Gizemli İllüzyonist: Aref Ghafouri

Son güncelleme:

Aref Ghafouri, 18 Aralık 1989 tarihinde doğmuştur. 31 yaşındadır. İran’ ın Batı Azerbaycan Eyaleti’ ndeki Urmiye veya Urumiye kentinde dünyaya gelmiştir. Aref Ghafouri, mentalist, illüzyonisttir. İranlı Azeri’ dir. Aslen Azerbaycan Türkü’ dür. Aref Ghafouri’ nin amcası o daha 11 yaşındayken Aref’ e gösteri yapmak için ampülü kırıp yemiştir. Aref Ghafouri, bu olayın illüzyona merak salmasının asıl nedeni olarak anlatır. Çocukluğundan beri farklı olan şeylere ilgisi vardır. Aref Ghafouri, farklı olmak istemiştir. 11 yaşında hayal dünyasındakileri gerçekliğe aktarma isteğiyle mentalizme merak salmış ve denemeye başlamıştır. Mentalizm, pşisik ve doğa üstü güçleri sahnede sergilemek üzerine dayalı bir illüzyon koludur.

Aref Ghafouri, 18 yaşında girdiği bir sınav sayesinde Türkiye’ ye gelmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi’ ni kazanmıştır. İstanbul Üniversitesi’ nde 6 ay eğitim gördükten sonra ani bir kararla Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ ne geçiş yapıp Ankara’ ya taşındı. Aref, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü’ nü kazandı. Ankara’ da hem eğitimini devam ettirdi hem de kendini mentalizm alanında geliştirdi. Ankara’ da gösteriler düzenlemeye başladı. Bu gösterilerle birlikte mentalizm adlı illüzyon dalında tecrübe kazanmaya ve ustalaşmaya başladı.

2011′ de ShowTv’ de yayınlanan ‘Yetenek Sizsiniz Türkiye’ isimli yarışmaya katıldı. Bu yarışma sayesinde üne kavuşmuştur ve popüler hale gelmiştir. Aref Ghafouri, insanlarda merak uyandırmış ve gizemli havasıyla insanların onu merakla izlemesini sağlamıştır. Aref Ghafouri, Emmy ödüllü Amerikalı İllüzyonist David Copperfield’ i çok sevdiğinden bahsetmektedir fakat Aref ghafouri’ nin amacı bu alanda kendi tarzını yaratıp, o yoldan ilerlemektir. Taklit etmek değildir. 2011 yılında katıldığı ‘Yetenek Sizsiniz Türkiye’ adlı yarışmada son 5′ e girmiş olup. Halk oylamasıyla birlikte 2′ inci olmuştur. Birinci ise Sefa Doğanay olmuştur. Yarışmanın ileriki sezonlarında misafir olarak katılıp gösterilerini sunmuştur. 2014 yılında ‘Sinir Bozucu’ isimli kitabını çıkarmıştır. Kitabının açıklamasında okurlarına sıra dışı deneyimler sunduğunu iddia etmektedir. Kitapta illüzyon numaraları, hipnoz, zihin okuma ve telekinezi gibi fizikötesi bilgiler yer almaktadır.

Aref Ghafouri, 16 Temmuz 2018′ de gösteri yapmak için kobra cinsi yılanıyla Antalya’ da beş yıldızlı bir oteldeyken, gösteri esnasında yılan tarafından ısırıldı. Panzehiri sadece Mısır’ da bulunduğu için tedavi amaçlı Mısır’ a gitti. Uzun ve zorlu bir tedavi süreci sonrasında Türkiye’ ye geri dönmüştür.

Aref Ghafouri’ nin aldığı ödüller

  • 2011 Merlin Ödülleri kapsamında ‘Dünyadaki En Ekstrem Sihirbaz’ ödülüne layık görülmüştür.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.