğini belirleyin ve ne kadar çok kişi duyarsa o kadar çok talep artacağını unutmayın.

Yatırımcılar Bulmaya Çalışın.

Yatırımcı Bularak Yükünüzü Azaltabilirsiniz.

Bir yatırımcı bularak ona fikrinizi sunun. Yaptığınız işte kendinizi ileriye taşımak için ya da işinizi kurabilmek için yatırımcı yükünüzü neredeyse yarı yarıya hafifletecektir. Maddi durumunuz bazı zamanlar sizi zorlasa bile parayı sağlayabilecek potansiyel bir yatırımcı ile ortak olduğunuz zaman zorluklarla mücadele etmeniz bir tık daha kolay olacaktır.

Rakipleriniz Araştırın ve Unutmayarak Takipte Kalın.

Rakiplerinizi Tanıyın ve Yeniliklerden Haberdar Olmaya Çalışın.

Yaptığınız işe benzer iş yapanları veya ürününüze benzer ürünleri tanıyın ve aynı ya da farklı yönlerinizin üstüne gidin. Aynı olan yanlarınızda siz daha farklı olarak ne yapabilirsiniz onu araştırın.

Yaptığınız İşi Nasıl Pazarlayacaksınız?

Pazarlamanın Üstüne Düşün.

Ürününüzü insanların ilgisini çekmek adına nasıl pazarlayacağınız bizzat ürün kadar önemli olacaktır.  Bunun için ne tarz bir imaj istediğinizi belirlemeli ve ona göre bir reklam vermelisiniz. Tabii ki reklam sloganınızın ne olacağını da belirlemelisiniz.

Satışlar Konusunda Bir Hedef Belirleyin.

Satışlardan Beklentiniz Nedir?

İlk başta yaptığınız iş istediğiniz ilgiyi görmese bile bunun için zaman gerektiğini unutmayın ve kendinizi ileriye taşımak adına her zaman bir satış hedefi belirleyin. Zaman geçtikçe de bunun üstüne çıkmaya çalışıp uğraşırsanız bir zaman sonra baktığınızda ne kadar ileriye gittiğinizi daha net fark edebilirsiniz.

Finansman Konusunda Bütçenizi ve Ekstra Yapabileceklerinizi Belirleyin.

Bütçenizi Belirleyerek Hareket Edin.

Başlangıç için ne kadar sermayeniz olduğunu belirleyin ve çok fazla kendi bütçenizin üstüne çıkmamaya çalışın. Yoksa diğer türlü borçlar ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız işten ya da satacağınız üründen ne kadar brüt olarak kar elde edeceğinizi de belirleyip ona göre hareket etmelisiniz.

Yaptığınız İş İle Memnun Etmeye Çalışın.

Memnuniyetin Devamlılık İçin Ne Kadar Önemli Olduğunu Unutmayın.

Her şey ne kadar düzgün giderse gitsin insanların devamlılığını sağlamak için memnuniyetlerinin ne kadar önemli olduğunu unutmamakta fayda var. Ulaştığınız insanlarda bir iz bırakmalısınız.

Sosyal Medyayı İyi Kullanın.

Sosyal Medyanın Gücünü Unutmayın ve Sosyal Medyada Görünürlüğünüzü Arttırın.

Girişimciler ile sosyal medyada sayesinde buluşarak sorularını cevaplandırın ve kendi hikayenizi anlatın. Aynı zamanda sizde sosyal medya sayesinde girişimcilerin nasıl bu fikirleri geliştirdiklerini nasıl kendilerini ileri bir noktaya taşıdıklarını takip ederek öğrenebilirsiniz. Bu şekilde sizde insanlarla bağlantıda kalarak yeni fikir ve düşüncelere daha açık kalarak fırsatları daha yakından takip edebilir duruma gelebilirsiniz.

A ve B Planlarınız Olsun.

Yedek Plan Neden Olmalı Ve Önemi Nedir?

Her girişimci işine başlamadan önce büyük umutlar, hayaller ve beklentiler ile işine başlar. Fakat her ne kadar böyle olsa da olmayacağını da varsayarak yedek planlar yapmalıdır. Özellikle girişimci olduğunuz ilk zamanlar hemen para kazanmaya başlayamayacağınızı ve cepten yemek zorunda kalacağınızı da farkında olmanız gerekmektedir. Hayaller, fikirler ne kadar güzel olursa olsun, gerçekler net olarak önümüzde olduğu  için her zaman bir kötü gün senaryosunu da A ve B planı olarak elimizde bulundurmamız gerekebilir.

Hedeflerinizden Asla Vazgeçmeyerek Dört Kolla Sarılın.

Hedeflerinizden Vazgeçmeyin.

