Gizli App Store İade Etme Yöntemi

On yıldan uzun bir süredir hayatımızda olan App Store, yeni uygulamaları keşfetmek ve indirmek için tasarlanan yenilikçi bir platformdur. App Store’da bazı uygulamalar ücretsiz veya uygulama içi satın alımlar ve abonelikler ile karşımıza çıkarken bazı uygulamalar ücretli olarak karşımıza çıkıyor.

Ücretli uygulamaları yanlışlıkla satın aldığınızda, abone olduğunuzda ya da uygulamayı beğenmediğinizde para iadesi mümkün! Pekii App Store’da Abonelik nedir? Kalıcı olmayan satın alımlar nedir? Kalıcı satın alımlar nedir? App Store’dan satın aldıklarımı nasıl görebilirim? App Store para iadesi işlemi nasıl nasıl yapılır?

App Store

Apple Store İade İşlemi

Bir uygulama içinde sunulan içeriklere belirli bir süre boyunca erişmeye ve erişim için ücret ödemeye abonelik denir. Abonelikler siz iptal etmediğiniz sürece yenilenir. Uygulamalarda aboneliğinizi hangi sıklıkta (haftalık, aylık, yıllık vb.) yenileyeceğiniz uygulama satın alınırken size sunulur. Örneğin: Spotify, Pandora, HBO NOW

App Store

Kalıcı bir öğeyi ve kalıcı olmayan bir öğeyi uygulama içi satın alma işlemi nedir?

Kalıcı bir öğeyi yalnızca bir kere satın alırsınız ve Apple Kimliğinizle ilişkilendirilen diğer aygıtlarınıza aktarabilirsiniz. Satın almış olduğunuz kalıcı bir öğeyi kaybederseniz ücretsiz olarak tekrar indirebilirsiniz. Örneğin; reklamları kaldırma, tam oyun kilidi açma, pro sürümüne yükseltme.

Kalıcı olmayan ögeleri her ihtiyaç duyduğunuzda tekrar satın almanız gerekir. Bir uygulamayı kaldırıp yeniden yüklerseniz veya yeni bir aygıta yüklerseniz, satın almış olduğunuz kalıcı olmayan öğeleri kaybedebilirsiniz. Kalıcı olmayan öğeyi ücretsiz yeniden indiremezsiniz. Örneğin; oyunda ek can puanları, Yeni bir dosya biçimine aktarılan öğeler içeren paket.

App Store

App Store’dan Satın Aldıklarımı Nasıl Görebilirim? Aboneliklerimi Nasıl İptal Ederim?

App Store’dan satın alınan uygulamaları, ürünü satın almak için kullandığınız ödeme yöntemini ve aygıtı satın alma geçmişinize bakarak görebilirsiniz.

iPhone, iPad veya iPod Touch’ınızda Satın Alma Geçmişinizi Görme İşlemi;

1.Ayarlar uygulamasını açın.

2.Adınıza, ardından Ortamlar ve Satın Almalar’a tıklayın. Hesabı Görüntüle seçeneği çıkarsa sizden giriş yapmanızı isteyecektir. Apple Kimliği ile giriş yapın.

3.Satın Alma Geçmişi kısmına tıklayın.

4.Satın alma geçmişiniz açıldıktan sonra 90 günden daha uzun süre önce gerçekleştirilen satın alma işlemlerini görmek için Son 90 Gün’e dokunup farklı bir tarih aralığı seçin.

App Store

Web’de Son Satın Alma İşlemlerini Görme İşlemi

1.Reportaproblem.apple.com adresine gidin.

2.Apple Kimliğiniz ve parolanızla giriş yapın.

3.Son satın alma işlemlerinizin listesi görüntülenecek Hangi öğe için ücret alındığından emin değilseniz ancak tam ücret tutarını biliyorsanız tutarı arayın. Satın aldığınız bir ürünle ilgili bir sorun varsa sorunu Apple’a bildirmek için bu web sitesini kullanın.

App Store

iPhone, iPad veya iPod Touch’ınızda Abonelikleri Görme ya da İptal Etme İşlemi

1.Ayarlar uygulamasını açın.

2.Adınıza Tıklayın.

3.Abonelikler kısmına tıklayın.

4.Yönetmek istediğiniz aboneliğe tıklayın.

5.Aboneliği İptal Et’e tıklayın. (Apple One’ı iptal etmek ancak bazı abonelikleri sürdürmek istiyorsanız Choose Individual Services’e [Bireysel Hizmetleri Seç] dokunun.) Vazgeç seçeneğini görmüyorsanız abonelik zaten iptal edilmiştir ve yenilenmez.

App Store

Mac’inizde Abonelikleri Görme veya İptal Etme İşlemi

1.App Store uygulamasını açın.

2. Kenar çubuğunun alt tarafındaki giriş yap düğmesini veya adınızı tıklayın.

3.Pencerenin üstündeki Bilgileri Görüntüle’ye tıklayın.

4.Görüntülenen sayfada Abonelikler’i görene kadar kaydırıp Yönet’i tıklayın.

5.İstediğiniz aboneliğin yanındaki Düzenle’yi tıklayın.

6.Aboneliği İptal Et’i tıklayın. Aboneliği İptal Et seçeneğini görmüyorsanız abonelik zaten iptal edilmiştir ve yenilenmez. 

App Store

App Store Para İade İşlemi Nasıl Yapılır?

1.Reportaproblem.apple.com adresine gidin.

2.Apple Kimliğiniz ve parolanızla giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra satın almış olduğunuz uygulamalar görünecek. Eğer uygulamayı satın almadıysanız;

3.Para iadesi yapmak istediğiniz uygulamanın bölümünde yer alan ‘Sorun Bildir’ butonuna tıklayın.

App Store Para İadesi

4.Karşınıza çıkan ‘Sorun Seç’ butonuna tıklayın. Sorunu seçin ve ‘Bu Sorunu Açıklayın’ kısmına sorununuzu yazın. Sorununuzu İngilizce yazmanız gerekiyor. “I didn’t want to buy this application. I want refund” yazmanız yeterli olacaktır.

5.Sorunu yazdıktan sonra ‘Gönder’ butonuna tıklayın.

App Store Para İadesi

Ücret iadeniz 10 gün içerisinde yapılacaktır. Bekleyen bir ödeme için para iadesi talep edemezsiniz. Ödemesi yapılmamış bir siparişiniz varsa para iadesi talep etmek için önce bu siparişin ödemesini yapmalısınız.

Para iadesi talepleri veya reportaproblem.apple.com adresinde talep edebileceğiniz diğer para iadeleri hakkında daha fazla bilgi için Apple Destek’e başvurun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.