Göğüs Ağrısına Ne Sebep Olur?

Göğüs Ağrısı Nedir?

Göğsünüzdeki ağrı size farklı şekillerde gelebilir. Donuk veya keskin olabilir ya da basınç, gerginlik veya yanma hissi verebilir. Herkes, çeşitli nedenlerle göğüs ağrısı geliştirebilir. Kalp ve akciğer rahatsızlıklarının, enfeksiyonun veya sindirim sorunlarının belirtisi olabilir. Göğüs ağrısı geçici olabilir veya kronik bir durum olabilir (altı ay veya daha uzun süren).

Tedavi, ağrıya neyin neden olduğuna bağlıdır.

Göğüs ağrısının tedavisi, buna neyin sebep olduğuna bağlıdır. Dinlenme ve ilaçla daha iyi hissedebilirsiniz. Ağrı daha ciddi bir durumun belirtisiyse, tedavi etmek için bir işleme ihtiyacınız olabilir.

Bazen göğüs ağrısı yaşamı tehdit eden bir soruna işaret edebilir. Göğüs ağrınız varsa hemen sağlık uzmanınızla görüşün. Şiddetli göğüs ağrısı için acil tedavi almalısınız.

Göğüs ağrısının sebepleri çeşitlilik gösterir.


Göğüs Ağrısına Ne Sebep Olur?

Pek çok hastalık ve rahatsızlık göğüs ağrısına neden olabilir. Altta yatan bir tıbbi durum göğüs ağrısına neden olursa, sağlık uzmanınız durumu tedavi edecek veya yönetmenize yardımcı olacaktır.

Ağrıya kalp sorunları, enfeksiyon, sindirim bozukluğu gibi sebepler neden olabilir.


Göğüs ağrısının nedenleri şunları içerebilir:

  • Blokajlar: Bir kalp krizi (tıkanma bir kalbe giden arter) ya da pulmoner emboli (akciğer bir arter bloke kan pıhtısı) ani neden olabilir ve ciddi göğüs ağrısı.
  • Sindirim bozuklukları: Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) gibi mide asidinin anormal akışını içeren durumlar göğüs ağrısına neden olabilir.
  • Hastalık ve enfeksiyon: Kanser, kas-iskelet sistemi sorunları ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) göğüs ağrısına neden olabilir. Göğüs ağrısı aynı zamanda zatürree gibi enfeksiyonların bir işareti olabilir .
  • Kalp sorunları: Göğüs ağrısı, kalp rahatsızlıklarının yaygın bir belirtisidir. Bu koşullar arasında koroner kalp hastalığı (KKH) veya koroner arter hastalığı (KAH) anjina (kalbe yeterli kan akışı olmaması) ve perikardit (kalbi çevreleyen ince doku tabakasının iltihabı ) olarak yansıtılır .
  • Yaralanma: Kırık bir kaburga veya çekilmiş göğüs kası dahil göğüs yaralanmaları göğsünüzün ağrımasına neden olabilir.
  • Akciğer problemleri: Göğüs ağrısı genellikle akciğer problemi olan kişilerde görülür. Plörezi veya plörit (akciğerlerinizi çevreleyen ince zarın iltihabı) veya pnömotoraks (çökmüş akciğer) ağrılı olabilir.
  • Ruh sağlığı koşulları: Stres ve anksiyete, göğüste sıkışma gibi fiziksel semptomlara neden olabilir.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.