Yaşadığınız zorluklar sizin vazgeçmenize engel olmasın. Ne kadar istediğinizi kendinize sık sık hatırlatın. Çünkü işin içine girdiğinizde yaşadığınız zorluklar hedeflediğiniz yere ulaşmanızda engel gibi gözüksede sonrasında sizi olgunlaştırıp büyüten şeyler olacaktır. Hedeflediğiniz noktayı unutmayın ve sizin azim ve çalışmanız ile elbet bir gün o noktaya geleceğinizi unutmayarak devam edin. Zorluk olmadan, azim, çalışma olmadan başarının bir girişimciye gelmeyeceğini unutmamalısınız. Kendinize ve işinize her daim inanarak dört kolla sarılın. Girişimcilik hakkında diğer merak ettikleriniz burada!

Türkiye’de Girişimcilik

Türkiye’de Girişimcilik Ne Durumdadır?

Türkiye’de 1990’larda başlamış olan ve 2000’li yıllarda hız kazanıp günümüze kadar devam eden girişimcilik çalışmaları da son yıllarda hedeflerine ulaşmaya başlamıştır. Yeni girişimler piyasada artmaya başlamıştır. Girişimciliğin desteklenebilmesi için önemli bir strateji de 2011-2013 KOBİ Stratejisi Eylem Planı olmuştur. Eylem planının öncelikli stratejik alanlarından biri girişimciliğin geliştirilmesi ve desteklenebilmesidir. Girişimcilerde ki olmaması gereken özellikler ise; potansiyel girişimcilerin başarılı ve iş planına dayalı iş kurma konusundaki bilgi ve bilinç düzeyi yeterli düzeye sahip olmaması, örgün ve yaygın eğitimde girişimcilik konusuna yeterince yer verilmemiş olması, girişimciliğe dikkat çekecek, teşvik edecek etkinliklerin yeteri kadar olmaması, girişimcilik alanında yapılan faaliyetlerin bütüncül yaklaşmaması, kooperatifleşmenin sağlayacağı katkılar konusunda bilgi yetersizliği olması, işletmelerin başlangıç döneminde iş yeri mekanı bulmak ve maliyetleri karşılamada zorluklar çekmeleri, işini yeni kurmuş girişimcilerin başlangıç dönemlerinde kararsız davranıyor olmaları ve özel hedef gruplarının girişimcilik konusunda yeteri kadar teşvik edilmemiş olmasıdır. Bunlar dikkate alınıp çeşitli konuların üzerinde durularak hedefler konulmuştur.

Girişimcilere Destek İçin Olan Kurumlar

Destek Olan Kurumlar Hangileridir?

Türkiye’de girişimcilere destek için çeşitli kurumlar vardır. KOSGEB, İŞKUR, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, TÜBİTAK gibi kamu kurumlarının yanı sıra çeşitli sivil toplum örgütleri de destek vermektedir. Bunlarla birlikte mikro-kredi gibi az miktarlara kredi mekanizmaları yaygınlaşmaktadır.  Diğer taraftan girişim sermayesi ve iş melekleri ağları da dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkinliğini artırmıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) de girişimciliği desteklemek için çeşitli faaliyetler yürütmeye devam etmektedir. TOBB bünyesinde Kadın Girişimciler Kurulu kurulmuş ve kurul, kadın girişimcilik konusunda genel politikalar geliştirmekte ve görüş oluşturulmasına katkıda bulunmuştur. Birçok alanlarda iştigal eden girişimci kadınlar, Habitat için Gençlik Derneği, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Başbakanlık Kadın Statüsünü Geliştirme Genel Müdürlüğü ve KOSGEB temsilcilerinden oluşur. Ayriyeten, TOBB ulusal ve yerel düzeyde genç girişimciliğin desteklenmesi için TOBB Genç Girişimciler Kurulu vardır.

Türkiye’deki Örnek Bir Girişimci: Demet Mutlu

Trendyol Nasıl Kuruldu?

Türkiye’den örnek olarak gösterebileceğimiz başarılı bir girişim örneği olan Trendyol’a bakacak olursak girişimcisi, kurucusu Demet Mutlu’nun e-ticaret fikrini çevresindekiler başlarda destek olmamıştır. Birkaç ortak bulunca Demet Mutlu Trendyol’u kurmuştur.2010 yılında İstanbul’da kendi evinde girişimcilik hareketine başlamıştır. Başlarken 300 bin dolar bütçe ile başlayan başarılı girişimci, 16 ayda değerini 150 milyon dolara ulaştırmıştır. Hayallerindeki işi başta zorluklar ile kurmuş olsada sonrasında lider konumlara gelmeyi başarmıştır. Günümüzde teknoloji devi olan Alibaba’dan yatırım almakta olan Trendyol, önde gelen e-ticaret girişimcilerinden biri haline gelmiş durumdadır. Girişimci olmanın zorluklardan geçtiğini ve başarıya giden yolun bazen de risklerden geçtiğini unutmayarak kendinize her zaman inanın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.