Göz Renginizi Kalıcı Olarak Değiştirebilir Misiniz?

İris implant cerrahisi ilk olarak travmatik göz yaralanmalarını ve tıbbi durumları tedavi etmek için geliştirilmiştir. Bunlar, irisin tamamı eksik olduğunda aniridi ve irisin bir kısmı eksik olduğunda kolobomayı içerir.

Son zamanlarda göz rengi değiştirme ameliyatları ortaya çıkmıştır.

Bu prosedür sırasında, doktor korneada küçük bir kesi yapar ve yarığa sığacak şekilde katlanmış silikon bazlı yapay bir iris yerleştirir. Daha sonra korneanın altındaki yapay irisi, doğal irisi kaplayacak şekilde açar. Tipik olarak lokal anestezik kullanırlar.

Tıbbi amaçlarına rağmen, prosedür kozmetik nedenlerle giderek daha popüler hale geldi. Pek çok insan, doğal irisi normal şekilde çalışmasına rağmen göz rengini değiştirmek için ameliyat olmayı tercih eder. Araştırmalar, kozmetik iris implantı ameliyatı geçiren kişilerin komplikasyon yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Göz rengi değiştirme ameliyatında oluşabilecek komplikasyonlar vardır.

Komplikasyonlar arasında şunlar olabilir:

  • biraz görme kaybı veya körlük
  • göz içindeki yüksek basınçtan kaynaklanan glokom
  • gözün şeffaf lensi bulanıklaştığında ortaya çıkan katarakt
  • kornea hasarı
  • kornea ödemi olarak bilinen korneanın şişmesi
  • kızarıklık, ağrı ve bulanık görmeye yol açan bir göz iltihabı türü olan üveit

Kozmetik iris implantı cerrahisi, tıbbi araştırmacılar tarafından henüz tam olarak incelenmesi gereken nispeten yeni ve tartışmalı bir uygulamadır. Prosedürün etkili ve güvenli olduğunu kanıtlayan çok az kanıt vardır. Örneğin prosedür, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir düzenleyici kurum tarafından değerlendirilmedi ve klinik denemelere tabi tutulmadı. Bu nedenle insanların bu ameliyatı yaptırmak için yurt dışına seyahat etmesi gerekiyor.

Göz rengini, lazer ile değiştirmenin yolları da bulunmaktadır.

Göz renginizi kahverengiden maviye kalıcı olarak değiştirmeye yönelik bir başka tartışmalı uygulama, düşük enerjili bir lazer kullanımını içerir. Bu lazer, pigmenti stroma olarak bilinen iristeki iç içe geçmiş doku katmanından çıkarır.

Göz rengi değiştirmeden önce ve sonra

Göz Rengi Zamanla Değişmesi Mümkün Mü?

Kısa cevap; hayır. Pigment melanin, göz renginizi belirler. Çok fazla melanin içeren gözler doğal olarak daha koyu olacaktır. Gözünüze ne kadar az melanin girerse, o kadar açık olur.

Çoğunlukla, göz renginiz bebeklikten itibaren aynı kalacaktır. Araştırmalar, nadir durumlarda yaralanma veya genetik nedeniyle göz renginin değişebileceğini buldu. Bazı kişilerde heterokromi denilen bir durumdan iki farklı renkli süsen vardır. Bu duruma genellikle gözün yaralanması veya travması neden olur. Nadiren Waardenburg sendromu, Sturge-Weber sendromu, konjenital Horner sendromu veya Parry-Romberg sendromu gibi bir doğum kusurundan kaynaklanabilir.

Pigmenter glokom da göz renginizi etkileyebilir. Bu, 20’li veya 30’lu yaşlarınızda gelişebilen bir tür doğuştan açık açılı glokomdur.

Negibi sosyal içerik paylaşım sitesidir. Tüm hakları saklıdır izinsiz kullanılamaz ya da kopyalanamaz.